Медия без
политическа реклама

Кремъл заклейми "политизираното" допинг наказание на Валиева

Всеки, който дава забранени вещества на деца, трябва да е в затвора, отговори шефът на WADA

30 Яну. 2024Обновена
ЕПА/БГНЕС архив
Гигантско пано с образа на Камила Валиева бе опънато върху фасадата на жилищен блок в московския район "Тропарьово-Никулино" по време на олимпийските игри в Пекин 2022 с посланието "Камила, ние сме с теб!". Почти две години по-късно руската фигуристка беше дисквалифицирана от спорта за 4 г. заради допинг.

Руската държава не приема наказанието, наложено на фигуристката Камила Валиева заради употреба на допинг. 17-годишната състезателка от Казан беше дисквалифицирана за период от 4 г. (2021-2025) с решение на Спортния арбитражен съд (CAS) в Лозана заради положителна проба, огласена по време на олимпийските игри в Пекин 2022.

"Разбира се, че не сме съгласни с тази санкция. От моя гледна точка естествено, че това решение е политизирано", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от руските информационни агенции.

Преди година местната антидопингова агенция (РУСАДА) установи, че Валиева наистина е извършила нарушение на правилата, но "липсва вина или небрежност" от нейна страна, поради което отказа да ѝ наложи вътрешно наказание. След обжалване от страна на световната антидопингова агенция (WADA) тийнейджърката все пак беше санкционирана от CAS със задна дата заради наличието на забраненото вещество триметазидин в теста ѝ от 25 декември 2021 г.

Руската състезателка по фигурно пързаляне Камила Валиева получи 4-годишна дисквалификация заради нарушаване на антидопинговите правила.

"Беше трудно да се очаква обективно решение в тази ситуация - коментира генералният директор на руската федерация по фигурно пързаляне (ФФККР) Александър Коган. - Федерацията не е страна в процеса. Получихме информацията, тя ще бъде внимателно анализирана. Ние считаме, че руските фигуристи са олимпийски шампиони в отборния турнир."

Руският министър на спорта Олег Матицин пък директно призова международния кънки съюз (ISU) да бъде "независим и безпристрастен" при вземането на решения относно резултатите от отборната надпревара на олимпиадата в Пекин 2022. След дисквалификацията на Валиева "сборная" трябва да загуби златния си медал и той да стане притежание на САЩ.

Най-крайна в оценката си за решението на CAS беше легендата на руското фигурно пързаляне и заслужил треньор на СССР Татяна Тарасова. В типичния си хаплив и безпардонен стил 76-годишната ветеранка от Москва заяви преди РИА "Новости":

"Негодници и беззаконници! Разбира се, че трябва да обжалваме това решение. Трябва да се борим с изметта с техните собствени методи. У нас Камила ще може да се изявява. Тя е силно момиче и може всичко. Проклети да са, мръсни свине! Изливат целия гняв към страната ни върху едно малко момиче."

Решението на CAS е окончателно от спортна гледна точка и може да бъде обжалвано единствено с граждански иск във федерален съд в Швейцария. Срокът за това е 30 дни от датата на публикуването му и изтича на 28 февруари.

 

НА ДРУГИЯ ПОЛЮС

Същевременно от WADA посрещнаха с одобрение наказанието на Валиева и призоваха за законодателни промени, които да позволят наказателно преследване на отговорните фактори.

"Допингирането на деца е непростимо. Приветстваме решението на CAS да уважи нашата жалба и да наложи 4-годишно лишаване от състезателни права на руската олимпийска състезателка по фигурно пързаляне Камила Валиева и да анулира всички нейни резултати след 25 декември 2021 г.", се казва в официалната позиция на антидопинговата агенция.

Нейният президент Витолд Банка пък заяви:

"Това представлява победа за WADA, за чистия спорт и за спортистите навсякъде по света. Всеки, който дава допинг на деца, трябва да бъде в затвора. Ние насърчаваме правителствата да обмислят криминализиране на доставката на забранени вещества на малолетни и непълнолетни."

Международният олимпийски комитет (МОК) също подчерта, че казусът "Камила Валиева" е червена лампа за необходимостта от преосмисляне на треньорската работа с подрастващите спортисти в световен мащаб и акцентиране върху всички обграждащи ги фактори.

"Този ​​случай и обстоятелства около него са още едно доказателство, че е необходимо да се обърне внимание на ролята, която играе средата на спортистите в случаите с допинг. Особено когато става въпрос за малолетни спортисти, които са силно зависими от средата си", заявиха в изявление от МОК.

 

ПОЗИЦИЯТА НА ISU

Международният кънки съюз (ISU) излезе със свое официално становище по допинг наказанието на Валиева. Въпреки призивите от Москва да не бъде отнемана отборната олимпийска титла на Русия във фигурното пързаляне дисквалификацията на състезателката от игрите в Пекин 2022 беше потвърдена, а всички нейни резултати в състезанията - заличени.

"ISU приветства решението на CAS и твърдо поддържа позицията си, че защитата на чистите спортисти и борбата с допинга са от най-висок приоритет, и ще отстоява продължаващите усилия за поддържане на почтеността, честната конкуренция и благосъстоянието на спортистите. ISU е в тесен контакт с МОК и своите федерации членки по отношение на прилагането на това решение", се казва в официалната позиция на съюза.

 

РУСКА ЖАЛБА В CAS

От руския олимпийски комитет (РОК) моментално обявиха, че ще обжалват пред CAS решението на ISU да лиши руския отбор от златото на олимпийските игри в Пекин 2022.

"Нашите адвокати вече започнаха да подготвят необходимите документи за подаване на жалба. Ние изхождаме от факта, че в съответствие с действащите, приложими правила на ISU, последиците от решение за санкция срещу отделен спортист, в случая Камила Валиева, не може да бъде основа за преразглеждане на резултатите от отборния турнир. Нашата правна позиция се основава, наред с други неща, на съществуващи прецеденти в практиката на CAS", пише в изявлението, публикувано на сайта на РОК.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?