Медия без
политическа реклама

Гьолът остава, реакторите заминават, русофилите плачат

Само БСП и "Възраждане" вярват, че "Дядо Иван" ще ни направи АЕЦ "Белене"

Архив СЕГА
Всъщност още преди години премиерът Бойко Борисов "отписа" АЕЦ "Белене". Той стана кръстник на злополучния проект, като нарече площадката "гьол".

Има ли живот за АЕЦ "Белене"? Повече от всякога отговорът е ясен и той е твърдо и голямо НЕ. Но изненадващо се появи шанс България да си върне поне част от потъналите в "гьола" (по Бойко Борисов) милиарди. Украйна се оказа кандидат за ключово оборудване - реактори и парогенератори, които вече години прашасват в "кашони с найлони" (пак по думите на Борисов) край Белене и кротко чакат "направление".

След десетилетни мъки, започнали през 80-те години на миналия век, обрати, провали и нови напъни на дълга поредица леви и десни правителства Русия написа епитафията на ядрения проект, нахлувайки в Украйна. Агресорът е под санкции, които ще продължат и след края на войната. Това означава, че дълги години никой няма да иска да финансира, инвестира, строи, проектира или доставя за проект, базиран на руски ядрени технологии.

Новината, че София и Киев могат да направят изгодна и за двете страни покупко-продажба, се прокрадна преди месеци като далечна и мъглява опция. Но в последните дни управляващата "сглобка" изненада опонентите си - бранители на АЕЦ "Белене", и бързо придвижи решение, с което Народното събрание дава мандат за водене на преговори по въпроса с украинската страна. 

Това се случи в четвъртък,

 

точно по време на посещението на президента Зеленски у нас.  

 

След като размениха аргументи "за" и "против", мнозинството от депутатите (155) упълномощиха българския министър на енергетиката да преговаря с украинския си колега за продажба на двата реактора, доставени за провалилия се проект "АЕЦ Белене". Само БСП и "Възраждане" (общо 57) гласуваха против. В решението е указано, че сделка може да има само ако цената не е по-малка от сумата, срещу която е придобито ядреното оборудване. На България се наложи да плати 1.2 млрд. лева (601 млн. евро), след като руската "Атомстрой експорт" спечели международен арбитраж.

Споровете очертаха ясна разделителна линия - говорителите на двете отявлено русофилски партии носиха от 100 кладенеца вода, за да "докажат", че АЕЦ Белене с руските реактори е важна за България като слънцето и въздуха (със същия плам преди година ни убеждаваха, че ще загинем без "Газпром"). Целта им бе да убедят публиката, че добрият Дядо Иван ще ни направи евтинко централата, а злите сили - чужди посолства и местни техни лакеи, ни тласкат към заробващо скъпи западни технологии. Не им се получи.

 

"Лада" срещу "Ауди"

 

Делян Добрев от ГЕРБ, който е един от вносителите на предложението за водене на преговори, обясни, че АЕЦ "Белене" е безнадеждна, особено след агресията на Русия в Украйна, защото няма международната финансова институция, която да финансира руски проект. Той припомни също, че се трошат милиони левове за поддръжка и съхранение на скъпото, но безполезно оборудване.

Депутатът разви "автомобилната" метафора, която използва на вчерашното заседание на енергийната комисия, като сравни АЕЦ "Белене" с "Лада". 

"Ние нямаме цяла кола, а само радиатор и съединител. Дори и да намерим частите, за да направим цялата кола, ладата ще ни излезе на цената на фолксваген. Ние сме единствената страна в света, която има радиатор и съединител за "Лада", и в същото време Украйна единствена в света има почти цяла "Лада" без радиатор и съединител, които може да купи от нас, обясни Делян Добрев, който визира почти готовите трети и четвърти блок на Хмелницката АЕЦ.  

"Нашите мотиви са прагматични - искаме да спасим поне част от проекта "Белене", който вече няма никакъв шанс да се случи. Ако не се възползваме от шанса да направим взаимоизгодна сделка с Украйна, след време ще трябва да продадем оборудването на цената на старо желязо", категоричен беше депутатът от ГЕРБ. Според него най-добре е да си имаме "Ауди" на площадката на "Козлодуй" с технологии на "Уестингхаус". 

От БСП и "Възраждане" обаче пламенно защитиха "ладата" и обявиха, че отписването на АЕЦ "Белене" е национално предателство. 

 

Обвинения и опасения 

 

"Основната цел на днешното решение е да се закрие проектът "Белене". Активите в "Белене" са 2,5 млрд., а ние спираме този проект и тези пари ги загробваме",  съжали Драгомир Стойнов от БСП, който като министър не придвижи нито на милиметър същата АЕЦ "Белене", за която днес се кахъри. Пак той като министър навремето лично навести централата на "Уестингхаус" в САЩ и се възхити на постиженията на американския енергиен колос.

Стоян Таслаков от "Възраждане" внесе мрачен драматизъм в пренията: "Ще оставим българския народ на свещи, не на батерии, защото и те трябва да се зареждат отнякъде". Освен това Таслаков се оказа притеснен, че България се кани лекомислено да поднесе на Русия нова атомна бомба: "Ако "лошата Русия", която е обвинявана сега, че обстрелва АЕЦ "Запорожие", започне да атакува и новата ядрена централа, това ще засили опасността за континента", обясни възрАжденският депутат.

Съпартийката му Искра Михайлова пък сподели финансови притеснения: "Дали изобщо ще получим пари от държава във война, която е длъжник?!"  

Междувременно от Брюксел, без да подозират за съмненията на г-жа Михайлова, отговориха задочно на въпроса й. Говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер заяви, че Украйна може да използва пакета "Макрофинансова помощ+" за закупуването на ядрено оборудване от България. Мамер припомни, че в рамките на пакета на Украйна се осигуряват всеки месец по 1.5 млрд. евро за подкрепа на платежния баланс и стабилизиране на икономиката на страната.

 

Още съмнения  

Депутати от подкрепящите решението партии изрично настояха за гаранции, че ако се стигне до продажба на оборудването, парите ще останат в енергетиката, а няма да отидат за запушване на бюджетни пробойни. 

"Силно сме притеснени за бъдещото разходване на възможните средства и искаме да подсигурим, че ще останат за изграждане на нови ядрени мощности", посочи Павела Митова от ИТН. Съпартиецът й Тошко Йорданов поясни: "Когато и ако това оборудване е продадено, тези пари Асен Василев да не може да ги харчи за 3% дефицит. Ние сме за разширяване на мощности, но смятаме, че е по-изгодно да се случи в Козлодуй".

"Трябва да бъдат гарантирани и да не бъдат изхарчени. Трябва да намерим начин да спасим този един милиард, който финансовият министър много иска да го вземе", присъедини се към опасенията Делян Добрев.

"Тези пари да останат в енергетиката", настоя и Рамадан Аталай от ДПС. Той уточни, че партията му по принцип е против ядрената енергетика, но няма да вреди, когато става дума за интерес на държавата.

Дали ще се стигне до сделка за беленските реактори? Ще посегне ли Асен Василев на парите?  Както мъдро отбеляза един депутат - рибата е още в морето, хайде да не бързаме с тигана.   

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?