Медия без
политическа реклама

"Конфронтация отвътре": Здравният министър отвърна на нападките

Не аз дестабилизирам правителството, а този, който ми иска оставката, каза проф. Хинков

02 Окт. 2023Обновена
БГНЕС
Проф. Христо Хинков

"Не съм обмислял оставката си. Много неправилно съм разбран. За мен освобождаването на моя заместник (Бойко Пенков - б.р.) бе сигнал към мен – да се замисля за темповете на работа си". Това каза тази сутрин пред Би Ти Ви министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в опит да успокои духовете след приятелския огън, който се изсипа върху него в петък. "Имам доверие на премиера, а той ми е споделял, че има доверие в мен. Лоялен съм към това правителство. Аз също вярвам в неговите решения", каза още здравният министър.

Миналата седмица министърът призна пред "Евроком", че е бил пред дилема дали да си подаде оставката или да търпи кадровите решения, които му се налагат от премиера за министерството. Това отприщи остра атака от депутата на ПП-ДБ Васил Пандов, който отдавна не крие недоволството си от екипа в МЗ. Пандов почти в прав текст прикани министъра да разреши от дилемата си и да подаде оставка. Конфликтът се разрасна в други посоки покрай спорни кадрови решения. От него например се разбра, че е сменена шефката на компанията, която ръководи строителството на детската болница и това предизвика бившия депутат Кремена Кунева също да поиска оставка и даже прокурорска проверка на министъра.

"Работя добре с Илко Гетов и той трябва да поеме част от отговорите на въпросите за реекспорта на лекарства", коментира проф. Хинков за своя заместник, за когото миналата седмица призна, че е назначение на премиера. Министърът не крие, че другият му заместник - Бойко Пенков, е бил освободен без негово съгласие. Тези кадрови разногласия бяха контекстът, в който се появи репликата за дилемата между оставка и продължаване в правителството.

По-късно проф. Хинков отговори на нападките на Пандов чрез профила си във "Фейсбук". "Считам, че всеки министър трябва на носи оставката си в джоба и да е готов да я подаде в момента в който прецени, че по една или друга причина се е превърнал в пречка за работата на правителството и на премиера в частност. В моя случай дилемата възникна поради освобождаването на ключов мой заместник с мотиви за бавни темпове на работа, което всеки би изтълкувал като упрек към самия него и предупреждение. Прецених, че не трябва да подавам оставка поради много по-голямата отговорност и залога който съм поел с поста министър. Прецених, че трябва да работя още по-усърдно, за да докажа на премиера и на обществото, че не са сбъркали в избора си. Не разбирам призивите на един депутат от управляващото мнозинство за разклащане стабилността на правителството, тъй като всяка смяна на министър особено в предизборна ситуация е вредна", обясни той.

Хинков подминава упреците за липса на реформи с думите "не знам дали трябва да бъдат приемани сериозно" (той е на поста от три месеца и половина, а упреците включват теми за повече от един мандат). За недоволството на Пандов по отношение на националната здравна карта, в чиято методика, твърди депутатът, е заложено увеличение на болнични легла, въпреки че и сега половината ни леглова база стои незаета, министърът казва: "Броят на леглата и тяхната използваемост няма никакво отношение към финансирането на болничните услуги, тъй като то се осъществява по клинични пътеки". Здравната карта, обяснява той, регулира броя на договорните партньори, респ. броя на договорените клинични пътеки.

По повод обвинението за липса на контрол върху държавните болници, министърът изброява редица решени казуси, като казва, че "голямата реформа предстои, но за това се иска сътрудничество, а не конфронтация отвътре". За смяната на директора на компанията за строеж на детската болница, той казва: "За времето на съществуването на това дружество не е направено нищо съществено, а почти два милиона от капитала на дружеството са изхарчени".

В отговор на друга критика, проф. Хинков казва, че в най-скоро време ще внесе в МС проект за преструктуриране на болничната помощ. "Проблемът с който непрекъснато се сблъсквам, е липсата на зам.-министър по лечебната дейност - един месец в началото преди да бъде назначен д-р Пенков и вече 3 седмици след неговото освобождаване", допълва той. Министърът уверява, че не е дал нито едно разрешение за нова болница, а е подписвал разрешения за нови дейности след оценка от страна на изпълнителна агенция "Медицински надзор".

"Не аз дестабилизирам правителството, след като приемам решенията на премиера и се съобразявам с тях, а този който ме призовава да напусна. Моето желание е просто да бъда оставен да си свърша работата за времето, което имам", казва в заключение проф. Хинков.

 

Кой е виновен за лекарствата

Министърът повтори думите си от миналата седмица за ролята на бившия министър проф. Сербезова в износа на дефицитни медикаменти. "Очевидно бившият здравен министър проф. Асена Сербезова участва в тази игра с реекспорта. Това казах преди няколко дни. Тя е променила формулата за този реекспорт от 100 на 65%. Тя казва, че това нещо е съобразено със закона, в който е записано, че тази формула е 65% още от 2017 г. Логичното поведение на един министър в редовно правителство, с действащ парламент, е не да промени формулата в СЕСПА (системата за проследяване на лекарствата - б.р.), а в закона", каза той.

Сербезова, която преди министерския пост оглавяваше Българския фармацевтичен съюз, се обвинява, че е променила формулата за изчисляване кои лекарства са в недостиг в полза на търговците и в ущърб на пациента - в този смисъл са и заключенията на ДАНС по въпроса в доклад, огласен от шефа на здравната комисия проф. Костадин Ангелов (и депутат на ГЕРБ). Тя твърди, че е променила формулата, защото е противоречала на закона, а формулата в закона е писана от ГЕРБ, които сега я обвиняват, че я прилага.

За това, че в интервюто си преди седмица говори и за "фармамафия", проф. Хинков днес коментира, че думата е доста описателна. „Ако изчезне едно лекарство, което е много важно за хронично заболяване, за определен период от време, това променя лечението. Това в екстремния му вариант може да се нарече убийство от разстояние, защото изчезването му по някакви причини, включително по нерегламентиран ред, е престъпление“, обясни той.

За доклада на ДАНС каза: "От него не стават ясни всички причини защо изчезват лекарствата. Те са комплексни, но не са свързани само с реекспорта. Някои от причините могат да са свързани с цената и обществения интерес. България е малък пазар и ние не можем да привлечем големите компании с цените, които потискаме. Но по-страшното е да няма лекарството, по-добре да е по-скъпо“.

"Много е странно, че доц. Пандов се чувства ангажиран и засегнат по този въпрос, тъй като аз никога не съм визирал неговото име. Нито веднъж той не е отправял упреци към мен за некомпетентност - за което всъщност би имал право, тъй като аз не съм специалист в тази област. Компетентният човек в моя екип се казва проф. Илко Гетов", пише министърът във "Фейсбук". Пандов беше началник на кабинета на проф. Асена Сербезова в МЗ.

Ключови думи:

Христо Хинков

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?