Медия без
политическа реклама

България, Румъния и Турция ще сдържат Русия в Черно море

Трите държави от НАТО ще чистят морето от мини и икономическите зони от руски военни кораби

31 Дек. 2023
БГНЕС архив
Руски военни кораби правят агресивно и демонстративно военни учения, включително и в Черно море

Три натовски държави - България, Турция и Румъния, ще проведат съвместна операция в Черно море, включително в непосредствена близост до конфликтната зона, образувала се след нахлуването на Русия в Украйна. Мисията е обявена като противоминна, но очаканията са, че тя ще играе и сдържаща роля за агресивното руско поведение на постоянно обявяване на военни учения в района.

Само преди дни българското правителство обяви, че е приело специално решение, с което е одобрен проект на Меморандум за разбирателство за създаване на Противоминна военноморска група в Черно море - МСМ Black Sea, между България, Румъния и Турция. 

Русия е удължила военното учение, при което се засяга изключителната икономическа зона на България. Това стана ясно от интервю на военния министър Тодор Тагарев.

Основната задача на МСМ Black Sea ще бъде осигуряване на безопасността на морските пътища в Черно море и противодействие на минната заплаха, възникнала след началото на руската агресия срещу Украйна. Дейността на групата няма да бъде насочена срещу никоя друга държава и се очаква да спомогне за подобряване на взаимодействието и добросъседските отношения между участниците, без това да заменя присъствието и провежданите дейности по възпиране и отбрана на НАТО в района на Черно море, натъртиха от правителствената пресслужба. 

НАТО осъди "опасното" поведение на Русия в Черно море и опитите ѝ да блокира износа на украинско зърно, като подчерта, че новата руска "предупредителна зона" засяга териториалните води на България, която е членка на Алианса, предадоха Франс прес и ДПА, цитирани от БТА.

На 11 януари в Истанбул Турция, Румъния и България ще подпишат споразумение за съвместен план за прочистване от плаващи мини на Черно море, съобщи наскоро и турският министър на отбраната Яшар Гюлер. Тристранната инициатива засега ще включва само страните участнички. Първоначално имаше идея да участват кораби и на още натовски държави още от самото начало на мисията, но очевидно ще се изчака да се види каква ще е реакцията или необходимостта.

"Заради войната между Русия и Украйна има мини, поставени в украински и руски пристанища. Понякога те се откъсват от котвите си и заради теченията достигат нашите проливи", отбеляза Гюлер. Затова миночистачи ще патрулират постоянно в района, където свършва морската граница на Румъния, поясни турският министър на отбраната.

Безогледната военна "тактика" на Москва унищожава огромни количества храни, което ще обрече цели райони на планетата на глад. На прицел вече са и украински пристанища на река Дунав,  при това в непосредствена близост до държава, която е член на НАТО -  Румъния.

Дни по-рано бе съобщено, че Румъния е посрещнала военен миночистач, който да е част от общите усилия с България и Турция за прочистването на Черно море от мини. Церемонията бе в пристанището в Констанца. Миночистачът M 270 Sublieutenant Ion Ghiculescu на румънските военноморски сили е първият от двата миночистача, придобити по силата на междуправителственото споразумение, сключено между Румъния и Великобритания.

По същото време Великобритания обяви, че ще предаде два специализирани кораба срещу морски мини и на украинския флот. Страната, заедно с Норвегия, основава нова морска отбранителна коалиция в помощ на Украйна.

Турция, Румъния и България, като страни-съюзнички в НАТО, разговарят от месеци за почистването на морските мини след руската инвазия. Планът беше обсъден от тримата министри на отбраната на среща на Алианса в Брюксел през октомври, а миналия месец и в Анкара. 

Паралелно се движи и американска инициатива за Черно море. През март 2023 г. в Конгреса на САЩ бяха внесени два законопроекта, които се отнасят до сигурността в Черно море. Основната им цел е да се подтикне администрацията на президента Джо Байдън да изработи всеобхватна стратегия на САЩ за региона. Да се установи постоянно военно присъствие на източния фланг на НАТО и регулярно военноморско присъствие в Черно море на ротационен принцип, както и да предостави отбранителна подкрепа на регионалните партньори, според интересите и ценностите на САЩ. Препоръчва се в бъдещата стратегия да се включи план за насърчаване на по-голяма свобода на корабоплаването, за да се позволи по-голяма сигурност и икономически достъп до Черно море. 


"Сега" припомня:

През ноември министърът на отбраната Тодор Тагарев заяви, че планираната противоминна операция в Черно море със съюзниците Румъния и Турция няма да нарушава Конвенцията от Монтрьо. Той увери, че акцент в операцията ще бъдат маршрутите на търговските кораби. Министърът обаче даде да се разбере и, че това ще е своеобразен отговор на НАТО на опасното поведение на Русия в района.

Турция е отказала да пусне руски военни кораби в Черно море, съобщи ББС. След девет месеца чакане корабите "Варяг" и "Адмирал Трибуц" на Тихоокеанския флот на Русия са се отказали да преминат през Босфора и се връщат във Владивосток през Сингапурския залив.

Само преди седмици, в безпрецедентно изяление НАТО осъди Москва и обяви: “Новата морска зона на повишена военна заплаха, създадена от Русия, обхваща водите в изключителната зона на членката на НАТО България, което поражда нови рискове от недоразумения и ескалация".

"В момента се изчистват най-фините детайли по планираната операция, предстои подписването на меморандум и тя може да стартира още до края на тази година", каза тогава още Тагарев. Той уточни, че ще бъдат включени военни кораби на трите държави. "Нашата позиция е, че операцията трябва да бъде отворена и за съюзници – за обмен на информация, евентуално за екипи за борба с мини при спазване на Конвенцията от Монтрьо", подчерта министърът. 

Конвенцията от Монтрьо е от 1936 г. и предоставя правомощия на Турция да регулира преминаването на военноморски кораби, които не са на черноморски държави през Босфорския пролив и Дарданелите. В случай на военен конфликт Анкара има право да затвори морските пътища. В мирно време, съгласно Конвенцията, има ограничения за вида и продължителността на престоя на военни кораби в Черно море.  

Военният министър Тодор Тагарев не изключи възможността за война между НАТО и Русия в Черно море.  "Това е въпрос от самото начало на мащабната агресия и постоянно стои на вниманието на всички, които взимат решения.

Тагарев допълни, че сигурността в Черно море е била и темата на заседанието на Североатлантическия съвет в състав посланици, проведено в „Евксиноград“ край Варна. Основните проблеми в този регион се предизвикват от агресивната политика на Русия, тя блокира морския трафик, пречи на използването на изключителната ни икономическа зона, създава рискове за сигурността ни, посочи министърът и подчерта, че това е абсолютно неприемливо за България.

Освен по противоминната операция с Румъния и Турция, работим и за ускорено придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси, допълни Тагарев. По думите му, водят се разговори с потенциални доставчици и се правят анализи. Ако скоро се вземе решение, министърът допусна вариант доставки да има още през 2025 г.

Навлизането на руски военни кораби в изключителната икономическа зона на черноморски държави, включително в тази на България, както и обявяването на предупредителни райони в тях, опасни за корабоплаване, е недопустимо и вреди на икономическите и финансовите интереси на страната ни и на българските граждани. Това пък бе изразено от българска страна в началото на август т.г., по време на консултациите по основните принципи за постигане на мир, които се проведоха в Джеда (Саудитска Арабия), съобщиха Министерството на външните работи (МВнР). 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?