Медия без
политическа реклама

Кабинетът най-после внася в НС системата "бонус-малус"

Застрахователите сами ще решават какви да са цените на "Гражданска отговорност" за нарушителите на пътя

13 Март 2024
Илияна Кирилова
Повече от 10 години държавата се кани да въведе обща методика за оценка на поведението на автомобилистите на пътя, но накрая се отказа.

С няколко месеца закъснение кабинетът придвижи законодателните промени за въвеждане на прословутата стема бонус-малус, при която добрите шофьори ще плащат по-евтини застраховки "Гражданска отговорност", а тези с пътни нарушения и катастрофи ще се таксуват по-скъпо. 

Проектът бе публикуван от МФ за обществено обсъждане още през октомври 2023 г., но едва днес на заседание на правителството той бе одобрен.

От прессъобщението на МС не става много ясно как точно са разписани текстовете и дали има промени след общественото обсъждане. Посочва се само, че застрахователите се задължават да приемат и публикуват собствени политики и правила за поощряване и "наказание" на автомобилистите при определянето на размера на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".  

Така след повече от 10 години неуспешни опити на различни правителства да бъде въведена обща методика за оценка на поведението на автомобилистите на пътя и по-справедлива цена на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", държавата най-накрая се отказа.

Много от застрахователните компании и в момента имат диференцирани тарифи, в зависимост от това, дали застраховката се прави от млад водач или от опитен, както и от това дали има наложени наказания за нарушения на пътя.

Сега те се задължават да използват данните на Гаранционния фонд за предявените застрахователни претенции към автомобилистите и на тази база да изработят правилата си за определяне на размера на застраховката "Гражданска отговорност" за своите клиенти. Тези застрахователни претенции на практика отразяват причинените щети вследствие от пътни нарушения и катастрофи. 

Предвижда се всички удостоверения за претенции по застраховки на моторни превозни средства да се издават централизирано от Гаранционния фонд. Те ще отразяват цялата история на причинените щети при използване на дадено превозно средство, независимо от застрахователя, при който водачът е бил застрахован.

КРИТИКА

Преди 4 години Комисията за финансов надзор изготви специална методика с правила, по които всеки шофьор да получава определен клас според поведението си на пътя и по него да се формира и цената на застраховката.  Тази методика обаче срещна силни критики от всички заинтересовани страни и така и не беше приета.

Критики има и към сегашния вариант на промените в Кодекса за застраховане. Още при публикуването през октомври на проектозакона експерти предупредиха, че предложението застрахователните компании сами да решават какви да са цените на "Гражданска отговорност" за нарушителите няма да е достатъчно ефективно.

"Това ще доведе до дъмпинг между самите застрахователи", прогнозира Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи. Според него най-лесно би било цената на застраховката да зависи от броя на контролните точки - по тях да се оценяват качествата на водача. А тази информация може да постъпва от пътна полиция.

МИНИМАЛНИ ЗАСТРАХОВАТЕЛНИ СУМИ

С промените в Кодекса за застраховане се актуализират минималните застрахователни суми по задължителната застраховка ,,Гражданска отговорност" на автомобилистите. Те вече са регламентирани в евро, като леко се завишават.

За неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт от 10 420 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, се повишават на левовата равностойност на 6 450 000 евро.

За вреди на имущество (вещи) от 2 100 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, се завишават на левовата равностойност на 1 300 000 евро.

Предлага се и промяна на механизма на финансиране на Гаранционния фонд. Предвижда се вноските, които правят застрахователите да се определят като процент от начислената застрахователна премия, а не като фиксирана сума.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?