Медия без
политическа реклама

Нехайни ВиК ремонти тормозят доставчици и абонати на газ

Все по-често багери "атакуват" мрежата, по която синьото гориво тече към потребителите

Овергаз мрежи
Няма наказания за калпави ремонти, които водят до аварии в "чуждия двор".

Опасно зачестяват случаите с недобре обмислени и нехайно изпълнени ремонти, които водят до аварии и се превръщат във "война" между подземните инфраструктурни съоръжения на различните доставчици. Множат се инцидентите, при които багери, които работят по ВиК мрежата, пробиват тръби, по които природният газ стига до крайните си потребители - домакинства, фирми, ведомства и т.н. 

"За съжаление на аварийните ни групи се налага почти ежедневно да се справят с такива ситуации", алармираха от „Овергаз Мрежи“. 

"Газовата мрежа се изгражда под асфалта на възможно най-малка дълбочина – над тръбите за чиста питейна вода и над тръбите за отпадни води. Това е причината нерядко при ремонти, поради бързина и небрежност, изкопните машини на ВиК дружествата да засегнат тръбопровод от газоразпределителната мрежа", обясняват от дружеството. 

В градска среда тръбите на газовите доставчици се полагат върху „подсипка“ от пясък и се засипват с пясък на дълбочина около 80 сантиметра. Специална наредба предвижда задължителна „сигнализация“ - наличието на подземни газопроводи се обозначава със сигнални ленти (поставени на разстояние 30 сантиметра над тръбата), така че ако някой тръгне да копае под земята, да знае, че трябва много да внимава. 

"Само ако работи със затворени очи, професионален багерист не би забелязал лентата, в краен случай – пясъка, който изгребва", обясняват експертите от "Овергаз Мрежи". И посочват, че би трябвало изкопните работи да продължат на ръка, така че да не се наранят тръбите на газоразпределителната мрежа.
Има и друг важен фактор, който би трябвало да гарантира правилна работа при разкопаване - всички планове с точно обозначени тръбопроводи са предоставени на сайта на „Овергаз“ и са достъпни за специализираните дружества, които изпълняват дейности по водния цикъл на всеки град.

Без вина виновен

Получава се парадокс - газовите компании изграждат надеждна мрежа, която може да работи безпроблемно буквално десетилетия наред, а в същото време зачестяват случаите на аварии - заради чужда немарливост. "Правилно проектираният и изграден тръбопровод устоява на нормални земни движения, дори на земетръси, освен това не подлежи на корозия – тръбите са изработени от полиетилен с висока плътност. Поради самите качества на тръбите и методите за съединяване не може да става дума за някакви „загуби“ под земята, практически нищо не изтича, освен при механичен удар и скъсване на тръба“, заявява инж. Вилиян Янакиев, заместник изпълнителен директор в „Овергаз Мрежи“.

Компанията разполага с опитни аварийни екипи, които бързо се отзовават на сигналите за аварии. Времето, за което те пристигат на място след приемането на сигнал по националния авариен телефон, най-често е под 16 минути. Групите за бързо реагиране са в готовност денонощно. 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?