Медия без
политическа реклама

Борован е столицата на Дивия северозапад

В малката община политическите екшъни никога не спират

19 Ноем. 2023НИКОЛАЙ ИВАНОВ
FB/Община Борован
Хоро на мегдана в Борован - хубав край, хубави хора...

,Изборите отминаха, обаче едно нещо остана неизяснено за широката публика - що за място е митичното Борован, където "на наш'те 'ора от село" им се дописват преференции. Истината е, че това е община герой, която отдавна си живее по собствени закони, навици и привички.  Ето някои показателни случки с местната власт в Борован през последните десетилетия:

 

КМЕТ КАТО МЕД

До момента в периода на демокрацията врачанската община се е управлявал едва от трима кметове. Легендата сред тях - бесепарят Петър Цветковски, първоначално има три мандата до 2003 г. Тогава с "малко, но завинаги" го побеждава почти съименникът му социалдемократ Петьо Гацински. Това "завинаги" обаче се оказва кратко, Цветковски се завръща през 2007 г. Следват мандатите на управлявалата до оня ден Десислава Тодорова, като до известно време Цветковски и Гацински не пропускат избори. Вотът сега бе спечелен от Иван Костовски от "Възраждане". Може би си мислите, че това е най-после ново име в кметската рулетка? Нищо подобно. Костовски бе кандидат-кмет на ГЕРБ през 2019 г., а и два мандата общински съветник от същата партия, включително председател на общинския съвет. Но малко преди изборите сега се оказа, че ГЕРБ не го припознава вече - той пък и цялата проектолиста припознаха "Възраждане". Така партията на Костадин Костадинов се сдоби с единствения си общински кмет в страната. Всичко това показва пред какъв огромен "избор" се изправят винаги избирателите в Борован.

 

КМЕТ И КАТО БЕТОН

Десислава Тодорова заслужава отделно внимание. С нея в периода 2021 г. - 2023 г. се разви уникална сага. Кметицата бе с потвърдено от Върховния административен съд (ВАС) нарушение за конфликт на интереси  - отдала около 2 хиляди декара под аренда на мъжа, с когото живее. Въпреки че следваше да бъде отстранена съгласно позицията на ВАС, след протакания на местната общинска избирателна комисия и обжалвания тя оцеля на поста цели 2 години - и се кандидатира отново сега. Най-ключовият момент в сагата е може би фактът, че Тодорова винаги се е ползвала с подкрепата на ДПС, включително на видни лица от партията като Йордан Цонев. Движението е със засилен интерес към Северозапада през последните години, а "по случайност" Борован го радваше с бюлетини - именно на този фон оцеляваше кметицата. По едно време жителите на местното село Добролево се оказаха запленени от обаянието, ценностите и идеите не на кого да е, а лично на Делян Пеевски.

 

НЕ ДИВ ЗАПАД, А ДИВ СЕВЕРОЗАПАД

Всички днешни истории от Борован са копие на позабравени предишни. Доста години медиите бяха пълни с информации за: алъш-вериш с гласове в общината (цената варираше съобразно конюнктурата и инфлацията - 100 лв., 150 лв....), спречквания пред избирателни секции, дисциплиниращи полицейски акции.

Борован захранваше и горещите криминални хроники. Така например през 2019 г., малко след местните избори, бе запален гаражът и на общински съветник от БСП. Хората намаляват, демографията е ясна. Обаче екшънът не спира.

 

КРЪГЪТ СЕ ЗАТВАРЯ

Случката с драскането върху бюлетините на 29 октомври в село Малорад затъмни една друга от същия ден, отново при видеонаблюдението на преброяването. Тълпа нахлу в секция и понаби друга, а полицията ги разтърва. Причината - на камерите се чувало как все още кметицата Тодорова нарежда на комисията; съответно лагерът на конкурента Костовски се ядосал. "Чуваше се нейният глас в ефир: "Тази не, тази не", обясни пред медиите Костовски. Тодорова отрече. Обаче кръгът на всичко това, а и останалото, се затвори по неповторим начин. И то два пъти. Първо не друг, а точно Тодорова омерзена се оплака от опорочаването на изборите. След вота с пост в социалните мрежи тя написа, че обмисля дали да не обжалва, като подчерта триумфално: "Вярвам на българското правосъдие". После задържаните от видеото с драскането  бяха извадени от ареста след похвали от новия общински кмет Костовски и от управника на селото.

За финал малко смях. Самото селище Борован всъщност е село. Отколешни са мечтите да стане град. В периода 2010 - 2011 г. премиерът Бойко Борисов казва, че няма как да се случи, понеже липсва инфраструктура. "Няма инфраструктура?! ""Южен поток" и "Набуко" ще се пресичат на наша територия", отвръща кметът Цветковски. Дето се вика, същият този Борован като нищо можеше да стане център от световно значение.

Ключови думи:

Борован, избори, Малораз

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?