Медия без
политическа реклама

Служебното правителство се зае да "ремонтира" и РВД

Едно от най-печелившите държавни предприятия е на път да се сдобие с нова структура

10 Апр. 2023ТАНЯ ПЕТРОВА
Интернет

Служебното правителство се зае да прави административни размествания в последния момент в едно от най-печелившите държавни предприятия – „Ръководство въздушно движение“. В портала за обществени обсъждания strategy.bg е публикуван проект на промени в устройствения правилник на предприятието, които предвиждат промени и в топ ръководството, и на ниво дирекции и отдели. Според мотивите това се прави за оптимизиране на работата на ПВД. Но е странно, че служебният кабинет се занимава с подобни "реформи" точно в този преходен политически момент. През годините РВД се прослави като едно от любимото предприятие за устройване на верни партийни кадри. 

С промените РВД вече ще има с един заместник-председател по-малко – този с ресор административна дейност. Работата му ще бъде поета пряко от генералния директор. Така на пряко подчинение на гендира попадат три ключови дирекции – „Човешки ресурси“, „Управление на собствеността и обществени поръчки“ и отдел „Сигурност и защита“. Според мотивите тази централизация ще улесни административните дейности. 

Създава се нов отдел - „Инвеститорски контрол и енергомеханично осигуряване“. Секторът „Авиационен учебен център“ ще стане отдел.   

Не е ясно какви кадрови промени ще повлече новата структура. Според сайта на РВД в момента няма заместник-генерален директор с ресор административна дейност. Справка в Търговския регистър показва, че дотук в ръководството на предприятието не е имало рокади при служебното правителство, като последната промяна в управлението е от 2021 г. Тогава пилотът Янко Стоименов замени Десислава Замфирова, бивш началник на кабинета на Цветан Цветанов, която години наред бе и в борда на общинското предприятие „Пазари Север“. 

 

Финанси
РВД е печеливше държавно предприятие. Според годишния доклад за дейността през 2022 г. печалбата възлиза на 14 млн. лв., като приходите са значително по-високи от 2021 г. покрай отпадането на ограниченията около ковид. За възнаграждения на генералния директор и членовете на УС  (в него извън директора влизат двама души) през 2022 г. са платени 287 000 лв. Отделно са изразходвани 32 000 лв. за одитен комитет, който бе закрит в средата на годината от министерството с аргумент, че е неефективен. РВД е едно от държавните предприятия, за които служебното правителство отмени съществуващия таван на заплатите на ръководството, за което "Сега" писа. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?