Григор Димитров загуби 9-и пореден мач срещу Джокович

Най-добрият български тенисист се бори, но отстъпи за 13-и път в 14 срещи с действащ №1 в света

14 Май 2023Обновена
ЕПА/БГНЕС
Григор Димитров се раздаде максимално срещу Новак Джокович, но успя да стигне само до един сет срещу световния №1 - първи за българина в последните три мача срещу сръбския тенисист.

За пореден път Новак Джокович се оказа непреодолима височина за най-добрия българския тенисист Григор Димитров. Първата ни ракета (№33 в ранглистата) се изправи срещу световния №1 в мач от III кръг на "Мастърс" турнира на клей в Рим и въпреки моментни проблясъци отстъпи с 3:6, 6:4, 1:6.

Двубоят на централния корт в олимпийския комплекс "Форо Италико" във Вечния град продължи над два часа и се разви до голяма степен еднопосочно въпреки изненадващото начало и още по-неочакваното развитие на втората част.

Водачът в основната схема и защитаващ титлата си от миналата година 35-годишен белградчанин допусна пробив на нула в откриващия гейм, но веднага осъществи рибрейк. Джокович изостана с 0:40 и във второто си подаване, но този път измъкна гейма, докато Димитров отново не успя да се възползва от своя сервис и скоро вече изоставаше с 1:4. В осмия гейм шампионът стигна до четири сетбола в подаването на българина, който обаче не позволи нов брейк. Само че 31-годишният хасковлия така и не получи повече шанс за връщане на пробива пасив и сетът свърши за 44 мин.

В началото на втората част Григор пропусна брейкбол, който щеше да му донесе аванс от 2:0, и вместо това изостана с 1:3, след като Ноле материализира шанса си в следващия гейм и веднага затвърди пробива. Сърбинът имаше възможност и за увеличаване на разликата в 5-ия гейм, но нашият тенисист се спаси и това се оказа ключово за развръзката в сета. В осмия гейм Джокович изостана с 0:40 и беше пробит на нула, след като съдиите не забелязаха, че при следващото разиграване топката излезе в аут при удар на Димитров. Серията на българина стигна до 12 поредни точки и той извлече максимума от психологическия срив на своя съперник, нанасяйки му още един удар в 10-ия гейм за равенство в общия резултат - 1-1.

За съжаление Григор не съумя да задържи инерцията и допусна пробив още в първия гейм на решаващия III сет, макар да поведе с 30:0. Ноле затвърди за 2:0, а малко по-късно вече водеше с 5:1, след като в 5-ия гейм осъществи нов брейк, неутрализирайки геймбол за българина. Срещата приключи след 2:19 ч. игра при третия мачбол, след като хасковлията отрази първите два поредни при 15:40 в сервиса си.

Това беше 9-а поредна загуба и общо 11-а в 12 мача за Димитров срещу Джокович. Единственият успех на нашия тенисист срещу сърбина датира отпреди 10 години - в третата среща от съперничеството им на "Мастърс" в Мадрид през 2013-а.

Също така българският топ състезател допусна 13-о поражение от 14 изиграни двубоя срещу действащ водач в световната ранглиста. Изключението е същият онзи мач срещу Джокович в испанската столица преди едно десетилетие.

Сега сърбинът ще загуби лидерството в класацията на АТР, дори да успее да защити титлата си в Рим. След края на турнира той отново ще бъде изместен от Карлос Алкарас, с когото през последните месеци се редуват на първата позиция.

На 1/8-финалите в италианската столица Джокович ще се изправи срещу Камерън Нори (Великобритания), който се справи с Мартон Фучович (Унгария) в два сета - 6:2, 7:6 (4). За испанския №2 в схемата пък предстои мач от III кръг срещу унгарския квалификант Фабиан Марожан.