Верстапен вече е 17/20 след Гран при на Сао Пауло

Голямата изненада на състезанието в Бразилия бе Ландо Норис, който завърши на втора позиция

05 Ноем. 2023
ЕПА/БГНЕС
Световният шампион Макс Верстапен (на преден план) е "затворил" Ландо Норис в опита му да го изпревари на един от завоите на пистата "Интерлагос" край Сао Пауло.

Трикратният световен шампион във Формула 1 Макс Верстапен дозатвърди доминацията си и през този сезон, след като спечели и старта на пистата "Интерлагос" за Гран при на Сао Пауло.

Това позволи на нидерландеца да подобри рекорда си, поставен през миналата седмица в Мексико, когато той задмина собственото си постижение по брой победи за сезон. Пилотът на "Ред Бул" вече има 17 успеха от 20 възможни до момента, което не е постигано до момента.

Много силно състезание направи британецът Ландо Норис ("Макларън"), който завърши на втора позиция, изпреварвайки Фернандо Алонсо ("Астън Мартин"), който пък удържа напора на Серхио Перес ("Ред Бул") в последните обиколки, включително на финалната права, и спечели мястото си на подиум.

Норис от своя страна дори атакува първата позиция на Верстапен, особено при рестарта след червения флаг след катастрофата във втората обиколка след катастрофата между Кевин Магнусен ("Хаас"), Алекс Албон ("Уилямс") и Нико Хюлкенберг ("Хаас") още в първия завой на надпреварата. При инцидента Магнусен и Албон отпаднаха, а Хюлкенберг изостана много. Пострадаха също Оскар Пиастри ("Макларън") и Даниъл Рикардо ("АлфаТаури"), които трябваше да се приберат в боксовете и изгубиха темпото си.

Още в загравяващата обиколка пък отпадна пилотът на "Ферари "Шарл Льоклер, който получи проблем с хидравликата на болида си и се удари в предпазната стена.

С днешния успех Верстапен мина границата от 500 т. в генералното класиране и вече има 524. Следва Серхио Перес с 258, седемкратният световен шампион Люис Хамилтън (226), който завърши днес на осмо място и др.

При конструкторите "Ред Бул" е безкомпромисно напред със 782 т., пред "Мерцедес" (378), "Ферари" (362) и др.

Следващият старт е на 18 ноември в САЩ за Гран при на Лас Вегас.