Медия без
политическа реклама

Държавата изравни премиите за медал от олимпиада и параолимпиада

Спортното министерство включи в новата наредба и парични стимули за юноши и девойки

Туитър
Ружди Ружди, който има златен и сребърен медал от параолимпийски игри най-сетне ще може да получи адекватна премия от държавата за отличията си.

Държавата най-сетне се сети да коригира една голяма несправедливост в българския спорт и приравни спортистите с увреждания към останалите. Освен това спортното министерство (ММС) вече ще раздава премии за световни и европейски първенства и на юноши и девойки.

Проектът за изменение в Наредба №5, която за последно бе осъвременена на 29 октомври 2019 г., е публикуван на 11 август. След процедурата по обществено обсъждане, ще бъде приет от министерския съвет и влиза в сила от 1 януари в олимпийската 2024 г.

Досега за спортистите с увреждания премиите за призово класиране на параолимпийските игри бяха занижени и това неравенство бе поле за обществени спорове, дори и за закани за съдебни дела.

За нормалните състезатели бонусите за олимпиади са (остават и за Париж 2024): 250 000 лв. за титла, 200 000 за сребро и 150 000 за бронз, а за класиране от 4-о до 8-о място - от 40 000 до 10 000 лв.

 

За спортистите с увреждания обаче те са по-малки -

 

160 000 / 128 000 / 96 000 лв. за първите три места на параолимпиади и между 25 600 и 6400 лв. за 4-8-о място. При това тези суми бяха въведени за игрите в Токио 2020 (проведени през 2021-ва заради пандемията от коронавирус). По-рано бяха драстично занижени, като за шампион, например, се даваха 5 пъти по-малко - 50 000 лв.

Затова през 2016-а златният медалист по тласкане на гюлле от параолимпиадата в Рио`16 Ружди Ружди, а след това и целият ни параолимпийски отбор, заплашиха да заведат дело в Комисията по защита от дискриминация. А от ММС (тогава с министър Красен Кралев от ГЕРБ) оправдаха нищожните суми с това, че "Водещият принцип при вземането на решение за определяне на размера на премиите е да не бъде подценяван труда им и затова те са приравнени на най-високите премии извън олимпийските игри - световни първенства в олимпийски спортове".

Все пак, под обществен натиск ММС вдигна премиите, но пак ги остави по-малки от тези на другите ни спортисти. С промяната в наредбата това неравенство се премахва. 

Другата основна промяна е, че

 

вече ще има премии за юноши и девойки.

 

В текста това е формулирано като "първа възрастова група преди мъже и жени". Въпросната група ще се определя по критериите на съответната спортна федерация и в нея може да са или юноши/девойки (до 18-21 г.), или мъже и жени до 23 г.

Това "ще допринесе за мотивиране на младите спортисти и тяхното бъдещо развитие. По този начин те ще бъдат насърчени да продължат активно спортно-състезателната си дейност и да достигнат до участие в състезания от най-висок ранг, каквито са олимпийските игри", пише в мотивите си ММС, като изтъква, че съответните премии ще има и за треньорите на младите спортисти.

Сумите са по-малки, но все пак не са за пренебрегване. В момента премиите за световно първенство по олимпийски спорт са от 50 000 (за титла) до 5000 лв. (за 8-о място). За младите ще са съответно от 20 000 до 2000 лв. За европейски първенства бонусът е от 20 000 до 3000 лв., а за юноши и девойки ще бъде от 10 000 до 2000 лв.

Правят се и още някои леки корекции, като например премахването на формулировката "формация"/"групова формация" за отборните класирания, с което се "цели приоритизиране на дисциплините, които да попадат в обхвата на Наредбата". Отпадат и предвидените преди това премии за състезания за глухи по неолимпийски спортове, тъй като Международния комитет за спорт за глухите не провежда такива.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?