Медия без
политическа реклама

Валери Симеонов ще оглави Националния съвет за интеграция на хората с увреждания

24 Окт. 2018Обновена
Илияна Кирилова

Вицепремиерът Валери Симеонов ще оглави бъдещия Национален съвет за интеграция на хората с увреждания, заложен в законопроекта за хората с увреждания, одобрен с консенсус на първо четене от социалната комисия в парламента, съобщи "Дарик". Към момента този орган се ръководи от социалния министър Бисер Петков, но през пролетта, когато ще влязат в сила голяма част от текстовете, постът ще бъде даден на ресорния вицепремиер.

Депутатите от социалната комисия одобриха и законопроекта за личната помощ, внесен поотделно от БСП и "Воля". В него е заложено предоставянето на асистентска услуга за хората с най-тежките увреждания и децата с ТЕЛК. Двата законопроекта бяха одобрени с консенсус и от здравната комисия.

Законопроектът за хората с увреждания е част от пакета от мерки за реформа в сферата на подпомагане на хората с увреждания, изисквани и от протестиращите вече няколко месеца майки от инициативата "Системата ни убива". 

"Искаме не да получаваме социални помощи, а хората с увреждания да влязат в сферата на заетостта", каза по време на заседанието на здравната комисия Весела Одаджиева от протестиращите майки, съобщи "Дневник". Тя изрази надежда заложените в законопроекта добри намерения да бъдат реализирани на практика. Включително създаването на единен орган, който да координира общата политика в сферата на подпомагане на хората с увреждания, които в момента са разпокъсани между ведомствата.

И председателят на здравната комисия Даниела Дариткова от ГЕРБ коментира, че законопроектът поставя добра основа за реформи.

Преди около седмица и Националният съвет за тристранно сътрудничество одобри текстовете, но от подкрепа се въздържаха всички работодатели и КТ "Подкрепа". Единствено КНСБ подкрепи законодателното предложение. Основен спорен въпрос и днес се оказаха идеите за въвеждане на квоти за работодателите за наемане на служители с намалена работоспособност. И ако не се спазват тези квоти – плащането на компенсационна вноска.

От бизнеса смятат още, че ще се изхарчат допълнително 150 милиона лева, без да се решат проблемите на хората с увреждания. А основната забележка на бизнеса по отношение на това, че няма промени, е свързана с оставането на медицинската експертиза - ТЕЛК решенията, като водеща при индивидуалната оценка. Според работодателите не се вижда крачка към прилагане на Международната класификация на функционалността.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?