Медия без
политическа реклама

Държавата налива 4,5 млрд. лв. от ЕС в енергийна ефективност

До края на годината трябва да е постигнато съгласие за какво ще се харчи допълнителният пакет от ЕК за възстановяване след коронакризата

21 Окт. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

България ще налее 4,5 млрд. лв. от извънредното европейско финансиране след коронакризата за енергийна ефективност. Ще бъдат санирани всички публични сгради, ще бъдат насочени средства и за подобряване на енергийната ефективност на предприятията. Акцент ще бъдат образованието и иновациите с допълнително финансиране от 2,3 - 2,4 млрд. лв. Други близо 850 млн. лв. са предвидени за инвестиции в съоръжения за напояване. 

Това обяви пред Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев по повод подготвяния от правителството национален план за възстановяване и стабилност, по който ще бъде изразходван извънредният пакет от 6,2 млрд. евро за България след коронакризата. Тези пари са извън обичайното финансиране на оперативните и селската програма, по които България очаква да получи 11 млрд. евро до 2027 г. Други 1,2 млрд. евро ще бъдат осигурени от Фонда за справедлив преход за позеленяване на икономиката. 

Очаква се готвеният от правителството план да бъде представен още този месец, като ще започнат консултации по него със заинтересованите страни, обясни Томислав Дончев. Правителството се надява по разпределението на парите и приоритетите да бъде постигнат консенсус до края на годината, най-късно до началото на януари, така че България да може да представи плана за одобрение в Брюксел възможно най-рано при поставен краен срок април, 2021 г. Колкото по-рано получим одобрение, толкова по-рано ще можем да разполагаме с парите. Така инвестирането на средства ще може да започне от средата на годината, обясни Дончев. Той допълни, че 70% от извънредния пакет от 6,2 млрд. евро по плана трябва да бъде договорен през 2021 и 2022 г., като крайният срок за усвояване тук е 2025 г. - с 2 години по-кратък от този по оперативните програми. 

Очакванията на кабинета за постигане на бърз консенсус могат да се разминат с реалността на фона на обострената политическа обстановка. Упреците за липсата на достатъчно прозрачност вече започнаха. Паралелно с парите от извънредния пакет, които реално ще обвържат следващото правителство, ще текат и споровете по бюджет 2021 г. 

Няма основания за спиране на еврофондовете у нас, коментира още Томислав Дончев по повод очаквания конкретен механизъм за обвързване на парите от ЕС с върховенството на закона. Фондовете се спират при неработещи контролни механизми, а в момента в България те работят. Темата за върховентството на закона не е от последните 5 месеца, а от поне 5 години, но за жалост администрациите не успяват да я формулират в конкретен работещ механизъм, коментира Дончев, който се обяви лично в подкрепа на подобно обвързване. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?