Медия без
политическа реклама

Центърът на НАТО във Варна щял да има възпиращо действие (ВИДЕО)

Премиерът Борисов се срещна с Йенс Столтенберг в Брюксел

12 Дек. 2019
Снимка: Фейсбук

Центърът на НАТО във Варна, който обсъждаха Бойко Борисов и американския президент Доналд Тръмп, е бил дискутиран и днес между българския премиер и генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг, стана ясно от съобщения на информационните агенции. Двамата се срещнаха днес в Брюксел. Борисов е казал, че центърът ще има единствено възпираща функция.

„България предложи разполагане във Варна на координационен център на военоморските сили НАТО в Черно море. Обсъдихме това предложение", е заявил Столтенберг на съвместна пресконференция. Той обяснил, че в момента тези функции са възложени на щаба на военноморските сили на НАТО във Великобритания. Борисов пък казал, че има предварително споразумение за координационния център, като той ще има "сдържащ" характер.

„„Целта му ще бъде да има изключително възпиращо действие. Ние не настояваме, а предлагаме създаването на този координационен център. Ние винаги сме против военни флоти в Черно море. Центърът трябва да играе само възпираща роля", заявил Борисов. Освен това българското правителството застава зад мир и дипломация в региона, за стабилни отношения с всички страни, включително Русия и Турция.

А в социалните мрежи Борисов коментира и по-широк кръг въпроси: "Договорът за добросъседство между България и Северна Македония даде възможност те да станат член на НАТО. Това заявих по време на срещата ми с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. България има огромни възможности. В нашия регион НАТО е единственият гарант за сигурността. Въоръжаваме се, за да сме силни и да възпираме. Брутният вътрешен продукт на България се повиши, икономиката ни заработи в пъти по-добре и си позволихме да отделим пари за армията. Не само увеличихме заплатите на военните, ремонтирахме старата техника, но и закупихме самолети Ф-16, за да отговаряме на стандартите на НАТО. Ние ще продължим да модернизираме Българската армия - не само Военновъздушни сили, но и Военноморския флот и Сухопътните сили. Диалогът с Русия е важен. Именно затова работя толкова активно за съвместния проект за АЕЦ „Белене“ и за „Балкански поток“. Това го знаят в Белия дом, в НАТО, в ЕС, нищо тайно и скрито не правим".

По-късно Борисов ще участва в заседание на Европейския съвет в Брюксел, където ще се обсъждат важни теми - Брекзит, изменението на климата и т.н.

 

Мирът и дипломацията трябва да бъдат нашата цел независимо, че се намираме в най-силната отбранителна централа в света – НАТО. Винаги започваме със силата и възпиращата роля на Алианса. България се намира на много уязвимо място, страдали сме. Единственият надежден партньор, който ни пази, е НАТО. Докато има НАТО, аз ще съм сигурен и в суверенитета на България.

Posted by Boyko Borissov on Thursday, December 12, 2019

 

Още по темата

ОЩЕ ОТ

Колко пари искаш, за да напуснеш АЕЦ?

25 Апр. 2024

И този мандат не мина без поразии с пенсиите

27 Апр. 2024

България е на път да загърби милиардите от ЕС за енергетика

25 Апр. 2024

Денков: Борисов спря да говори врели-некипели, щом Кирил счупи масата

27 Апр. 2024

Христо Иванов: Връщат ни към формулата "турска баня с руски закуски"

27 Апр. 2024

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?