Медия без
политическа реклама

САЩ: Терористи влизат в Европа през български мрежи за трафик

Мигрантски натиск и корупцията са пречки пред пресичане на проникването у нас на известни и заподозрени терористи, смята Бюрото за противодействие на тероризма

01 Дек. 2023
Скрийншот видео
Мигранти показват как се минава през българо-турската граница. САЩ твърдят, че мигрантската вълна и корупцията пречат да се спре проникването на терористи у нас

Въпреки че заплахата от тероризъм в България остава ниска, чуждестранни терористични групи се възползват от активните мрежи за незаконен трафик и контрабанда в опитите си да осигурят влизането на терористи в Европа от Близкия изток и Южна Азия. Това е записано в доклада на Бюрото за противодействие на тероризма към министерството на правосъдието на САЩ в частта му за България.

Действията на българското правителството за справяне с корупцията и незачитане на човешките права са "недостатъчни". Това е записано в новия годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за спазване на човешките права в частта, посветена на България.

Според американските експерти "обемът на нелегалната имиграция от региони, в които се намират терористични мрежи (предимно Сирия и Афганистан), както и корупцията в правоприлагащите органи, остават трайни пречки пред надеждното пресичане на влизането в България на известни и заподозрени терористи, отбелязва обаче американското Бюро за противодействие на тероризма".

Отчита се, че броят на идентифицираните чрез биометрични данни подобни лица се е увеличил значително през 2022 г., но голяма част от тях не са били задържани на границата. Вместо това те са били задържани във вътрешността на България. Българското законодателство в областта на предоставянето на убежище, съгласувано с регламентите на ЕС в областта на предоставянето убежище, ограничава възможностите на България да осуетява по-нататъшното пътуване на известните или заподозрени в тероризъм лица, пише в доклада.

Главното мюфтийство заявява, че мюсюлманите са били обект на периодична реч на омразата в България, мюсюлмански лидери се оплакват, че общини не разрешават строежа на джамии, неправителствени организации твърдят, че сувенири с нацистки отличителни знаци и изображения

По отношение на противодействието на финансирането на тероризма, американската агенция посочва, че България е член на MONEYVAL (Експертния комитет за оценка на мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма). Тя отбелязва, че в юнския доклад за взаимна оценка на MONEYVAL за България са били изложени няколко ключови констатации, включително, че българските власти имат неравномерно и ограничено разбиране относно рисковете, свързани с финансирането на тероризма, както и че това слабо разбиране на рисковете се споделя от българските финансови институции и други заинтересовани страни.

Посланик Джим О‘Брайън, който координира всички санкции, които налага САЩ, пристигна в България. Първата му среща беше с президента Румен Радев, което стана ясно от официално съобщение от президентството.

В американският анализ пише и, че водещата институция за борба с тероризма е Държавна агенция "Национална сигурност", в рамките на която от 2014 г. отделно действа Национален център за борба с тероризма, чиято цел е да идентифицира заподозрени, да обменя информация и да прекратява терористични действия. Външното разузнаване има "малка, предимно анализаторска, способност за борба с тероризма и също толкова малки оперативни способности, които са съсредоточени върху заплахите за българските интереси в чужбина". Трето специално тактическо звено има в Министерството на вътрешните работи, което се занимава със заплахи вътре в България.

души от българските сили за сигурност са получили официално обучение от САЩ. Това става ясно от документ на американския Държавен департамент, публикуван на интернет страницата му.   От 2017 до 2022 г.

В доклада се отбелязва в същото време, че България продължава да е силен партньор на САЩ в борбата с тероризма. В него се посочва, че българското правителство е продължило да изгражда капацитета си за противодействие на тероризма и е поддържало близко сътрудничество с американски правителствени агенции, "въпреки че някои пропуски са продължили да възпрепятстват цялостната ефективност".

Бюрото за противодействие на тероризма анализира и, че предвид стратегическото местоположение на България на кръстопът между Европа и Близкия изток, по-голямата част от усилията на страната в сферата на противодействието на тероризма са били съсредоточени върху осуетяването на транзитното преминаване на терористи чрез засилени дейности по подсигуряване на границите, проверки на пътниците и обмен на информация.

През февруари 2019 г. души присъстваха на годишния поход на Българския национален съюз в чест на Христо Луков, лидер на пронацистка организация през 40-те години.

Отчита се, че България е продължила да провежда дейности за противодействие на тероризма по границите си и е изпълнила строги програми за контрол на миграцията, разработени с помощта на САЩ програми за биографични и биометрични проверки, и е обменяла информация със САЩ и други партньори за идентифициране и задържане на заподозрени в тероризъм лица, които пресичат границите или пребивават незаконно в страната. Натъртва се и, че през целия отчетен период правителствените агенции на САЩ са работили в тясно сътрудничество с българските си колеги чрез различни програми за изграждане на капацитет в областта на граничния контрол.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?