Медия без
политическа реклама

45 учители от НГДЕК заплашват с напускане в знак на протест

Родители са изумени от случващото се около гимназията

сайт на НГДЕК
Директорът на НГДЕК Мариела Папазова.

45 преподаватели и непедагогически персонал от Националната гимназия за древни езици и култури са подали заявления за напускане в знак на протест "срещу злонамереното отношение на външни спрямо гимназията личности и организации, преследващи свои нездрави цели". Такова съобщение са получили родители на ученици от Класическата гимназия. Пред "Сега" те изразиха почуда от такова действие, с което според тях учителите не целят действително да бъдат освободени от работа, а да направят впечатление пред министерството на културата, което в момента би трябвало да проверява гимназията по родителски сигнали за редица нередности.

Във въпросното съобщение от гимназията заявяват, че учебните занятия продължават да се провеждат в редовна форма. "Педагогическият съвет на НГДЕК продължава да поддържа активна комуникация с всички компетентни институции с цел намиране на най-добрите решения за училището и изказва благодарност за подкрепата на Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет, Историческия факултет на Софийския университет, Факултета по славянски филологии на Софийския университет, г-жа Янка Такева и Синдиката на българските учители, БТА, БНТ", пише още в него. Според родителите, в опит да си осигурят подкрепа, ръководството на гимназията създава още по-голямо напрежение и хаос в НГДЕК.

Припомняме, че още през лятото група родители отправиха апел до институциите училището да бъде проверено заради редица нередности - прикрита промяна на учебни програми, огромно текучество, недобро отношение от преподаватели и директора и др. Въпреки поетият ангажимент от министерството на културата, резултати от започналата проверка все още няма. Междувременно, в училището се случват странни неща.

 

"Изведнъж всички учители заминаха"

"В петък, 8 декември, след третия час в училище целият педагогически екип напуска работното си място и се отправя към министерството на културата, където има уговорена среща със зам.- министър Виктор Георгиев. На учениците е казано да си тръгват. Няма предупреждение, няма официално обръщение към родителите. Всички ученици са оставени без провеждане на часове и без надзор. Родителите на по-малките са в паника. Не всеки може да прибере детето си около 11 ч. сутринта", разказа родител пред "Сега". По думите му в двете сгради на гимназията са оставени по двама дежурни, които занимават останалите малобройни ученици в 1-2 класни стаи. "Никой не знае какво се случва. По-късно разбираме от медиите, че всички учители са отишли в МК, за да потърсят подкрепа. На срещата са влезли до 10-тина от тях. Останалите са чакали отвън. През това време учебният процес е нарушен. Родителите започват да звънят в РУО и да подават сигнали за случилото се. До късния следобед на 11 декември, понеделник, официално изявление за поведението на учителите през изминалия петък не се открива нито в сайта на гимназията, нито в групите или страниците в социалните мрежи. Единственото послание, разпространено в този ден, вероятно са табелките на дрехите, които учителите носят в училище: "НГДЕК “Св. Константин Кирил Философ" не се продава!", макар и да не е ясно кой точно е набеден за купувач", разказва той.

 

Отговорът на НГДЕК

В същия ден, 8 декември, от училището разпространиха до медиите изявление на педагогическия съвет на училището по отношение "на Омагьосания кръг от ежедневни скандали и публично оплюване на институцията НГДЕК". Оттам посочиха, че сигналите и медийните изявления срещу гимназията "произтичат от една и съща група бивши възпитаници и колеги от НГДЕК, напуснали по собствено желание училището и продължили да предоставят чрез техни собствени фирми и ЮЛНЦ частни образователни услуги в сферата на специфичните за НГДЕК дейности и предмети". Оттам заявиха, че "извършените множество проверки по внесените сигнали ги опровергаха", въпреки че все още МК не е представило официални резултати на обществото от проверката. 

В писмото учителите заявяват, че "извършените множество проверки" опровергават родителите (макар че все още МК не е представило официални резултати на обществото от проверката - бел. ред.) и са показали , че учебните планове и програми в гимназията се изготвят съвместно със съответните факултетни и катедрени обединения на Софийски университет, както и съобразно методическите указания на МК. "Учебните планове и програми, освен че са оформени съобразно нормативните изисквания на училищния закон, са изготвени по начин, който да предостави в максимална степен възможност на учениците за профилирани занимания по избираеми и факултативни дисциплини, отличителни за НГДЕК - латински език, старогръцки език, санскрит, философия и култура, история. По този начин се постига баланс и взаимовръзка между учебни занимания и време за самоподготовка, като се избягва рискът от претоварване на учебното съдържание, което в НГДЕК се отличава заради задълбочеността си и академичния почерк в сферата на хуманитарните науки", пишат от НГДЕК.

Оттам добавят, че подборът на нови учители и обявяването на свободни работни места също се осъществява по законов ред, съобразно съответните нормативни документи и изрично след одобрението на съответните катедри в СУ. Както и че осигуряват всички средства за участие на ученици от НГДЕК в олимпиади и състезания от училищния бюджет. "Спечелилите надпреварите в съответните области биват тържествено обявявани на патронния празник на училището (11 май), същите получават награди при завършване на учебната година, а зрелостниците биват премирани по време на дипломирането им през юни. Например в противовес на съобщаваното в медийни изявления от Вл. Д., същият получи при връчването на диплома за завършено средно образование всички отличия, с които бе удостоен първенецът на випуска", казват от училището. Оттам посочват още, че то има статут на лицей към СУ и при желание от учениците те имат възможност да защитят дипломна работа по български, история, философия и култура пред комисии на СУ и БАН. "Оценките от дипломните работи се приемат за приемни изпитни оценки по обособени специалности в СУ. Всички останали ученици подготвят курсови работи", казват оттам, добавяйки, че броят на кандидатите да учат в НГДЕК расте всяка година, както и че НГДЕК е класирана на първо място сред училищата към министерство на културата по 9 от общо 11 показателя.

От гимназията казват и че техни ученици, посещаващи частните школи на подаващите сигнали бивши възпитаници и колеги, са целенасочено настройвани срещу техни съученици и учители и срещу училищната общност на НГДЕК. По този повод оттам заявяват, че своевременно ще прилагат мерки по превенция на насаждането на конфликти между ученици и учители. Настояват и за съдействие от държавата "по недопускането на по-нататъшни целенасочени зловредни действия и влияния спрямо възпитаниците ни от външни на училището лица и организации".

 

Има ли нарушения или не? Министерството на културата мълчи

Още по-неясно е прессъобщението на МК, пуснато следобед на 8 декември. От него става ясно, че зам.-министър Виктор Стоянов е разговарял с ръководството и преподаватели от НГДЕК по тяхна инициатива - по повод проведен в училището съвет заради честите сигнали и последващи проверки, които се назначават там. "Участниците в срещата запознаха зам.-министър Стоянов и ресорния директор Елиянка Михайлова с текста на изявлението и подчертаха, че НГДЕК е класирана на първо място сред училищата към Министерството по девет от общо 11 показателя. По думите им изкуствено създадената „битка“ и неприятна атмосфера пречи на нормалното протичане на работния процес и затормозява преподаватели и ученици", пишат от МК.

Оттам добавят, че Стоянов е изслушал преподавателите, директора Мариела Папазова и зам.-директорите, като е подчертал, че е информиран за създадената ситуация и е разпоредил детайлен анализ (все още обаче резултати от този анализ няма - бел.ред.). В прессъобщението си МК посочва, че министерството е на страната на институциите и на законността, а също и за това, че каквито и проблеми да възникват, преди всичко е важно да бъдат опазени учениците, както и авторитета и имиджа на гимназията. И още две витиевати изречения, от които не става ясно има ли нарушения в НГДЕК, или няма: "Зам.-министър Стоянов допълни, че Министерството на културата е реагирало на всички официално получени от НГДЕК писма, както и на всички останали сигнали без забавяне и изрази мнение, че на ръководството на институцията се пада нелеката отговорност да възстанови спокойната атмосфера в училището. Той увери преподавателите, че пълноценният диалог между НГДЕК и Министерството на културата е приоритет и ведомството винаги е на разположение да съдейства като медиатор по различни казуси в учебната институция", пише още на сайта на МК. Родители се опасяват дали изявлението не е сигнал, че ведомството може да потули сигналите. 

Ключови думи:

НГДЕК

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?