Медия без
политическа реклама

Двойка общинари бранят чест след присъда за купен вот

Чуден сюжет тече с председателката на общинския съвет в Стара Загора и нейния спътник в живота

FB/Янко Янков
Ивета Лазарова и Янко Янков.

Спътници - в живота и политиката. Карат си мандатите в общинския съвет, живеят на семейни начала. По едно време тя става председател на общинския съвет, той - осъден за купуване на гласове. Тя свидетелства в негова полза, но финалната съдебна инстанция определя думите й за недостоверни. Партии искат оставката й заради лъжесвидетелстване, тя не я дава, защото смята да продължи да ръководи с чест и прозрачно. Други партии достолепно я защитават. Той пък, наред с всичко, е глобяван от антикорупционната комисия за конфликт на интереси.

Тази чутовна история се разиграва не в някое село, а в град като Стара Загора. Ако някой не знае, и такива семейно-битови политически драми има из общинските съвети на България.

Тя е Ивета Лазарова. Той - Янко Янков. Карат мандат като представители на "Алтернативата на гражданите (ВМРО)", по-рано само чрез "Алтернативата на гражданите", още по-рано чрез "Истината за Стара Загора" (на името на фейсбук група).

Янков получи окончателно условна присъда от Върховния касационен съд (ВКС) с решение от средата на март. Присъдата е за 2 години с изпитателен срок от 4, плюс 12 000 лв. глоба. Случаят е от предизборната кампания през 2019 г. - след дълга съдебна процедура Янков е признат за виновен, че е дал чрез посредник предплата от 200 лв. от общо договорени 2000 лв. - по 40 лв. на 50 души, за да гласуват с бюлетината му.

Лазарова е един от свидетелите в негова защита. "Апелативният съд е подложил на обстоен анализ показанията на св. Л. и напълно законосъобразно ги е отхвърлил като недостоверни. Критичният подход към тях е съобразен с близките отношения между Л. и подсъдимия /живеят на съпружески начала и имат дете/. Съпоставката им с останалия доказателствен материал разкрива съществени противоречия. Показанията на Л. са опровергани, както относно съдържанието на разговора между Я. и А (очевидно иде реч за подсъдимия и друг свидетел - б.а.), така и относно твърдението й, че е присъствала на срещата. Решаващо доказателствено средство в случая е аудиозаписът. Той е детайлно обсъден, при което е установено, че активната страна е бил подсъдимият, както и че в разговора не се е включвал трети човек", се казва в подробното обяснение на състава на ВКС.

В резултат малко след присъдата "Възраждане" поиска оставката на Лазарова като председател на общинския съвет за уронване на престижа на институцията, а и въобще като съветник. ПП-ДБ пък настоя ситуацията с тях да бъде изяснена от комисията по антикорупция към местния парламент. "Възраждане" внесе сигнал и в Общинската избирателна комисия (ОИК) за прекратяване на правомощията на Янков. "Законът казва, че пълномощията на общинския съветник се прекратяват предсрочно, когато след избирането му е осъден с влязла в сила присъда на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер“, заяви в разгара на скандала пред БНР председателят на ОИК Теодора Крумова. Тоест комисията смята да прекрати правомощията на Янков, но изчаква да получи официално документ от ВКС.

„Категорично искам да заявя, че през целия си съзнателен живот не съм извършила престъпление и не съм разследвана за такова“, заяви в своя защита Лазарова на пресконференция. Нарече обвиненията клевети, обеща с чест и прозрачност да си върши работата. Освен от нейната формация, рамо на пресконференцията й дадоха представители на ГЕРБ, ДПС и БСДП - мнозинството в съвета. 

Янков пък е цитиран от сайта "За истината" на 18 март така: "Чух се с моята адвокатка, тя не е видяла решението на ВКС и сега ще го прочете, но според нея това, което е написано, е невъзможно. Защото циганинът, заради който уж съм осъден, заради неговите показания, в хода на делото каза, че полицаят го е накарал да лъжесвидетелства и аз не съм му давал никакви пари. И отделно на самите пари няма никакви отпечатъци – нито мои, нито негови и трябваше съдът да ме оправдае, тъй като нямат никакви доказателства за нищо“.

Ден по-късно в същия дух се изказва и пред сайта Divident: „Адвокатите ми проверяват какво точно се е случило. Има нещо объркано в решението на ВКС, нещата са неясни. Няма да коментирам докато адвокатите ми не изразят становище. Когато нещата са ясни, ще дам пресконференция“.

Освен това "За истината" припомня, че през 2022 г. КПКОНПИ налага глоба от 15 000 лв. на Янков заради конфликт на интереси. През 2020 г. участвал в три гласувания в общинския съвет, след като е внесъл и подкрепил решения за намаляване на таксите и премахване на лихви за периода на извънредното положение на фирми - реализирайки облага на майка му, която е едноличен собственик и управител на рекламна агенция.

Та, такива ми ти работи в град като Стара Загора - история за чест, семейни начала и политика.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?