Медия без
политическа реклама

Българите са най-големите жертви на фалшиви стоки в ЕС

Имитации за 121 млрд. евро атакуват Европа, като търговията с подправени лекарства опасно расте

08 Юни 2021
АМ
Митничарите ни често задържат големи товари с имитации на маркови стоки - маратонки, фланелки, парфюми, чанти, очила и др.

Имитациите на качествени стоки продължават да са напаст на европейския пазар, потребителите в България са особено застрашени, а покрай пандемията рязко се е увеличило  предлагането на лекарства и санитарни материали ментета. Това разкрива ново проучване на  Службата на ЕС за интелектуална собственост. Събраните данни  са наистина тревожни: подправените продукти са 6,8 % от вноса в ЕС, като стойността им е около 121 млрд. евро, само фалшивите фармацевтични изделия, търгувани по света, са за 4 млрд. евро, и почти всеки пети българин купува ментета, без да разбира, че го мамят. Псевдомарковите стоки са навсякъде - козметика и играчки, вино и напитки, електроника, дрехи и обувки, чанти и модни аксесоари, дори пестициди. 

Според проучването има значителни разлики между страните в ЕС - жертвите на търговията с подправени стоки са много повече у нас и в Румъния - съответно 19% и 16%, докато в Швеция и Дания делът на измамените е едва 2-3 процента. ) и Унгария (15 %). В сравнение с това Швеция (2 %) и Дания (3 %) са с най-ниските дялове в рамките на ЕС.

Над 70 % от европейците вече пазаруват онлайн и всеки трети е изпитвал съмнения дали закупеният продукт е оригинален", сочат авторите на проучването.

Тревогите растат и заради бума на ментета по по време на пандемията от COVID-19. "Разпространението на подправени лекарствени продукти като антибиотици и обезболяващи препарати, а наскоро и други медицински продукти като лични предпазни средства и маски за лице, постави това явление в центъра на вниманието, тъй като нарушителите се възползват от несигурността на хората във връзка с нововъзникващи лечебни препарати и ваксини", се подчертава в доклада. 

Цифровото пиратство също е привлекателен пазар за нарушителите. Налице са значителни загуби при IP телевизията (IPTV) — телевизионно съдържание, което се получава чрез интернет връзка. Всяка година доставчиците на незаконна IPTV в ЕС печелят почти 1 млрд. евро, като нанасят вреда на създателите на съдържание и на законните предприятия.

 

И фирмите са жертви

Бизнесът с имитациите не е удар само за потребителите, той нанася значителни вреди и на икономиката на ЕС и особено на малките и средните предприятия. Едно на всеки четири МПС в Европа се оплаква, че някой е  злоупотребил с негова интелектуална собственост, но това е средна стойност за ЕС, докато в Българи делът на пострадалите фирми е потресаващо висок - почти 40% (39.7 на сто).

Дружествата, които притежават права марки или патенти, докладват за загуба на оборот (33 %), навреждане на репутацията им (27 %) и загуба на конкурентно предимство (15 %) поради нарушения на техните права.

В днешно време по-малко от 9 % от всички МСП в ЕС имат регистрирани права върху интелектуална собственост. Тези, които имат патенти, дизайни или марки, отчитат с 68 % по-високи приходи за всеки служител в сравнение с предприятията без такива права, и служителите им получават по-големи заплати.

 

 

Ключови думи:

МСП, фалшификати, имитации

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?