Медия без
политическа реклама

Песков: В Либия има всякакви наемници

Така той се опита да заобиколи обвиненията на Ердоган, че руснаци от групата „Вагнер“ действат като войници на Хафтар

26 Дек. 2019Обновена
ЕПА БГНЕС архив

На територията на Либия действат наемници от различни страни и това е следствие на разрушителните действия на редица държави. Това обяви пред журналисти прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от РИА Новости.

Неговите думи идват само дни след като на практика турският президент обяви в прав текст и директно обвини, че руски наемници се бият в Либия, на страната на силите на Халифа Хафтар.

"Може със сигурност да се каже, че след като Либия бе разрушена като държава чрез действията на група страни, които са много добре известни, то тя стана пристанище на наемници на редица страни, на много страни - и наемници, и терористични елементи. Това са последствие на добре известни действия на добре известни държави по разрушаване на либийската държавност", отговори Песков на въпрос дали Кремъл има информация за руски наемници в Либия.

Отговаряйки на въпрос, дали Кремъл не се безпокои, че граждани на Русия участват в качеството на наемници в такива конфликти, Песков отговори: "Нас като цяло ни безпокои ситуация в Либия".

Той обяви, че граждани на разни страни участват в качеството на наемници във всички краища на планетата и това определено безпокояло руските власти. 

"Не е възможно да се контролира движението всички граждани и още по важно да се противодейства. Вие знаете например - и за това говори президентът, че в Сирия в затвори, намиращи се по контрола на кюрдите, има много мигранти от нашата страна, както и от други страни - от Франция, от европейски страни. Има и такива проблеми също", добавя Песков.

След свалянето от властта и убийството на Муамар Кадафи през 2011 г., в Либия престава да функционира като единна държава. В момента съществува двувластие - признато от ООН и Евросъюза правителство от една страна и силите на Халифа Хафтар, опитващи се да завземат Триполи. 

Турският президент Реджеп Ердоган заяви само преди дни, че Турция няма да мълчи за подкрепяните от Русия наемници, които помагат на военачалника Халифа Хафтар в Либия. Изказването му дойде, след като Москва изрази опасения от евентуално турско военно присъствие в Либия в подкрепа на враговете на Хафтар.

Турция е съюзник на международно признатото правителство в Триполи на премиера Файез ал Сарадж, с когото миналия месец подписа споразумение за засилване на военното сътрудничество. Анкара вече е изпращала военни доставки в Либия в нарушение на оръжейното ембарго на ООН, според доклад на експерти на международната общност. В него се казва, че Ал Сарадж е искал от Анкара помощ, след като Хафтар е получил от подкрепа от Йордания и ОАЕ. 

Турция не отговори пряко на твърденията в доклада на ООН, но Ердоган заяви, че Анкара не може да игнорира помощта за Хафтар от подкрепяната от Кремъл частна военна компания „Вагнер“. „Посредством „Вагнер“ те на практика действат като наемници на Хафтар в Либия. Вие знаете кой им плаща“, подчерта Ердоган.

Само преди два дни бе обявено, че турският президент Реджеп Ердоган и руският му колега Владимир Путин са провели телефонен разговор за ситуацията в Либия. Твърдеше се и, че двамата лидери обсъдили и Сирия.

 

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

КАКВО Е "ВАГНЕР" ИЛИ ПО-СКОРО КАКВО СЕ СМЯТА ЧЕ Е

„Вагнер“ е създадена от бившия офицер от руското разузнаване Дмитрий Уткин, който беше част от първия конвой наемници, изпратени в Сирия през 2013 г. - много преди официалното включване на Москва в конфликта.

Групата е финансирана от приятел на президента Владимир Путин, Евгений Пригожин, според западни и руски медии.

Пригожин е бизнесмен от Санкт Петербург, който е направил състояние с кетъринг, преди да подпише големи договори с руската армия и правителството. Той също така е обвинен от американски съд, че е създал „фабрика от тролове“ в интернет, която се опитала да повлияе на президентските избори през 2016 г. в полза на Доналд Тръмп.

Дейността на „Групата Вагнер“ в Сирия привлече вниманието през февруари след смъртта на няколко от служителите ѝ там. Различни медии съобщиха за до 200 смъртни случая при атака на САЩ срещу войници на  серийския режим в Деир ез-Зор. Екипът за разузнаване при конфликти - група от руски разследващи блогъри - установи, че десетки от тях са членове на „Групата Вагнер".

След дни мълчание Москва призна, че петима руски граждани са били убити и десетки са били ранени при атаката, заявявайки, че са в Сирия "по собствена инициатива".

"Герои на Отечеството"

Отговорът беше подобен на официалната линия на Москва в Източна Украйна, където конфликт между украинската армия и проруските сепаратисти отне живота на повече от 10 000 души от 2014 г. насам.

Основателят Уткин и „Групата Вагнер" са били включени в черния списък на американското министерство на финансите през 2016 г., че "са наели и изпратили войници да се бият заедно със сепаратистите в Източна Украйна".

Самият Уткин се присъедини към редиците на сепаратистките сили там през първата година от конфликта.

Кремъл непрекъснато отхвърля обвиненията от Киев и Запада за военното си присъствие в региона, настоявайки, че руснаците, които се бият там, са "доброволци".

През 2016 г. Уткин участва в предавана по телевизията церемония в Кремъл за „почитане на героите на Отечеството“ и беше сниман до Путин.

Разследването на дейността на „Групата Вагнер“ вече се доказа като опасно за журналистите. Журналист, който разследваше дейността на групата в Сирия, умря през април, след като падна от балкона на жилището си на петия етаж в град Екатеринбург.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?