Медия без
политическа реклама

Депутатите се скараха за 60 000 евро помощ за Украйна

Опозицията отхвърли скромния български принос като цивилизационен проблем

16 Февр. 2024ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Димитрова
Социалистът Кристиан Вигенин извади довода, че България няма да знае за какво ще се използват парите.

Учудващо дълъг и разгорещен спор се проведе в парламента заради одобряването на международно споразумение за финансова помощ на Украйна, в която България се включва със скромните 60 000 евро. Управляващите подкрепиха законопроекта, който беше внесен от правителството. Опозицията, в лицето на БСП и "Възраждане", твърдо се противопостави, както прави винаги, когато се разглежда инициатива за подкрепа на воюващата страна.

Помощта е по линия на програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), обявена на среща на организацията от юни 2023 г. Целта й, както беше обявено тогава, беше да подпомогне усилията на Украйна да проведе реформи, които да подпомогнат бъдещото й членство в ЕС и ОИСР. Дейностите и мерките, заложени по програмата, възлизат на общо 16.5 милиона евро за период от 4 години. Финансирането става с доброволни вноски на страните-членки, кандидатите за членство и партньорски държави.

България се стреми да влезе в ОИСР - междуправителствена организация, създадена, за да подкрепя икономическото развитие, в която са събрани най-богатите страни в света. Подкрепата за тази програма би помогнала за постигането на тази цел, смята правителството. Затова Министерският съвет предложи страната ни да се включи с 60 000 евро.

За перспективата да спечелим членство в ОИСР напомниха управляващите и при обсъждането в пленарната зала. За опозицията това не се оказа добър аргумент според опозицията. От "Възраждане" заговориха скръбно за "разрушената, умираща българска държава", която не могла да осигури дори граничната си полиция със собствени автомобили, а заделя пари за Украйна.

В същия стил се включиха и колегите им от БСП, които се подиграха с твърденията на управляващите, че трябва да се проявим като европейци. "Аз искам да съм повече българин и затова ще бъда против с парламентарната ни група", обяви соцдепутатът Иван Ченчев. Че дори свърза обсъжданата тема с въпроса за все още неизградената национална детска болница.

От ПП-ДБ наблегнаха, че тази помощ е израз на цивилизационната ориентация на България. Социалистът Кристиан Вигенин - бивш външен министър, декларира, че БСП подкрепя членството ни в ОИСР и хуманитарната помощ за Украйна. Но възрази на обсъждания принос с аргумента, че като държава няма да имаме контрол върху разходването на тези средства, а в Украйна, по думите му, има сериозна корупция. А съпартиецът му Борислав Гуцанов изригна, че въпросът не опира до скромната сума, а е принципен. "Може ли това да става практика на Народното събрание сутрин да идваме и да виждаме точка за НАТО, за Украйна, за даване на оръжие?", възмути се Гуцанов. След подкана от лидера на "Възраждане", той надълго и нашироко говори за диалога между цивилизациите и опасността от еднополюсния свят. Това даде повод и на други опозиционни депутати, които заговориха за българската цивилизация като най-старата в Европа.

Управляващите щяха да приемат законопроекта за споразумението на две четения още днес. От опозицията обаче решиха да ги забавят, като обявиха, че ще внесат промени за второто четене. Парламентарният правилник обаче ясно казва, че когато се одобрява международен договор, текстът му не може да бъде изменян, освен ако самият договор не го позволява. Мнозинството обаче не беше склонно на повече спорове и се съгласи да даде отсрочка преди второто четене, което остава за следващата седмица.

Ключови думи:

помощ за Украйна, ОИСР

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?