Медия без
политическа реклама

Вучич обяви сблъсъка в Косово за бунт на местните сърби

Според Прищина ситуацията вече е под контрол

24 Септ. 2023Обновена
Премиерът на Косово Албин Курти публикува снимки на мъже, облечени като войници, в профила си в Twitter. Той твърди, че те са отговорни за нападението срещу косовската полиция.

В конфликта край Банска в Северно Косово са участвали разбунтували се местни сърби - това обяви сръбският президент Александър Вучич по повод събитията в бившата сръбска провинция. Четирима души, трима от които сърби и един косовски полицай, загинаха при въоръжената конфронтация. Властите в Прищина твърдят, че ситуацията вече е под контрол.

"Около 2:46 ч. тази нощ (нощта на събота срещу неделя - бел.ред.) група сърби от Косово и Метохия поставиха 2 камиона като барикади в Банска в северната част на Косово, след което косовската полиция дойде и се опита да премахне тези барикади и избухна конфликт, в който е бил убит полицай, а още един човек е ранен. В 8 и 8:57 часа пропускателните пунктове Ярине и Бърняк бяха затворени, стрелба и престрелки продължават, в 10:15 часа беше обявено, че сръбските общини са зоната на антитерористичната операция“, казал е Вучич в изявление към сръбската общественост, цитирано от БГНЕС.

Той нарече случилото се "бунт срещу терора на Курти" (Албин Курти е премиерът на Косово - бел.ред.) на сърбите от Косово.

Конфликтът беше нов изблик на кризата, разтърсваща страната след сблъсъците между сръбски цивилни и мироопазващия контингент на KFOR през май.

 

КАКВО РАЗКАЗА ПРИЩИНА

Конфронтацията започна с убийството на полицай в село Банска, община Лепосавич. "Около 3 часа сутринта днес в село Банска в Лепосавич косовската полиция беше нападната, при което един косовски полицай беше убит, а друг беше ранен. Убитият е полицай с ранг сержант, а раненият е служител на граничната полиция ... Нападателите са професионалисти с маски и са въоръжени с тежки оръжия", написа косовският премиер Албин Курти във Фейсбук в неделя сутринта.

Той твърдеше, че за инцидента е отговорна въоръжена група от около 30 души, които носят униформи на специални части, движат се с автомобили без маркировка, включително и с бронирана кола. Косовският диоцез на Сръбската православна църква излезе със съобщение, цитирано от БТА, според което група въоръжени маскирани мъже са атакували манастира в Банска с брониран автомобил и са преодоляли насилствено затворените врати на обителта. В духовната обител има група поклонници от Нови Сад, както и игумен на посещение в манастира. Те са се заключили вътре, а „въоръжени мъже се движат в двора и се чуват отделни изстрели“.

Следобеда косовската полиция излезе със сходна версия. „Значителен брой професионални нападатели, маскирани и в различни униформи, въоръжени с тежки оръжия, гранати, военно оборудване, известен брой бронирани машини, използват различни частни имоти и обекти, включително във и около манастира в Банска, за да извършват придвижване, да намират прикритие и да заемат позиция за стрелба срещу части на косовската полиция“, се казва в полицейското съобщение, цитирано от "КосоваПрес" и БТА. По-късно след това беше обявено, че в престрелката с косовските сили за сигурност трима души от въоръжената група са били убити.

Вечерта на същия ден косовските власти обявиха, че манастирът е под контрол и ситуацията се е успокоила, предаде Франс прес, цитирана от БТА. "Върнахме си контрола над този район след няколко престрелки", каза на пресконференция министърът на вътрешните работи на Косово Джелял Свечля. Все още няма яснота какво е станало с останалите от групата от 30 души, за която говореха представителите на Прищина през целия ден.

 

ОБВИНЕНИЯ КЪМ БЕЛГРАД

Във Фейсбук поста си Албин Курти посочи като отговорен за случващото се "организираната престъпност с политическа, финансова и логистична подкрепа от официален Белград". В същия дух коментира случилото се и президентът на Косово Вьоса Османи. "Убийството на полицай и раняването на друг полицай в северната част на Косово, планирано, организирано и извършено от сръбски престъпни банди, е нападение срещу закона и реда в северната част на страната, то е нападение срещу Косово", посочва се в изявление на държавния глава. Османи настоя съюзниците на страната й да осъдят нападението и да подкрепят възстановяването на реда.

По-радикален беше премиерът на Албания Еди Рама. Той предупреди в социалната мрежа Х, че кризата в Косово може да прерасне във въоръжен конфликт. Рама настоя да се свика извънредна мирна конференция под наблюдението и гаранцията на ЕС и САЩ, както и KFOR да предприеме извънредни мерки.

 

МЕЖДУНАРОДНИ РЕАКЦИИ

Посолството на САЩ в Косово осъди нападението, като заяви, че извършителите му трябва и ще бъдат подведени под отговорност, съобщи местното издание "Коха", цитирано от БГНЕС.

По-късно реагира и върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел. "Осъждам по най-категоричен начин ужасното нападение на въоръжена банда срещу косовски полицаи в Банска в северната част на Косово, при което един полицай загина, а двама бяха ранени. Всички факти около нападението трябва да бъдат доказани. Отговорните извършители трябва да бъдат изправени пред правосъдието", обяви той, цитиран от "Албаниан пост" и БГНЕС.

В Прищина не останаха доволни от изявлението на Борел. "Г-н Борел, сериозно ли? Терористи убиват полицай – а вие призовавате „всички страни“? Нито дума в подкрепа на полицията? Нито дори срещу терористите? Вие определихте ли и терористичните нападения в Испания като „враждебни действия“? Какъв срам. Как могат членките на ЕС да търпят още този цинизъм?", написа външният министър на Косово Доника Гарвала в социалната мрежа Х, цитирана от БТА.

Джовани Пиетро Барбано, ръководителят на мисията на ЕС в Косово EULEX, осъди нападението. "EULEX, в качеството си на втори отговорник по въпросите на сигурността, е изцяло ангажирана с внимателното наблюдение на ситуацията в страната, като остава в готовност да подкрепи в максимална степен институциите на Косово в поддържането на стабилността и сигурността на всички нейни общности, в тясна координация с KFOR", написа той в социалната мрежа Х.

Българският президент Румен Радев е провел телефонен разговор с косовския държавен глава Вьоса Османи. Радев е изразил съболезнованията си за жертвите при престрелката и тревога от ескалацията на напрежението в страната, съобщиха от прессекретариата на „Дондуков“ 2. Двамата президенти са се обединили, че е необходима отговорност от всички страни за деескалация и намаляване на риска.

 

Ключови думи:

Косово

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?