Медия без
политическа реклама

Поведението на Тръмп и Байдън наложи промени в телевизионния дебат

Папата отказа да приеме държавният секретар на САЩ

01 Окт. 2020

Първият телевизионен дебат между президента републиканец Доналд Тръмп и кандидата на демократите Джо Байдън е бил проследен от 73,1 милиона души, съобщи компанията за измерване на аудиторията на медиите Нилсен, предадоха информационните агенции. Този резултат е далеч от рекордните 84 милиона зрители, проследили първия телевизионен сблъсък между Тръмп и кандидатката на демократите Хилари Клинтън през 2016 г.

Зрителите на възраст над 55 години са били най-многобройната аудитория - 42,7%, а т. нар. "милениали" и "поколението Z"  - едва 12%.

Същевременно Комисията за президентските дебати, която организира тези събития от 1988 г., обяви, че ще внесе структурни промени във формата, за да въведе ред, след като първият телевизионен сблъсък между Тръмп и Байдън предизвика много критики. Комисията не е обявила още какви точно промени ще направи, но посочи, че те имат за цел да предотвратят хаоса.

Щабът на Доналд Тръмп разкритикува това решение като "промяна на правилата по средата на играта". "Те правят това, защото вчера вечерта техният човек бе победен", коментира говорителят на кампанията на Тръмп Тим Мърто. "Президентът Тръмп контролираше целия разговор по време на първия дебат, притисна Байдън, който изглеждаше слаб и неспособен да се защити", посочи Мърто.

Байдън пък определи представянето на Тръмп като "национална излагация".

Вторият предизборен дебат между двамата ще бъде на 15 октомври в Маями, а третият - на 22 октомври в Нашвил, щата Тенеси.
Президентските избори ще се състоят на 3 ноември.

Междувременно става известно, че папа Франциск е отказал да приеме държавния секретар Майк Помпео. От Ватикана заявиха, че Светият отец не приема политици в период на предизборна кампания. Това е поредната стъпка в дипломатическия конфликт след изявленията на Помпео за Китай и католическата църква. Ватиканът обвини американския първи дипломат, че използва въпроса, за да привлече гласове преди президентските избори.

По-рано този месец Помпео заяви в статия, че католическата църква рискува „моралния си авторитет“, подновявайки споразумението си с относно назначаването на епископи.

Президентът Доналд Тръмп се радва на подкрепата на консервативните религиозни движения, включително консервативните католици, много от които смятат, че папата е твърде либерален във възгледите си.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?