Медия без
политическа реклама

Едър бизнесмен призова за бойкот на Билла, ОМВ и Кицбюел

Идеята да "отмъстим" на Австрия заради шенгенските пречки предизвика бурни реакции

Апелът на Васил Велев за бойкот на всичко австрийско предизвика смут и остри реакции.

Темата за Шенген възпламени "войнствени" настроения сред части от българския бизнес. Председателят на уважаваната Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев излезе с изненадваща идея - за повсеместен бойкот на всичко австрийско заради условията на Виена за допускане на страната ни в европейската зона без граници.  

 

Според Велев българските фирми и граждани трябва да спрат да купуват храни, бензин и всякакви други стоки с произход Австрия. "Тоталният бойкот" включва и любителите за зимните курорти и спортове - Велев им предлага да ходят в Банско и в италианските Алпи вместо в Кицбюел и Арлберг.

"Бизнесът ще подкрепи правителството за по-твърда реакция", обясни шефът на АИКБ пред Нова тв, като препоръча българските власти да тормозят с протяжни проверки австрийските тирове, които минават през страната ни.

"Трябва да се наблегне на проверки на транзитния австрийски транспорт и да се проверява постоянно, както искат австрийците. Австрия иска от нас това и ние ще ги проверяваме повече време", поясни Васил Велев.

Агенция „Митници“ обяви, че от началото на 2024 г. е започнала да прави "засилени проверки на всички митнически и гранични пунктове, както и на територията на цялата страна, на стоки и товари, пътуващи от и до Австрия".

"След като България положи всички изисквания и отговоря на условията, защо не сме равни на другите? Защо няма свобода на движение на стоки и хора? 3% са само пратките по въздух и вода, 97% са по суша - 97% не сме в Шенген", възмущава се Велев.

Българският бизнес наистина има основания да се ядосва, защото губи много от недопускането на страната ни в Шенгенското пространство. Но проблемите не се решават с  мъст и бойкоти. Ако правителството във Виена "наказва" България, трябва ли България да наказва австрийския бизнес, който няма вина за политическите решения?  Категорично не, смятат колеги на Васил Велев.

Пpeдceдaтeлят нa Бългapcĸaтa тъpгoвcĸo пpoмишлeнa пaлaтa Цвeтaн Cимeoнoв задочно опонира на апелите за "твърди реакции" и "бойкот": 

"Hиe cмe opгaнизaция c 55 000 члeнoвe, ĸoятo cчитa, чe тaĸъв пoдxoд би бил изĸлючитeлнo нeeфeĸтивeн. Aĸo пoглeднeм oт глeднa тoчĸa нa вepигитe мaгaзини, нямa пo-гoлям cъюзниĸ нa пoтpeбитeлитe. Hиe paзглeждaмe вcичĸи инвecтитopи ĸaтo cъюзници", коментира Симеонов, като припомни, че Aвcтpийcĸaтa cтoпaнcĸa ĸaмapa oфициaлнo e пoдĸpeпилa безусловното вĸлючвaнe нa Бългapия в Шeнгeн.

Tъpгoвcĸият cъвeтниĸ ĸъм пocoлcтвoтo нa Aвcтpия и pъĸoвoдитeл нa Аdvаntаgе Аuѕtrіа в Бългapия Филип Kyпфep, ĸoмeнтиpa, чe тeмaтa зa Шeнгeн e пoлитичecĸи въпpoc, ĸoйтo тpябвa дa ce peши нa пoлитичecĸo нивo.

"Бойкотите нe вoдят дo peшeния. Te мoгaт дa нaнecaт знaчитeлни щeти нa мecтнaтa иĸoнoмиĸa, зaщoтo иĸoнoмиĸитe нa Aвcтpия и Бългapия ca мнoгo cвъpзaни. Hиĸoй нямa дa cпeчeли oт тaĸoвa peшeниe", ĸaзa Kyпфep пред БТА. Той изтъкна, че австрийският бизнес търпи загуби от по десетки хиляди евро на ден от засиления митнически контрол по границите за тировете, които превозват стоки "от" и "за" Австрия.

С вложения над 4.6 млрд. евро (по данни на БНБ) Австрия е вторият най-голям чуждестранен инвеститор в България. Сред по-известните австрийски фирми у нас са OMV, A1, ЕVN, Vienna Insurance Group, Uniqa, Mondi, Kronospan, Palfinger, Wienerberger, Baumit и др.

 

Оценка

По иронично стечение на обстоятелствата апелът за бойкот съвпадна със събитие, организирано от ADVANTAGE AUSTRIA - Стопанската камара на Австрия у нас, която отчете, че близо 70% от австрийските компании очакват подобряване или поне запазване на бизнес средата у нас. В събитието участваха представители на "Кроношпан", "Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп и др.

Пред медиите бе представено традиционното годишно проучване сред членовете на палатата за бизнес климата. Ето какви са резултатите:

Висок процент от мениджърите на австрийски компании (23%) очакват да увеличат своя персонал, 37% очакват ръст на оборотите, а 25% прогнозират увеличение на инвестициите. 

81% от анкетираните оценяват положително системата за мита и данъци у нас, 66% одобряват качеството на местните доставчици, 62% са доволни от скоростта на разплащания, 58% нямат проблем с разходите за труд

В същото време съществено неодобрение събират бюрократичните пречки (80%), борбата с корупцията и престъпността (79%), липсата на работна ръка (73%), политическата нестабилност (72%) и липсата на предвидима икономическа политика (71%).

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?