Медия без
политическа реклама

Предизборно ГЕРБ-ДПС искат да спрат тв рекламата на хазарт

Предлагат се солени глоби за организиране на онлайн залагания от лица без лиценз

24 Апр. 2024МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
ГЕРБ и ДПС предлагат игрални зали да се разкриват само в селища с над 5000 души.

Седмица преди 49-то Народно събрание да се разпусне заради предсрочни избори ГЕРБ и ДПС решиха да внесат законопроект, с който да спрат рекламата на хазартни игри по радио и телевизии.

Двамата вносители Йордан Цонев и Теменужка Петрова сега са открили, че през последните 3 години хазартът се е разраснал значително и това е довело до увеличаване на хазартно зависимите и пристрастени лица с всички свързани отрицателни финансови и социални последици от това. В същото време броят на игралните зали и казината са нараснали с близо 1100, разположени навсякъде на територията на страната.

Затова те предлагат рекламата на хазартни игри в радио и тв програми, на обществени места, върху фасади на сгради, както и в печатни и електронни медии да бъде забранена. 

Припомняме, че Законът за хазарта претърпя промени между първо и второ четене на бюджета за 2024 г., с които скандално бяха намалени държавните такси за редица хазартни игри - спортни залагания, бинго, томбола и др. Това доведе до бум на пунктовете за залагане по градове и села още в първия месец от приложението на закона. По време на гласуванията в Народното събрание управляващата коалиция отхвърли искането на "Възраждане", подкрепено от БСП и ИТН, за забрана на пряката и непряката реклама на хазартни игри.

Сега обаче ГЕРБ и ДПС чисто предизборно взимат инициативата, като предлагат силно ограничение на рекламата на хазарт.

Според законопроекта на Цонев и Петкова реклама ще се допуска само върху билбордове не по-малко от 100 метра от училища, върху фасите на обекти за организиране на хазартни игри и върху спортна екипировка, спортни съоръжения, спорти зали, стадиони и басейни.

Вносителите отбелязват, че широко разпространение има онлайн хазартът, организиран от лица без лиценз. Това нанася значителни щети както на играчите, които не разпологат със защитата на правата им, така и на приходната част на бюджета, защото не се заплащат дължимите по закон такси. Затова те предлагат забрана за достъп до интернет страници, чрез които се организира незаконен хазарт, както и на плащания към такива страници.

От 50 000 до 200 000 лв. е предвидената глоба за предприятия за обществени електронни сообщителни мрежи и услуги, които  предоставят достъп до интернет страници за организиране на хазартни игри от лица без лиценз. Същата глоба грози и платежни институции за извършване на плащане, предназначено за участие в онлайн хазартна игра към и от лица, които нямат действащ лиценз по закон.

Забранява се физически лица да вземат участие в хазартни игри, организирани от лица без лиценз, като глобата за тях е от 500 до 2000 лв.

Друга ограничителна мярка е хазартни игри с игрални автомати и в казино да се организира само в населени места с над 5000 жители. Изключение са националните курорти и население места на не повече от 30 км от шосейни, жп, речни гранични пунктове. Предлага се да се завиши изискуемият капитал на фирмите, които кандидатстват за лиценз за игри с игрални автомати - от минимум 500 000 лв. на 750 000 лв.

Предлага се промяна в разпределението на средствата, събирани от вноските за социално отговорно поведение, които хазартните организатори дължат - половината от постъпилите средства да се предоставят на Министерството на здравеопазването за програми за лечение на хазартна зависимост.

 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?