Салимова и Чепаринов са лидери на световното първенство по бърз шах

Останалите българи също се представят великолепно на шампионата в Самарканд

26 Дек. 2023Обновена
FIDE
Световният шампион на рапид и блиц Магнус Карлсен бе главната звезда на церемонията по откриване на първенството в Самарканд

Великолепно стартираха българските участници на световното първенство по ускорен и блиц шах, което започна в Самарканд (Узб). Нургюл Салимова спечели и четирите си партии в първия ден и е лидер във временното класиране, а единствената друга с пълен актив от 4 т. е китайката Джу Джинер. Иван Чепаринов постигна 4 победи и 1 реми и е сред водачите при мъжете, а другите ни представители също се представят великолепно.

Участват 205 мъже и 125 жени, начело със световния шампион и в двете разновидности - Магнус Карлсен (Нор), и настоящата световна шампионка по класически шахмат Дзю Уъндзюн (Кит).

В първите три дни е надmреварата по ускорен шах, като жените ще играят 11 кръга по Швейцарската система (4+4+3 партии в трите дни), а мъжете 13 (5+4+4). Времето за мислене на всеки шахматист в партиите е 15 минути, като към него се добавят по 10 сек. за всеки направен ход.

Наградният фонд при жените е $150 000 ($40 000 ще са за шампионката, а пари ще се раздават до 15-о място - $2000). При мъжете сумата е по-голяма - $350 000 (от $60 000 за шампиона до 1500 за завършилия на 35-о място).

Нургюл Салимова започна ударно с три поредни победи - срещу Хулкар Тохирджонова (Узб) и американките Дженифър Ю и Атуса Пуркашян (САЩ). Последната ѝ партия за деня  бе срещу Турмункх Мункхзул и 20-годишната вицешампионка от турнира за Световната купа принуди монголката да се предаде след само 25 хода с черните фигури.

Така Нургюл е лидер в класирането при жените с пълен актив от 4 т. преди утрешните 4 партии, заедно с китайката Джу. След тях са общо шест състезателки с по 3.5 т. Утре в първата партия от втория ден Салимова ще играе с черните срещу Джу.

Бившата световна шампионка Антоанета Стефанова (44 г.) също започна с победа - с белите фигури над Ирода Хамракулова (Узб). След това тя отстъпи с черните пред Меруерт Камалиденова (Каз), но после се справи със следващите си две съпернички - София Гветадзе (Груз) и Афруза Хамдамова (Узб), като приключи първия ден с актив от 3 т. и дели 9-24-о място.

Утре Стефанова стартира деня с белите срещу Полин Гюшар (Фр).

Гергана Пейчева стартира с престижен успех над бившата световна шампионка Александра Костенюк (Швейц) с белите, а след това претърпя две загуби - от Полина Шувалова (Рус) и от бившата световна шампионка на рапид (от 2019 г.) Хумпи Конеру (Инд). В последната партия за деня обаче 20-годишната софиянка принуди рускинята Екатерина Борисова да се предаде и има актив от 2 т.

Съперничка на Пейчева на старта на втория ден ще е Зарина Нургалиева (Каз), като българката е с белите фигури.

Най-младата ни участничка - Надя Тончева (18 г.), отстъпи в I кръг пред Аян Алахвердиева (Азер), но след това навакса с победи над Сарвиноз Курбонбоева (Узб) и Сараю Велпула (Инд). В последната партия за деня тя отстъпи с черните фигури срещу трикратната европейска шампионка по класически шахмат Валентина Гунина (Рус) и, също като Пейчева, има 2 т. в класирането. В партия №5 на световното Тончева ще играе утре с белите срещу Ана-Мария Казарян (Нид).

При мъжете единственият ни представител е гросмайстор Иван Чепаринов, който също е лидер в класирането след първия ден.

Той стартира мощно с три победи - над Реймънд Сонг (Тайв), Гуха Митрабха (Инд) и Игор Лисий (Рус). В четвъртия кръг 37-годишният асеновградчанин направи реми с черните срещу Субраманям Бхарат (Инд), а в последната партия за деня - с белите срещу Ричард Рапорт (Рум), спечели в 25 хода.

Така Чепаринов е сред петимата лидери с по 4.5 т. от първите пет партии. Останалите четирима са Магнус Карлсен, китаецът Ю Янги и индийците Сантош Гуйрати Видиш и Яржун Еригаиси.

В българския тим има и шести участник - Белослава Кръстева. Тя обаче ще играе само в първенството на блиц (29 и 30 декември). Там времето за игра е съвсем ограничено - 3 минути на партия плюс добавка от 2 сек. на всеки направен ход.