Националите ни се измъчиха, но победиха Танзания

Капитанът Кирил Десподов донесе първия успех на България от 16 месеца насам

Фейсбук/Футболна федерация на Танзания
Танзанийският нападател Кибу Денис се е измъкнал от защитниците Алекс Петков (вляво) и Валентин Антов, като се готви да нанесе шута, при който улучи левия страничен стълб.

Националният отбор на България започна с победа участието си на турнира в Азербайджан от новата инициатива FIFA Series на световната футболна асоциация. Тимът ни, който игра със странен и нетипичен екип (жълти фланелки и тъмносини шорти) спечели с 1:0 срещу състава на Танзания, който е №119 в света. Единственото попадение отбеляза капитанът и футболист №1 на България в последните 3 години Кирил Десподов. В 52-ата мин. той изпълни по чудесен начин пряк свободен удар и прати топката точно под дясната сглобка на танзанийската врата. Това бе негов седми гол в последните 15 мача на българския отбор, като в тях има и три асистенции.

Като цяло обаче националите ни не показаха с нищо, че са с 36 места по-напред в световната ранглиста (б.ред. - България е №83). През целия мач танзанийците играха доста по-добре, като улучиха на два пъти гредите. В 15-ата мин. Кибу Денис надбяга Алекс Петков и Валентин Антов, след което прати топката в левия страничен стълб. В допълнителното време в края на мача пък Лусайо Мвайкенда нацели напречната греда.

Българите създадоха три по-опасни положения, и трите до почивката. Тогава Ивайло Чочев на два пъти и Георги Русев веднъж се оказаха на няколко метра от съперниковата врата, но пропуснаха да открият резултата.

По притеснителното е, че селекцията на Илиан Илиев допусна да бъде натикана в своята половина в последния четвърт част от мача, а в последните 5-6 минути - и в своето наказателно поле.

В крайна сметка отборът на България прекъсна серията си от 11 мача без победа. За последно националите ни бяха спечелили преди 16 месеца - 2:0 срещу Кипър на 16 ноември 2022 г.

В понеделник от 18:00 ч. наше време тимът ни ще излезе срещу домакина Азербайджан (№113 в света) във втория си и последен мач от турнира.

ОТЗИВИ

След мача селекционерът Илиан Илиев бе изтощен от напрежението, но доволен от успеха. "След толкова време беше наистина тежко психологически този мач, предвид факта, че трябва да победим на всяка цена. Видяхте, че се получи това, което визирахме преди мача. Поздравления за усилията на момчетата, аз им казах, че имаме много резерви към двубоя, но важното беше да победим. Получи се по трудния начин. Имаме много резерви към самочувствието. Трябва с повече разговори да даваме самочувствие на играчи. Когато мачът не е в нашия контрол, всичко може да се случи. Надяваме се, че най-после тази победа ще успокои играчи, защото цяла календарна година нямахме победа. Миналата година играхме срещу отбори, срещу които мислихме, че ще постигнем протоколни победи - това трупа напрежение. Затова в дадени моменти футболисти, които могат да изиграят положението по-добре, не го правеха. Може би ще направим промени за следващия мач. Ние не можем да сме максималисти, но искаме повече, защото знаем качествата на нашите футболисти. Трябва да не даваме така топка, а ние да контролираме такива мачове. С времето трябва да започнем да притесняваме повече противника", коментира Илиев.

Капитанът Кирил Десподов на свой ред сподели след края: "Определено победата дойде по-трудно от очакваното. Казах на момчетата, че мачът не трябва да се подценява и няма да е лесен. Когато идват победите, тогава идва и самочувствието. Мисля, че самочувствието отдавна ни е смачкано. Нещата ще стават само по-добре."

Още по-откровен беше халфът Ивайло Чочев: "Вече няма отбор, който да не ни затрудни - това е ясно. И на клубно ниво няма леки мачове вече. Може би трябваше да го направим по-убедително, но все пак победихме. Имахме 3-4 положения с глава, но е нормално като са по-прибрани да се играе по-трудно на контраатака. Треньорът ще ни каже къде да ни грешките, за да сме още по-добри в следващия мач, който се надяваме да спечелим."