Медия без
политическа реклама

Кабинетът търси как да не плати за жертва в оръжеен завод

Министерският съвет иска отмяна на влязло в сила съдебно решение за 900 000 лв.

БГНЕС
След взрива на терена работиха военни.

Правителството е подало в съда молба за отмяна на влязлото в сила съдебно решение, с което през януари т.г. държавата беше осъдена окончателно да плати 900 000 лв. обезщетение на близките на жертва на взрива в завод "Миджур" от 1 октомври 2014 г. Това научи "Сега" от адвокат Александър Кашъмов, който представлява съпруга, дъщерята и майката на една от жертвите на взрива в завод "Миджур" на "Видекс" АД край Горни Лом.

Мотивът на кабинета е, че исковете по другите дела за обезщетение след взрива са отхвърлени. Освен това в случая ставало дума за трудова злополука, която трябва да бъде обезщетена по Кодекса на труда, а не по Закона за отговорността на държавата. Юрисконсултът Жанета Василева пише още в молбата, с която "Сега" се запозна, че по делото безспорно се е доказало, че причината за взрива е неспазване от работниците на правилата, описани в технологията за работа, за които всеки работник следва да се е подписал, че е инструктиран. Причина за трагедията - конкретния взрив в конкретния момент, е работодателят, сочи още Василева. И допълва, че вредите не са настъпили като пряка и непосредствена последица от каквото и да било действие или бездействие на администрацията на Министерския съвет.

Юристката вади и довода, че по наказателното дело за взрива в завод "Миджур" не е било установено каквото и да било престъпление на служител на МС. Нещо повече - наказателното дело за трагедията приключи с оправдателни присъди.

Адвокат Кашъмов коментира, че явно юристите на Министерския съвет са много слаби, защото би трябвало да знаят, че това са мотиви за приложението на закона, а не за отмяна на влязло в сила съдебно решение. Отмяната е извънреден способ, тя означава, че са намерени нови доказателства или са допуснати някакви много сериозни нарушения. "В случая не се твърдят такива основания, преповтарят се твърденията, които бяха излагани в продължения на 10 години в този процес от първата до последната стъпка", посочи адвокатът.

Той е възмутен от коравосърдечието на най-висшата институция на изпълнителната власт, "която трябва да се засрами и да поеме отговорност за абсолютно безобразното и опасно за живота на хората поведение". Това коравосърдечие не съответства на европейските ценности, смята Кашъмов. Той припомня, че при взрива бяха почернени 70 души. И вместо да си вземе поука от всичко това, Министерският съвет е взел политическо решение да иска отмяна на съдебното решение. Това показва, че човешкият живот като висша европейска ценност, изобщо не се цени. "Всичко, което се говори за ценностите и за човешките права, е илюзия" заключи Кашъмов.

РЕШЕНИЕТО НА ВАС

През януари 2024 г. Върховният административен съд реши, че държавата е виновна за смъртоносния взрив в завод "Миджур", при който загинаха 15 души. Институциите ѝ тотално са пренебрегнали задълженията си, неглижирали са международни и национални закони и така се е стигнало до фаталния инцидент. 

Държавата беше окончателно осъдена да плати общо 450 000 лв. обезщетение на съпруга, дъщерята и майката на една от жертвите на взрива в завод "Миджур" на "Видекс" АД край Горни Лом. Решението на Върховния административен съд е окончателно. С него се отменя актът на Административния съд във Видин, който оневини държавата, като прие, че смъртта на жената се дължи на неустановено действие на трето лице, довело до взрива, чийто мащаби били следствие от извършените нарушения на изискванията за безопасност в производствения процес.

Върховните съдии Жанета Петрова, Искра Александрова и Нели Дончева приемат, че решението на първата инстанция е абсолютно неправилно. Те осъждат администрацията на Министерския съвет и Министерството на околната среда и водите солидарно да заплатят на тримата близки на една от загиналите при тежкия производствен инцидент по 150 000 лв. за настъпилите от нищожни административни актове и незаконно бездействие на органи на Министерския съвет и на Министерството на околната среда и водите неимуществени вреди, които са им причинени със смъртта на тяхната родственица. МС и МОСВ дължат и законна лихва, считано от 1 октомври 2014 г., която изчислена към вчерашна дата е 446 162 лв. Така дължимото от държавата наближава 900 000 лв.

На 15 февруари ВАС заседава като последна инстанция и по делото, заведено от две деца, който остават пълни сираци след инцидента - на смяна във фаталния ден са и майка им, и баща им. По него тепърва се чака решение.

Наказателното дело

Наказателното дело за взрива вече приключи на три инстанции - четиримата подсъдими бяха оправдани. 

На съд за трагедията бяха пратени четирима - бившият собственик на завода Валери Митков, служителката по безопасността на труда Палма Иванова, бившият шеф на служба Контрол на общоопасните средства (КОС) в МВР Божидар Василев и някогашният шеф на дирекция "Международно контролирана търговия и сигурност" в икономическото министерство Ивелина Бахчеванова.

Повече за решението на ВАС прочетете тук:

Държавата е виновна за смъртоносния взрив в завод "Миджур" преди близо 10 години, при който загинаха 15 души. Институциите ѝ тотално са пренебрегнали задълженията си, неглижирали са международни и национални закони и така се е стигнало до фаталния инцидент.

 

Ключови думи:

Миджур, ЗОДОВ

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?