Медия без
политическа реклама

Повече от половината фирми не са подали финансовите си отчети

Остава по-малко от месец до крайния срок, а още над 180 000 търговски дружества трябва да го направят

Илияна Кирилова
Не рядко пред Агенцията по вписвания могат да се видят опашки - по един или друг повод

Повече от половината фирми, които трябва да подадат финансови отчети все още не са го направили, а до крайния срок остава по-малко от месец. Това става ясно от официално съобщение на Агенцията по вписвания. Крайният срок за подаване на годишните финансови отчети (ГФО) за 2019 г.

По данни на Агенцията по вписванията, подадените от началото на годината до момента отчети са 143 808. От тях 76 на сто са подадени по електронен път, а 24 на сто - на гише. Според броя на подадените заявления Г2 (ГФО) за 2019 г. - 330 343, до края на септември 2020 г. (крайният срок за подаване на ГФО), се очаква да бъдат подадени над 186 000 заявления, твърдят от АВ. Това означава, че ако се чака, както обичайно последния момемнт за подаване, то дори и много от отчетите да бъдат дадени по електронен път, то със сигурност ще се образуват отново опашки, от тези които ще отидат на гише.

Тази година кампанията за финансовите отчети беше удължена с три месеца заради извънредното положение и така не приключи на 30 юни, а ще приключи на 30 септември.

От Агенцията по вписванията съобщават, че на 14 март 2020 г. са влезли в сила промени, с които значително се облекчава подаването на ГФО за малки, средни и микро предприятия. С тях отпадна необходимостта да се представят документи, доказващи приемането на финансов отчет и годишния доклад за дейността  – покани за свикване на общи събрания, протоколи от проведени общи събрания, доказателства за получаване на поканите и тн.

„Обстоятелството, че ГФО са приети от съответния компетентен орган, се доказва с представяне на декларация по образец (декларация по чл.62а, ал.2, т.2 от Наредба N1 от 14 февруари 2007 г.) от законния представител на търговеца или юридическото лице с нестопанска цел“, напомнят от агенцията. Промените станаха факт с приемането на Наредба за изменение и допълнение на Наредба 1 за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Това облекчение на практика засяга почти целия бизнес, тъй като то няма да се прилага само за големи дружества и предприятия от обществен интерес, а те са около 3-4 на сто от всички фирми в България.

По смисъла на закона за счетовоството големи предприятия са тези, които към 31 декември на текущия отчетен период надвишават най-малко два от следните показателя: балансова стойност на активите - 38 000 000 лв.; нетни приходи от продажби - 76 000 000 лв.;  средна численост на персонала за отчетния период - 250 души. Предприятия от обществен интерес пък са например кредитни институции, застрахователи, пенсионноосигурителните дружества и управляваните от тях фондове, инвестиционни посредници, БДЖ и "Холдинг Български държавни железници" - ЕАД, и дъщерните му предприятия; Национална компания "Железопътна инфраструктура" и още няколко други. Само за тях не важи облекчението. За всички останали над 95 на сто от всички фирми, облекченията са в сила.

През април т.г бяха приети промени в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, според които от 2022 г. няма да се плащат такси за подаване на годишните финансови отчети (ГФО), консолидираните финансови отчети и годишните доклади за дейността.  В момента подаването на отчетите в Агенцията по вписванията струва на фирмите 40 лв., ако е на гише и 20 лв., ако бъде направено по електронен път. 

С промените в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел се направиха и серия от изменения, които подготвят отпадането от 2022 г. изискването ГФО да се подават на три места – в Агенцията по вписванията, Националната агенция за приходите и Националния статистически институт. От 1 януари 2022 г. търговците, фондациите и сдруженията ще ги изпращат само в Агенцията по вписванията.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?