Медия без
политическа реклама

В над 5 училища в София има случаи на коклюш

Няколко паралелки са карантинирани, каза просветният министър

20 Апр. 2024
Pixabay

В над пет столични училища има случаи на коклюш, съобщи тази сутрин пред Би Ти Ви просветният министър Галин Цоков. Точният му цитат е, че "засегнатите училища в София са малко повече от пет и по-малко от 10 на брой". Темата прикова вниманието на родителите, след като в петък стана ясно, че две новородени в Кюстендил са починали вследствие на пневмония, развита заради късно лечение на коклюш. Специално при едното дете родителите два пъти са отказвали хоспитализация и са отишли в болницата едва след като е било вече късно.

В училищата, в които има случаи на коклюш, има карантинирани класове, това са няколко паралелки в рамките на тези училища в София, обясни министърът. В тези училища се вземат мерки, свързани със спазване на хигиената, увери той. Любопитно е, че властите за пореден път не съобщават кои са училищата. При предния случай от столичната РЗИ обясниха пред "Сега", че не е коректно да ги обявяват, тъй като е изтекло 14-дневното медицинско наблюдение, без да се появят нови случаи.

Все още коклюшът не се е превърнал в епидемиологично заболяване у нас, не се развива със сериозни темпове, каза Цоков.  Когато има такъв случай, се известява РЗИ като отговорен орган и те дават предписания. Съответният клас трябва да се карантинира за 14 дни, директорът евентуално издава заповед за обучение от разстояние в електронна среда, така че учениците да продължат да учат, въпреки предписаната карантина, обясни служебният министър.

Случаите у нас напредват, но все още са много далеч от европейските нива. Към петък бяха 205 от началото на годината. Под 10% от заболелите стигат до болница, а ваксинираните го карат съвсем леко.

Здравните власти инструктираха личните лекари да следят за кашлица, която се задържа седмица-две и не се повлиява от лечение.

-----

Припомняме отново какво е добре да знаем за това заразно заболяване:

 

Какво представлява заболяването?

 

Коклюш, познат и като магарешка кашлица, е остра респираторна инфекция, което протича с характерна конвулсивна кашлица. У нас, заболяването е характерно за деца в различна възраст. Причинява се от бактерията Bordetella pertussis, слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин.

 

Как се предава?

Причинителите на коклюш се отделят с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха. Заболяването често се предава на малки деца в домакинството/семейството от по-големи братя/сестри или от други възрастни членове.

 

Как се открива?

За изолиране на причинителя Bordetella pertussis в началото на заболяването от болния се взема назофарингеален секрет (за предпочитане сутрин на гладно). С по-висока чувствителност е изследването по метода PCR.

 

Какви са симптомите?

Инкубационният период е средно 7-10 дни. В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична (магарешка) кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.

 

До какви последствия може да доведе?

Най-честите усложнения засягат дихателните пътища и централната нервна система.

Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход.

При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.

Заболяването е опасно за кърмачета и деца в ранна детска възраст, неимунизирани срещу инфекцията.

 

Кога се правят задължителните имунизации?

Имунизации срещу заболяването се прилагат още от първата година след раждането (Hexacima), които продължават като реимунизации през втората година (Pentaxim), през годината, в която се навършват 6 години (Tetraxim) и през годината, в която се навършват 12 години (Boostrix).

Ключови думи:

коклюш

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?