Медия без
политическа реклама

Случаите на коклюш бързо се увеличават

При 4 случая преди година, сега имаме 66 и скоро ще са над 100

28 Март 2024
Pixabay

Официалната статистика на МЗ вече отчита това, което родителите знаят от известно време насам - случаите на коклюш се увеличават и у нас. За момента официално регистрираните са само 66, но това е значително увеличение спрямо същия период на 2023 г., когато бяха само четири. Данните съобщи днес пред Би Ти Ви шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

„Все още нямаме голям брой заболели спрямо западноевропейските страни - те имат по 5000 случая, но действително броят доста бързо нараства спрямо миналата година. Ще минем стоте случая и нагоре в доста кратки срокове“, посочи проф. Христова. Коклюшът засяга най-много децата до 5-6 години, а на второ място – тези до 18-19 години.

„Когато са ваксинирани лицата, протича просто фебрилно с дразнеща, продължителна кашлица. Има и случаи при лица с нарушен имунитет или незавършена имунизация с класически симптоми – толкова тежка кашлица, че трудно се поема въздух, пристъпите са един след друг, това довежда до цианоза на лицето, изпъкване на очите и има дори смъртни случаи, но не у нас“, каза Ива Христова.

Родителите трябва да са бдителни най-вече при бебета под 6 месеца. „Обикновено родителите са много стриктни спрямо ваксините в кърмаческа възраст и тогава покритието е много голямо. След това реимунизациите са доста по-малко. За да няма едно заболяване масово разпространение трябва да има 95% ваксинирани деца. В България процентът се движи между 80% и 85%, което е крайно недостатъчно“, коментира пред същата телевизия преди няколко дни д-р Милица Дочева, педиатър в УМБАЛ „Лозенец“. „Ако детето започне да кашля на пристъп и му е трудно да се успокои, или при и дете под 1 година - задължително трябва да се погледне от специалист“, добави д-р Дочева.

Припомняме основната информация за това заразно заболяване. Тя е публикувана на сайта на здравното министерство "Плюс мен", посветен на имунизациите.

 

Какво представлява заболяването?

Коклюш, познат и като магарешка кашлица, е остра респираторна инфекция, което протича с характерна конвулсивна кашлица. У нас, заболяването е характерно за деца в различна възраст. Причинява се от бактерията Bordetella pertussis, слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин.

 

Как се предава?

Причинителите на коклюш се отделят с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха. Заболяването често се предава на малки деца в домакинството/семейството от по-големи братя/сестри или от други възрастни членове.

 

Как се открива?

За изолиране на причинителя Bordetella pertussis в началото на заболяването от болния се взема назофарингеален секрет (за предпочитане сутрин на гладно). С по-висока чувствителност е изследването по метода PCR.

 

Какви са симптомите?

Инкубационният период е средно 7-10 дни. В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична (магарешка) кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.

 

До какви последствия може да доведе?

Най-честите усложнения засягат дихателните пътища и централната нервна система.

Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход.

При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.

Заболяването е опасно за кърмачета и деца в ранна детска възраст, неимунизирани срещу инфекцията.

 

Какво е постигнато в профилактиката на заболяването?

Имунизации срещу заболяването се прилагат още от първата година след раждането (Hexacima), които продължават като реимунизации през втората година (Pentaxim), през годината, в която се навършват 6 години (Tetraxim) и през годината, в която се навършват 12 години (Boostrix).

В страните с висок имунизационен обхват заболяемостта сред децата във възрастта под 15 години е по–малко от 1 на 100 000. В България ежегодно се регистрират случаи на коклюш, основно при деца. Заболяемостта варира между 0,25-4,06 заболели на 100 000 население.

 

Ползите от ваксинацията

Ако 1000 души се разболеят от коклюш, 2 от тях ще умрат от пневмония или мозъчно увреждане (повечето от тези смъртни случаи ще са при деца под 6 месечна възраст); 10 от тях ще получат конвулсии; 1 от тях ще получи енцефалит; 50 от тях ще развият пневмония; 200 от тях ще се нуждаят от прием в болница за лечение. При деца на възраст под 6 месеца рисковете от усложнения са значително по-високи.

Ако 1000 души се ваксинират срещу коклюш, 100 от тях ще съобщят за дискомфорт, зачервяване или подуване на мястото на поставяне на ваксината или ще имат треска; до 10 от тях ще съобщят за непрекъснат плач повече от 3 часа след ваксинацията; 1 на 10 000 ваксинирани ще получи конвулсии.

Ключови думи:

коклюш

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?