Медия без
политическа реклама

Радев наложи вето на скандалните промени за нови заменки

Президентът връща спорни поправки на ГЕРБ и ДПС в два закона с мотива, че те нарушават правото на здравословна околна среда

29 Апр. 2024Обновена
БГНЕС
Румен Радев

Президентът Румен Радев наложи вето срещу част от промените в закона за насърчаване на инвестициите, с които ГЕРБ и ДПС прокараха скандални текстове за екологичните оценки, разрешаването на големи инфраструктурни обекти и възможността за нови заменки и продажби на безценица на държавна земя. Спират се разпоредби, които застрашават конституционно гарантираното право на българските граждани на здравословна околна среда, посочват от президентството.

Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти, съобщават от "Дондуков" 2. Според държавния глава законодателството трябва да позволява бързо и качествено изграждане на важните за България обекти, но едновременно да е съобразено със задължението на държавата да закриля своите граждани и природа. Това е третият път, след указите му от 2017 г. и 2019 г., когато Румен Радев възразява срещу мерки, подобни на приетите в този закон, посочват още от президентската администрация.

За ново обсъждане са върнати разпоредбите, които съкращават времето на компетентните органи да се произнесат по въздействията на даден проект върху околната среда и въвеждат принцип на мълчаливо съгласие за неговото изпълнение. Оспорени са и ограничаването на възможностите за съдебен контрол, както и удължаването на валидността на определени решения, чийто срок изтича или вече е изтекъл.

Държавният глава оспорва и създаването на предпоставки за придобиване на имущество, собственост на публични предприятия, което води до риск от ощетяване на обществения интерес.

Съгласно мотивите на президента още едно обсъждане в Народното събрание е необходимо и защото тези промени, внесени между първо и второ четене в процедурата по приемане на закона, са гласувани без да е проведено обществено обсъждане, при липса на предварителна оценка на въздействието, както и на финансова обосновка. Пълният текст на мотивите можете да прочетете тук.

Всички тези проблеми бяха известни преди окончателното приемане на законопроекта и широко критикувани, включително и в "Сега". Това не попречи на ГЕРБ и ДПС да ги прокарат в парламента с редица нарушения на парламентарните правила. С едната върната разпоредба се съкращаваха наполовина сроковете на едни от най-тежките и сложни обекти у нас и се въвеждаше условие при закъснение на решението на администрацията това да се счита за мълчаливо съгласие. Това, изтъкна при дебатите депутатът на "Зелено движение" Даниела Божинова, на практика означава с мълчаливо съгласие да се реши някъде да се складират ядрени отпадъци. Другите разпоредби въвеждаха безпринципно дълги срокове, в които да важат стари екологични оценки и оценки за въздействието върху околната среда.  Последната цитирана в решението на Радев разпоредба пък щеше да позволи поредната скандална разпродажба на безценица на държавни гори и земи.

Промените, както обичат да действат ГЕРБ и ДПС, бяха внесени в законопроект на Министерския съвет, който няма нищо общо с тях - неговата цел беше въвеждане на европейски изисквания. Делян Добрев ги промуши между първо и второ четене, с което ликвидира възможността за обществен дебат, две четения, време за оценка на текстовете. Единственото обсъждане на промените на ниво комисия стана без кворум, но въпреки това бе прието за легитимно.

 

РЕАКЦИИ

Природозащитниците приветстваха ветото. "Конституцията сработи", коментира Александър Дунчев. Целта на поправките беше бързо да се прокарват най-големите и опасни инвестиционни проекти, за да се крадат по-лесно евросредствата за тях от приближени фирми, които партиите обслужват, коментира той. "Т.е. депото за ядрени отпадъци да се разрешава за 2 седмици, и то без еко-оценка, а Вашият проект за ремонт на покрива или за скромен производствен цех да чака години наред", дава нагледен пример той.

"Положението изглеждаше безнадеждно, но с ветото на президента вече имаме над 50% шанс да спрем тези лобистки поправки завинаги, защото по Конституция се изискват не само ново обсъждане на върнатия закон (могат да се пробват още утре на извънредното заседание), но и поне 121 гласа за прегласуването му. А ГЕРБ, ДПС и ИТН имат само 116 депутати. Това означава, че ако убедим ПП-ДБ, БСП, "Възраждане" и независимите депутати единодушно да подкрепят президентското вето, незаконният закон ще пропадне напълно", коментира Дунчев. Моментът е преломен, а надежда все още има, допълва той.

"Президентът уважи стотиците становища на граждани и организации и върна в Народното събрание закон който позволяваше да се разпродават без търг и конкурс държавни гори, земи и води на данъчна оценка. Върнати са и всички разпоредби свързани с нарушаване на европейските директиви по ОВОС и екологична оценка", пише и Тома Белев. "Надявам се депутатите да не се подлъжат да ги приемат отново утре. Ако тръгне натам ще трябва да се протестира пред Народното събрание в защита на българските гори, земи и реки и правото ни на чиста и здравословна околна среда. Носете си свирките и вувузелите тези дни", призовава той.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?