Медия без
политическа реклама

Рашков: Ще има обвинени шефове в "Булгаргаз"

Разследвани са и служители в КЕВР за газовата криза, съобщи вътрешният министър

02 Февр. 2022Обновена
БГНЕС
Бойко Рашков в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.

Поне едно високопоставено длъжностно лице в държавната фирма "Булгаргаз" ще бъде привлечено към наказателна отговорност заради газовата криза, обяви вътрешният министър Бойко Рашков пред журналисти след заседанието на Министерския съвет. Той не съобщи името на човека, но на въпрос дали това е бившият директор Николай Павлов министърът отговори: "Приближавате се до истината".

"Булгаргаз" е държавна фирма, която чрез своите действия и решения е допринесла за цените на газа, което дава негативно отношение за бизнеса и потребителите. Компетентните държавни власти не могат да стоят безучастно и да наблюдават. Затова активно започнахме да изясняваме какви са фактите - дали са причинени от международна конюнктура или от действия вътре в страната от определени лица. Реализирани са печалби, които ако не бяха реализирани, нямаше да има това драстично поскъпване", заяви Бойко Рашков.

Министърът отчете пред депутатите в Комисията по вътрешен ред и сигурност, че държавното дружество е сключвало такива сделки, които очевидно водят до повишаване на цените на газа за бизнеса и потребителите. "Изглежда неразбираемо това, че "Булгаргаз" планира през зимния период да има по-малко доставки на газ, отколкото през летния. Този факт силно впечатлява", посочи Рашков. Той разкри още, че има образувано досъдебно производство и по отношение на поведението на Комисията за енергийно и водно регулиране. По негови думи наблюдаващият прокурор по делото си съдействие с разследващите органи, "но когато наближи времето да обвиним някой, ще разберем дали това е искрено или не е - дотам сме стигнали: да не знаем какво ще стане, дори когато са налични доказателства".

Според Рашков прокуратурата играе роля на "стопер" по много дела. "Стопира производствата. Такова е за АМ „Хемус“. Там има основания за снемане на имунитет. Нямам данни това производство да се движи изобщо. Прокуратурата бездейства. Дано да няма персонална причина за това, че не се работи“, коментира Рашков.

Петимата отстранени директори на "Булгаргаз" са поискали съдът да спре вписването на новото ръководство, назначено от Българския енергиен холдинг (БЕХ) късно в петък. Съдът обаче е отхвърли искането им като неоснователно.

Другата важна проверка на МВР касае обекта ПАВЕЦ "Чаира" под "Белмекен", чието основно предназначение било да работи през пиковите часове в денонощието, за да се балансира енергийната система. "Този обект бавно е бил унищожаван през годините. Имаме ориентация кой е субектът, в чиято полза са причинени вреди на този енергоизточник", коментира Рашков. Той даде подробности, че част от съоръженията във водноелектрическата централа са произведени от японската "Тошиба". Когато се е наложило да бъдат ремонтирани обаче, вместо "Тошиба", която дава гаранция, са използвани "гаражни фирми" в Хърватия. "Информацията е, че това не е направено просто ей така, а защото са изразходени сериозни финансови средства", заяви министърът.

Рашков съобщи още пред депутатите, че втори ден в МВР се провежда изслушване на всички регионални директори на министерството за свършеното през годината. Предстои да се даде оценка върху работата на всяка от дирекциите. Той посочи, че тепърва ще се направи извод дали да се предприемат действия по редуциране на състава на силовото ведомство и промяна в полицейските структури "Ще предложим модел на обсъждане и, при одобрение в болшинството, ще пристъпим към промени, но смятаме, че е належащо", каза Рашков. Той добави, че това се налага заради несъответствия в нивата на престъпност, броя на населението в съответния район и броя на служителите в полицейската структура.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?