Медия без
политическа реклама

Новото приложение срещу COVID бързо натрупа критики

Държавата улесни следенето на карантинираните

07 Апр. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Мобилното приложение Virusafe, с което всеки потребител може да сподели здравния си статус, разочарова лекари и пациенти. Целта на апликацията е всеки регистриран да изпраща информация до здравните власти, в която е описано текущото му състояние и симптоми за влошено здраве. Лекарите се опасяват, че това може да доведе до ръст на фалшивите повиквания, което ще затрудни работата им. "Приложението ще е в помощ на пациента, но едва ли ще е в помощ на лекарите или за цялостно задвижване на системата", отбеляза председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Георги Миндов пред bTV.

Той изтъкна, че апликацията очевидно е насочена към по-младата част от населението, която използва смартфон. Най-застрашените от COVID-19 обаче - възрастните хора, трудно биха се справили с изтеглянето на приложението. Като друг недостатък на Virusafe д-р Миндов отбеляза липсата на гаранции за бърза реакция от страна на личния лекар. "Приложението ще изпраща имейл до личния лекар. Имейлът все пак може да се отвори веднага, може и на следващия ден, така че не гарантира бърза реакция. Няма SMS уведомяване", коментира той.

Към Virusafe има критики и от страна на обикновения потребител. "Четири дни след обявяване на платформата приложението все още не може да се инсталира, което маркетингов и комуникационен гаф на взимащите решения", коментира собственикът на IT фирма Ивайло Мирчев в личния си фейсбук профил. Той също е на мнение, че приложението по никакъв начин не гарантира, че личният лекар ще реагира своевременно, ако състоянието на неговия пациент се влоши, защото няма SMS уведомяване. "Не е ясно дали има поне нотификации за личния лекар при съобщение за болен с COVID-19", уточнява Мирчев.

Според него друг проблем е липсата на информационна кампания към гражданите или гаранции за сигурността на личните им данни, което да ги убеди да инсталират приложението.

Късно снощи мобилната апликация Virusafe се появи в Apple Appstore за изтегляне. Тази сутрин пък приложението стана достъпно и в Google Play. До момента то е изтеглено над 1000 пъти от потребители на Android, а оценката му е 4.2.

ЛЕСНО СЛЕДЕНЕ НА КАРАНТИНИРАНИТЕ

Институциите вече ще имат достъп до новата централизирана онлайн система, която съдържа информация за всички карантинирани и заболели от COVID-19. До всеки гражданин в регистъра ще стои телефон за връзка, място на карантина или домашна изолация, начална и крайна дата на карантиниране, трите имена, пол, въззраст и ЕГН. Ако досега регистрите с такива данни бяха разпръснати между различни ведомства и дирекции, сега софтуерът ще използва от МВР, НОИ, регионалните здравни инспекци, личните лекари и общините. Това става ясно от заповед на здравния министър Кирил Ананиев.

Всички РЗИ са задължени да въвеждат ежедневно в централизирана система данни за всеки диагностициран и карантиниран, а болниците ще съобщават медицинска информация за хората, които лекуват. Софтуерът също така ще изпраща на общопрактикуващите лекари автоматично генериран имейл с данни за диганостицираните и карантинираните лица от пациентстаката им листа.

Освен с този регистър, Националният оперативен щаб и Министерството на здравеопазването ще работят и със софтуер за прогнози и анализи на заболеваемостта от коронавирус и епидимичната обстановка в страната. Те ще могат да използват и географски карти за визуализация на броя на карантинираните, заболелите, починалите и оздравелите.

Гражданите ще имат достъп до информационен уеб портал с актуална информация за коронавируса и до мобилни приложение. Преди дни Ивайло Филипов от държавната фирма "Информационно обслужване", която е координирала целия процес, заяви пред журналисти, че цялата централизирана системата е изградена само за 10 дни. Премиерът Бойко Борисов от своя страна коментира, че "всичко това ще облекчи тефтерите, писаниците".

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?