Медия без
политическа реклама

А1 и Yettel изригнаха срещу поглъщането на "Булсатком" от "Виваком"

Войната на телекомите се ожесточи, а Комисията за конкуренцията още проверява

13 Ноем. 2023ОбновенаРЕБЕКА БОРИСОВА
архив
Бизнесменът Спас Русев, допреди месеци член на Надзорния съвет на "Виваком", бе участник в предните опити за придобиване на контрол над "Булсатком".

Войната на телекомите избухна с нова сила, след като United Group, собственик на "Виваком", официално обяви, че иска да купи "Булсатком". Анонсът предизвика гневна реакция на другите големи играчи на българския пазар - в понеделник първо А1 разпространи позиция с тежки обвинения за съмнителни договорки и бездействие на държавни институции.  Часове по-късно и Yettel излезе с критики за готвената сделка. 

Новината, обявена от United Group, е официално потвърждение, че "Виваком" се опитва да погълне "Булсатком" "чрез серия от съмнителни бизнес операции", а ако това обединяване се случи и бъде одобрено от регулаторните органи, "Виваком" ще получи огромна пазарна мощ - 60% дял при тв услугите и 40% дял при доставките на интернет (40%) услуги, твърдят от А1. И изтъкват, че това би навредило на конкуренцията и би ощетило крайните потребители.

"Ако Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри тази сделка, ще се създаде безпрецедентна концентрация на медийния пазар и на този на телекомуникационни услуги, тъй като освен на "Виваком" United Group е собственик на най-голямата медийна група Нова Броудкастинг Груп", алармират от А1.

Собствениците на два от трите най-големи телекома у нас реагираха гневно на поредно решение на Комисията за защита на конкуренцията, засягащо сериозно пазара на телевизия и интернет.

"Изумени сме от начина, по който "Виваком" правят пореден опит за консолидация на пазара, независимо, че жалби в КЗК и в съда неколкократно блокират техни придобивания на телекомуникационни оператори", се казва в гневното изявление на А1. В него се посочва още, че собственикът на "Виваком" (United Group) се е опитал да превземе  "Булсатком" по заобиколен начин - "чрез поредица от трансакции като параван за придобиването на пряк контрол над "Булсатком",  за да избегне нуждата да иска разрешение от КЗК за сделката. 

Тъй като около тези ходове се вдигна доста шум, КЗК се захвана да прави проверка дали наистина няма да се роди прекалено мощен играч, но още не се е произнесла.  

Сега от А1 сега настояват за "незабавна и адекватна намеса на регулатора, която да даде ясен сигнал към инвеститорите и пазара, че правилата важат за всички играчи и се насърчава честната конкуренция". Освен това компанията заявява, че ще сезира за случващото се компетентните български и европейски институции. 

 

"В всички съмнения за скрито придобиване на "Булсатком" от "Виваком" в нарушение на Закона за защита на конкуренцията, се потвърдиха", коментираха в своето становище от Yettel.  Компанията посочва, че антимонополната комисия разследва казуса, като изтъква, че "това придобиване би създало безпрецедентна доминираща позиция за една телекомуникационна компания на пазара на телевизионни услуги и значително би навредило на конкуренцията при други като интернет, фиксирани и мобилни телефонни услуги".

 

Засега антимонополната комисия не е реагирала на отправените от А1 и Yettel критики и обвинения. От "Виваком" и United Group също запазват мълчание. 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?