Медия без
политическа реклама

В Северна Македония България се смята за най-голяма заплаха

Въпреки това половината анкетирани не виждат въобще опасност за страната си, сочи проучване

24 Окт. 2023
БГНЕС
Въпреки честите българо-македонски прояви в граничните райони в областта на културата, включващи хляб и сол (на снимката - това лято в Кюстендил), в отношението на някои от хората в западната ни съседка няма нито хляб, нито сол, най-малко мед и масло.

Гражданите на Северна Македония виждат в България голяма заплаха. В същото време са убедени, че Сърбия е най-големият приятел. Това установи социологическо проучване, за което съобщи БГНЕС.

 

Опасности и дружби

На въпрос към анкетираните дали смятат, че има държава или международна организация, която представлява заплаха за Северна Македония, 48% отговарят с "да", срещу 46% с "не". Най-голям процент от анкетираните, които виждат заплаха, смятат, че в момента това е България - цели 79%. Следват Русия с 6,3%, Албания с 2,7% и Сърбия с 2,4%.

На въпроса "коя държава или международна организация е най-големият приятел на страната", мнозинството, 39,6%, отговарят Сърбия, следвана от САЩ с 13,7%, Турция с 10% и ЕС с 8,4%.

 

ЕС - несправедлив към РСМ

Отношението на Европейския съюз към Македония е несправедливо, арогантно и изнудващо, посочват 55,8% от анкетираните. 27,5% казват, че отношенията с ЕС са честни, приятелски и коректни. За 60,8 на сто от анкетираните обаче ЕС е най-добрата алтернатива за страната, което е ръст от 2% спрямо 2022 г., когато същия отговор да дали 58%. От друга страна, 35,6% от анкетираните считат, че РСМ трябва да търси собствен модел на развитие извън ЕС (33% през 2022 г.).

Въпреки нарастващия скептицизъм по отношение на влизането на страната в ЕС, 53% от анкетираните са съгласни, че членството в блока е нещо добро за Скопие, спрямо 49% през 2022 г., докато 30% са на противоположното мнение. Симптоматично е, че 30% от анкетираните смятат, че страната никога няма да влезе в съюза, срещу 12%, които са сигурни, че това ще се случи след 5 до 9 години.

 

Погрешна посока

На въпроса „Като цяло в каква посока се движат нещата в Северна Македония“ 54,4% отговарят с „напълно грешна посока“, докато едва 12,6% „много добра посока“.

Проучването е на Евротинк - Център за европейски стратегии. Направено е през септември. Анкетирани са 1003 души.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?