Медия без
политическа реклама

Борисов се готви за среща утре с водачите на ПП-ДБ

До края на седмицата ще се проведат подобни разговори и с останалите политически сили

24 Апр. 2023Обновена
Илияна Димитрова
Бойко Борисов

Дългоочакваната среща между водача на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов и лидерите на ПП-ДБ ще се проведе утре, от 10.30 часа, в Народното събрание. На разговора се очаква да бъде обсъдена евентуална подкрепа от страна на коалицията на Кирил Петков и Христо Иванов за правителство, което предстои да предложат герберите.

Съобщение за срещата разпространиха днес от партийния пресцентър на ГЕРБ. Разговорът ще бъде закрит - в информацията се посова, че медиите ще могат да снимат, а след срещата герберите ще направят изявление. В рамките на тази седмица ще се проведат подобни лидерски срещи и с останалите формации в парламента.

ПОЗИЦИИ

Тази сутрин новоизбраният председател на Народното събрание Росен Желязков, който е и депутат от формацията на Борисов, твърдеше пред Нова ТВ, че срещата може да бъде още днес. Самият Желязков оглави парламента след договорка между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

Той се оплака, че политиците от ПП-ДБ са втвърдили тона спрямо герберите, въпреки че политическите преговори помежду им още не са се провели. От коалицията на Кирил Петков и Христо Иванов непрекъснато наблягат, че споразумение с ГЕРБ-СДС за първия мандат е невъзможно. "Такива крайни твърдения - „няма с този мандат или с участието на ГЕРБ” - би трябвало да се правят, след като мине лидерска среща", смята Желязков. Въпреки това, той счита, че разговорите с ПП-ДБ досега за общи приоритети са преминали добре. "Това на нас ни даде основание да смятаме, че наистина има възможност първата и втората политическа сила да вървят към съвместно управление с много ясен хоризонт и приоритети", посочи председателят на парламента.

Желязков повтори тезите на Борисов, че водещите коалиции трябва да поемат съвместно отговорността за управлението. Както и че трябва ПП-ДБ да уточнят какво имат предвид, когато говорят, че очакват подкрепа от всички за тяхно собствено правителство с втория мандат. "Какво означава от всички? Това може би означава, че искат скрита подкрепа от ГЕРБ, от останалите, или може би не очакват подкрепа, за да влязат в Синдрома на жертвата. Той винаги показва, че всички са виновни и се търсят оправдания", изтъкна той. По думите му, възможно е герберите да предложат както чисто партиен кабинет, така и подобен на неуспелия проектокабинет "Габровски".

Зам.-председателката на ПГ на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова пък коментира пред БНТ, че не вижда нито един разумен аргумент, с който ГЕРБ да подкрепи ПП-ДБ за втория мандат при положение, че не е получила тяхната подкрепа за първия.

"Поведението на ПП-ДБ е странно, постоянно повтарят, че имат решение на органите си да не подкрепят правителство на ГЕРБ и да не участват в едно правителство с ГЕРБ, което ние уважаваме. Но в същото време разчитат на подкрепата на ГЕРБ за втория мандат. Нали разбирате, че това е абсурдна ситуация. Няма как да се случи. Ако няма правителство с първия мандат, очевидно няма да има и правителство с втория мандат. Ние сме първа политическа сила. Аз не виждам ПП и ДБ да имат и по-добри експерти от нашите. Не виждам и те да са по-добри управленци от нас. Така, че няма никакво логично обяснение ние да подкрепим втория мандат на ПП", каза бившата министърка.

УКЛОНЧИВОСТ

Пред репортери президентът Румен Радев даде доста неясен отговор на въпроса кога ще връчи първия мандат. От думите му се разбра, че по-скоро не смята да бърза, въпреки че консултациите с парламентарните групи започнаха веднага след свикването на парламента. Това от своя страна остави впечатлението, че целта на държавния глава е да връчи първия мандат възможно най-скоро.

Президентът заяви, че политическата ситуация е много сложна и ''изисква много внимателен подход, изисква диалогичност и разум от всички отговорни фактори''. ''Затова и свиках консултациите с парламентарните групи веднага след конституирането на народното събрание, за да стане ясна тяхната готовност да поемат отговорност за съставяне на правителство, за приемане на бюджет, на приоритетните за страната закони и най-вече да имаме повече яснота за необходимата времева рамка за тези процеси'', обясни Радев. И допълни, че въпросът за първия мандат е важен, но по-важно е държавническото отношение на партиите към важните за страната проблеми.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?