Медия без
политическа реклама

Правителството обеща „холистичен подход” към кризата

Ангажиментът пое социалният министър Деница Сачева на изслушване в парламента, прераснало в кавга с опозицията

30 Юли 2020ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Мнозинството привика Деница Сачева, Лъчезар Борисов и Костадин Ангелов.

В пререкание между управляващите и опозицията се превърна изслушването на трима министри в парламента, поканени да представят новите антикризисни мерки на правителството. От БСП настояха това да направи лично премиерът Бойко Борисов. От мнозинството обаче за пореден път отказаха да го привикат с обяснението, че водачът им бил на обиколка из страната. Затова депутатите от ГЕРБ, съгласувано с кабинета, доведоха социалния министър Деница Сачева, новите шефове на икономиката Лъчезар Борисов и на здравеопазването Костадин Ангелов.

Първа получи възможност да говори Сачева. Министърът надълго и нашироко преповтори всичко казано до момента за справянето със социалната криза: 731.5 млн. лв. за социални мерки; 92 милиона – за служителите в социалното, вътрешното и други ведомства, които са пряко ангажирани с овладяването на кризата; допълнително възнаграждение от 1000 лв. за медицинските специалисти, които работят на първа линия; по 50 лева добавка към пенсиите на всички пенсионери за месеците от август до октомври; продължаване на действащите социални програми и др.

Ядосани, че премиерът отново пренебрегва Народното събрание, социалистите обвиниха мнозинството, че „устройва водевилни сценки с ваше участие под формата на парламентарно изслушване”. „Вместо този, който повече от 10 години забърква кашите в държавата, дето хамалски псува президента, евролидерите, народните представители, дето не уважава парламента и българския народ, да дойде тук и да си подаде оставката, той се крие и изпраща накуп трима от министрите си да обясняват от негово име какви велики дела ще свършат, ама друг път. Това, с което се хвалите, хората наричат хвърляне на прах в очите, купуване на отсрочка. На хората им е ясно, че правителството не може да се справи с това огромно сътресение”, заяви соцдепутатът Георги Гьоков.

Засегнатата Сачева забрави за разясненията по мерките и се впусна в политически коментар. „Докато много други хора наистина се опитват да разиграват театрални сцени, ние трябва да вършим работа. Всеки ден работим с граждани, които имат реални проблеми, и нашият фокус е да намерим решение – да получат храна, заплати, работа, да има перспектива. Това, което обявихме, достатъчно ясно показва холистичния (цялостен) подход на министерството на труда и социалната политика. Мислим както за хората с увреждания, така и за бездомните, и за безработните, и за тези, които искат да запазят заетостта си”, защити министърът себе си и кабинета.

След това дойде редът на Лъчезар Борисов. Той също нямаше нищо ново да сподели: 431.4 млн. лв. предвидени за икономически мерки; програмата на Българската банка за развитие (ББР) в подкрепа на малки и средни предприятия; програмата на Фонда на фондовете също в помощ на бизнеса и др.

Социалистите го упрекнаха, че ведомството му залага за подпомагане на българските предприемачи прекалено много на евросредства, които обаче се раздават бавно заради тежките процедури. "Вместо да имате други мерки, бюджетни средства за финансиране на предприятията, вие се отказахте от това. 500 милиона във Фонда на Фондовете, а ефективността е нула! Нула! От 4 години работи, само си раздават заплати там", разгорещено нападна новия министър соцдепутатът Драгомир Стойнев.

Другият новак в кабинета – Костадин Ангелов, реши да се похвали с обилна статистика за увеличените възнаграждения на медиците и новите субсидии за лечебните заведения. От опозицията обаче се интересуваха от съвсем други неща - провеждането на PCR тестове, организацията на учебната година, контрола върху нощните заведения. "В началото в България се правеха ограничен брой изследвания ... малко хора бяха отчетени като хоспитализирани и починали, надуваха се фанфарите, че всичко е наред, а сега се озоваваме във всички жълти и червени списъци", напомни възмутено левият депутат Георги Михайлов.

"Всички здравни системи в света не бяха подготвени за това, което дойде ... Територията на Република България е покрита с достатъчно количество лаборатории и PCR тестове", отвърна Ангелов. Той разказа, че неговото ведомство и образователното министерство вече търсят отговор какво се случва с началото на учебната година, какви процедури да се въведат по отношение на ученици с коронавируса и др. За злополучното решение на управляващите да отворят дискотеките и баровете обаче новият министър избягна коментар.

ГЕРБ - ДОВОЛНИ, БСП - НЕ

От партията на Бойко Борисов останаха доволни от работата на правителството. "Трябва да дадем висока оценка на нашето правителство заради това, че България беше една от първите държави, която взе решителни мерки, което изискваше доста сериозна политическа смелост, за да овладее вируса, и България продължава да бъде една от държавите, които се справят добре със ситуацията", заяви депутатът от ГЕРБ Александър Ненков. Но препоръча на министрите "да се търси по-висока скорост, защото мерките трябва да стигнат до хората максимално бързо".

Не така мислеха социалистите. "Стотина хиляди души излезнаха в София, силно развълнувани от вашата програма за излизане от икномическата криза", иронично посочи соцдепутатът Румен Гечев. "Ееее, двеста хиляди!", отвърна шефът на парламента Цвета Кааянчева зад гърба му, сподирена от недоволните възгласи на мнозинството. Това не смути Гечев, който посъветва Караянчева да уведоми премиера Борисов, че деловодството на Народното събрание работи и следобеда - така че има още време днес да си подаде оставката.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?