2 от 2 за Верстапен във Формула 1

18-годишният дебютант на "Ферари" обаче бе избран за №1 в Саудитска Арабия

09 Март 2024
ЕПА/БГНЕС
Пилотът на "Ферари" Шарл Льоклер (вдясно) се присъединява на подиума в Джеда към съотборниците в "Ред Бул" Серхио Перес (в гръб) и Макс Верстапен.

Трикратният световен шампион Макс Верстапен спечели и втория старт през новия сезон във Формула 1 - за "Гран при" на Саудитска Арабия, записвайки общо девета поредна победа в най-комерсиалния автомобилен спорт. "Ред Бул" пък извоюва втора поредна двойна победа, след като Серхио Перес пресече финалната линия по уличното трасе в Джеда на 13,6 сек. зад съотборника си.

С още 5 сек. изоставане челната тройка допълни звездата на "Ферари" Шарл Льоклер. Овациите на вечерта обаче обра другият пилот на "черните кончета" - 18-годишният Оливър Беърман, който по спешност замени оперирания заради апендицит Карлос Сайнц-младши и завърши 7-и в дебюта си в F1.

Тийнейджърът потегли едва 11-и на стартовата решетка, но с впечатляващо хладнокръвие си проправи път сред опитните "батковци" и спечели първите си точки. Роденият на 8 май 2005 г. англичанин беше безалтернативно избран за "Пилот на деня" в саудитското състезание.

Иначе Верстапен започна надпреварата от полпозишън и загуби лидерството си само за кратко в 7-ата обиколка, когато след катастрофа на Ланс Строл ("Астън Мартин") на пистата излезе кола за сигурност, много пилоти влязоха в бокса, а начело на колоната застана Ландо Норис ("Макларън"). Лудия Макс си върна водачеството в 11-ия тур и до края повече не срещна съпротива.

Освен първите трима пред героя на вечерта Беърман финишираха още само Оскар Пиастри ("Макларън"), Фернандо Алонсо ("Астън Мартин") и Джордж Ръсел ("Мерцедес"). Зоната на точките зад британския младок на "Ферари" допълниха Норис, Люис Хамилтън ("Мерцедес") и Нико Хюлкенберг ("Хаас").

Бонус точката за най-бърза обиколка заслужи Льоклер, който фиксира най-доброто време във финалния тур. В генералното класиране Верстапен вече има актив от 51 т. на върха, следван от Перес с 36 т. и Льоклер с 28 т.

Следващата надпревара от сезон 2024 във Формула 1 е след две седмици - на 24 март за "Гран при" на Австралия на пистата "Албърт Парк" в Мелбърн.