Медия без
политическа реклама

САЩ за първи път ще санкционират българин за корупция

Не знам кой е, обяви премиерът Бойко Борисов

04 Февр. 2020Обновена
БГНЕС
Херо Мустафа

До няколко дни държавният секретар на САЩ ще оповести името на българин, който е със забрана да влиза в страната заради корупция. Това обяви американският посланик Херо Мустафа по Нова телевизия.

„САЩ имат намерение да предприемат по-твърди мерки, мерки със зъби, в борбата с корупцията. Затова скоро ще оповестим първия българин, на когото ще бъде наложена забрана за влизане в САЩ заради корупция. Има конкретна разпоредба в законодателството на Конгреса, която дава право на държавния секретар на САЩ да назове длъжностни лица, замесени в корупционна дейност. Месец, след като казах, че ще направим това, ние действително ще оповестим име. Причината е, че защото смятам, че е важно да работим заедно в борбата с корупцията и когато можем да свършим нашата работа, ние го правим.


Това ще бъде само първото име, но после ще има и други

 

Впоследствие ще разгледаме целесъобразността да приложим глобалния закон „Магнитски” и други твърди мерки. Ние не се отнасяме към този въпрос повърхностно. За да назовем конкретно лице, трябва да имаме доказателства. Този първи случай е много ясен и затова решихме да действаме бързо. И това ще се случи след няколко дни”, каза Херо Мустафа.

Още на 29 ноември м.г. тя обяви, че САЩ

 

няма да допускат на своя територия корумпирани български държавни служители

 

и членове на техните семейства. Тогава Херо Мустафа обяви в прав текст, че САЩ ще използват "инструменти със зъби", за да подпомогнат борбата с корупцията и върховенството на закона в България. Една от мерките е отказ да бъдат издавани визи на корумпирани държавни служители и членовете на тяхното семейство. "Подобни сериозни мерки ще бъдат в полза на България в дългосрочен план, тъй като стриктното придържане към върховенството на закона е неразривно свързано с политическото и икономическото процъфтяване на България", посочи тя.

"За изпълнението на тази задача смятаме да предприемем многостранен подход, включително и чрез прилагането на по-твърди мерки. Една такава мярка се предвижда в секция 7031(с) от разпоредбата за противодействие на клептокрацията и за права на човека, включена в годишния закон за разпределение на бюджета на Държавния департамент. С това законодателство се подкрепят усилията на САЩ за борба с корупцията в световен мащаб, което пряко засяга интересите на външната политика, икономическата и националната сигурност на Съединените щати и на партньорските ни държави.

То ни позволява да налагаме забрана за издаване на американска виза на чужди държавни служители и членовете на тяхното семейство, които са свързани с корупция", обясни тогава Мустафа. Това стана по време на публична лекция пред Атлантическия клуб в България на тема „Американско-българските отношения: Следващите 30 години“.  

От думите й стана ясно, че САЩ ще концентрира внимание върху върховенството на закона, борбата с корупцията, независимостта на съда. Именно тогава за първи път бе обявено, че  в България ще пристигне и специален представител на Департамента по правосъдие, който ще работи в тясно сътрудничество с посланика. Само дни по-късно в България пристигна Джесика Ким, която е бивш прокурор от Охайо. Именно тя ще отговаря за борбата с корупцията, както в България, така и в Румъния.

РАЗДРАЗНЕНИЕ

Премиерът Бойко Борисов посрещна новината с раздразнение. "Какво общо имам аз какво е казал американският посланик?", ядоса се той на журналистите, които потърсиха мнението му . За санкционирания български гражданин категорично заяви: "Не знам кой е". И даде да се разбере, че за подобни теми трябва да бъде търсен шефът на държавното обвинение Иван Гешев: "С новия главен прокурор работим по друг начин. Той вече не идва на срещи в сряда. Разбрали сме се веднъж за рамката – битова престъпност, корупция, контрабанда. Нито го срещам, нито имам какво да си кажа с него."

БЛАГОДАРНОСТ

Лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира, че няма представа кой ще бъде наказаният български гражданин. Но показа задоволство от актът на САЩ: "Би било доказателство, че партньорите ни от САЩ наистина сериозно и не само на думи заявяват, че са готови да помагат в борбата с корупцията в България."

 

Един румънец и един молдовец вече са санкционирани по този закон

 

На 5 септември м.г.  САЩ наложиха санкции на бившия лидер на управляващата румънска Социалдемократическа партия Ливиу Драгня и семейството му, включително и на двете му деца Валентин и Мария. "Днешните действия изпращат силен сигнал, че САЩ са отдадени на борбата срещу корупцията и поддържането на върховенството на закона в Румъния", се казваше в съобщението на ведомството. 

Само преди три седмици САЩ обявиха, че ще откажат виза на молдовския бизнесмен Владимир Плахотнюк, съпругата му и двете му деца заради корупция. Плахотнюк, чиято Демократическа партия твърди, че се стреми да поддържа баланс между Русия и Запада, избяга от Молдова през юни. Местонахождението му засега не е неизвестно, но според медийни публикации той е забелязан в Маями.

Държавният секретар Майк Помпео заяви, че Плахотнюк по времето, когато неговата партия е на власт, е бил „замесен в корупционни действия, които подкопават върховенството на закона и сериозно компрометират независимостта на демократичните институции в Молдова. Днешните действия изпращат силен сигнал, че САЩ не толерират корупцията и застават с народа на Молдова в борбата срещу нея".

ЗАКОНОВО ОСНОВАНИЕ

От бюджетния закон на САЩ, 2019 Consolidated appropriations act 

 

Секция 7031: Ограничения на пряката междуправителствена подкрепа

(c) Анти-клептокрация и човешки права

1 ) Негодност

(A) Служители на чужди правителства и преките членове на техните семейства, за които Държавният секретар разпогала с достоверна информация, че са били въвлечени в значими случаи на корупция, включително корупция, свързана с добива на природни ресурси или с тежки нарушения на правата на човека, ще се третират като негодни за влизане в САЩ. 

(B) Държавният секретар ще оповести или идентифицира публично или по частен път служители на чужди правителства и преките им семейни членове, за които секретарят разполага с подобна достоверна информация независимо от факта дали съответният служител е кандидатствал за виза....

(3) Отказване от претенция. Държавният секретар може да отмени прилагането на параграф 1, ако секретарят прецени, че това ще послужи на надделяващ национален интерес или ако обстоятелствата, довели да оценка на служителя за негоден, са се променили значително.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?