Боксът излъчи трети български шампион на Европейските игри

Във финалния ден Хавиер Ибанес взе злато, а Светлана Каменова и Кристина Николова - сребро

02 Юли 2023Обновена
БОК / Любомир Асенов - LAP.bg
Хавиер Ибанес (вляво) донесе втора титла за България в бокса и общо трета за делегацията ни на Европейските игри в Полша.

България спечели трети златен медал от Европейските игри в Краков-Малополска `23. Извоюва го боксьорът Хавиер Ибанес, който триумфира с титлата в кат. до 57 кг при мъжете с 5-0 съдийски гласа във финала срещу испанеца Хосе Килес Бротонс.

В днешния заключителен ден от игрите в Полша българският бокс заслужи и един сребърен медал - Светлана Каменова загуби финала в кат. до 57 кг при жените с 1-4 гласа срещу французойката Амина Зидани.

За 33-годишната добричлийка това е трето вицешампионско отличие в кариерата, след като досега тя имаше два бронзови медала от световно първенство (2012, 2023) и два сребърни от европейски шампионати (2014, 2022). С представянето си в Полша Каменова си осигури и олимпийска квота и ще направи своя дебют на най-голямата спортна сцена на игрите в Париж 2024.

Вчера златни медали за България спечелиха Станимира Петрова в кат. до 54 кг на женския бокс и Габриела и Стефани Стоеви при женските двойки в бадминтона. Освен това страната ни имаше сребро също в каратето (на Ивет Горанова) и в стрелбата (на Антоанета Костадинова).

КИКБОКС

И трети наш боец се бори за злато във финалния ден от III континентална олимпиада - кикбоксьорката Кристина Николова във финала на кат. до 50 кг от турнира на лайт контакт. Българката обаче отстъпи в битката за титлата с 0:3 срещу словенката Тира Барада и остана със сребро.

В кикбокса България извоюва и два от общо 5 бронзови медала за делегацията ни на Европейските игри - спечелиха ги Иван Кръстанов и Александра Димитрова. Останалите призови класирания постигнаха Антоанета Костадинова и Самуил Донков в смесената надпревара в стрелбата, Калина Бояджиева в таекуондото и Йордан Морехон в бокса.

С общо 3 златни, 4 сребърни и 5 бронзови отличия страната ни заема 21-во място в моментното класиране по медали. Лидер е Италия с 31-26-38, пред Испания (20-16-19) и Украйна (20-12-8).

МОДЕРЕН ПЕТОБОЙ

12-о място от 14 отбора зае България в смесената щафета на турнира по модерен петобой в Краков-Малополска `23. В състав Денис Колев и Ралица Митева нашият дует събра 1036 т. и изпревари съставите на Гърция (983 т.) и Естония (808 т.). Шампион стана Чехия с 1406 т., а призовата тройка допълниха Унгария с 1401 т. и Великобритания с 1395 т.

В индивидуалните състезания българските състезатели отпаднаха в квалификациите. При жените Митева се нареди 47-а от 59 участнички. При мъжете Тодор Михалев е 39-и, Емил Грозданов е 45-и, Колев е 51-ви, а Радослав Стойчев е 53-ти сред общо 59 петобойци.

Благодарение на резултатите на четиримата ни национали България се нареди на 11-а позиция сред 12 страни в отборната надпревара при мъжете със сбор от 3427 т. Зад нас е Литва с 3387 т. Първи е тимът на Великобритания с 4548 т., следван от Франция с 4529 т. и Италия с 4405 т.