Медия без
политическа реклама

Кметът на Чикаго отказа да дава интервюта на бели журналисти

20 Май 2021
Снимка: ЕПА/БГНЕС
През 2019 г. Лори Лайтфут стана първата чернокожа жена кмет на Чикаго.

Кметът на Чикаго Лори Лайтфут предизвика широк отзвук в американските медии с изявлението, че ще дава интервюта само на цветнокожи журналисти, съобщи Ен Би Си Чикаго. 

Достигайки половината от първия си четиригодишен мандат, Лайтфут обяви, че ще даде индивидуални интервюта за отбелязването на случая, но при горното условие. "Започвам да разбивам статуквото, което се провали толкова много. Това не е само в кметството", написа тя в Туитър.

I ran to break up the status quo that was failing so many. That isn't just in City Hall.

It's a shame that in 2021, the City Hall press corps is overwhelmingly White in a city where more than half of the city identifies as Black, Latino, AAPI or Native American.

— Mayor Lori Lightfoot (@chicagosmayor) May 19, 2021

"Срамно е, че през 2021 г. пресслужбата на кметството е преобладаващо бяла в град, където повече от половината жители се идентифицират като чернокожи, латиноамериканци или индианци", отбелязва кметицата и добавя: "Разнообразието и приобщаването са наложителни във всички институции, включително в медиите. За да напреднем, трябва да се променим." 

Лайтфут забеляза в расовия състав на пресцентъра на кметството "дисбаланс, който трябва да се промени", а за местните медии в Чикаго отбелязва, че "трябва да отразяват множеството култури, които го съставят". Тя не е първият чернокож кмет на града (първият е още през 80-те), но е първата чернокожа жена, при това открито гей, която заема този пост. 

Докато някои в социалните мрежи отговорят на туитовете на кметицата, определяйки този неин ход като "справедливост" и стъпка напред, други критикуват решението ѝ. Репортерът на Chicago Tribune Грегъри Прат е сред несъгласните с действията на Лайтфут. "Аз съм латино репортер и моето запитване за интервю беше удовлетворено", пише Прат в Twitter. "Помолих обаче кметството да отмени забраната за бели журналисти и когато оттам отказаха, аз с уважение отмених моето интервю. Политиците не могат да избират кой да ги отразява", заяви той. 

Лайтфут мотивира решението си в по-подробно изявление, разпратено до медиите в САЩ. Решението ѝ временно да говори само с цветнокожи репортери било част от нейната житейска битка за разнообразие и приобщаване. Кметът добавя, че откакто е започнала кампанията си, тя е била "поразена" от "непреодолимата белота и мъжественост на медиите в Чикаго, редакционните съвети, политическата преса и конкретно пресата на кметството".

Особено бурно бе посрещнато нейното изявление от консервативната телевизия Fox News. "Отново, за да повторя очевидното, това е расизмът. Това е неморално. Също така е незаконно съгласно безброй държавни и федерални закони. Не бива да допускаме подобно поведение от правителството. Всички сме равни в очите на закона. Ние всички сме граждани. Имаме цял гранитен паметник във Вашингтон, обещаващ, че никога повече няма да се държим така, никога няма да го позволим. Но тъй като сме приели собствения капитал, ние не просто го позволяваме, а го насърчаваме", заяви Тъкър Кларксън.

"Междувременно, как е Чикаго? Град Чикаго под управлението на Лори Лайтфут продължава да се руши. Убийствата през миналата година скочиха с 50 процента. Още стотици мъртви, много от тях млади хора и деца, повечето чернокожи. Това социална справедливост ли е?", казва още журналистът. Fox дори привлякоха на своя страна чернокожия адвокат по гражданско право Лео Терел. "Решението на Лори Лайтфут да провежда интервюта в медии, основани на раса, е ясен пример за прокарване на системен расизъм", заяви той.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?