Медия без
политическа реклама

Доган не е бил съгласен Карадайъ да подаде оставка

Бившият оперативен лидер на ДПС проговори за първи път след напускането на поста

14 Яну. 2024ОбновенаЕВА-МАРИЯ РАЙКОВА
БНТ
Мустафа Карадайъ

 ''Не беше лесно да подам оставка. Имах няколко разговора с Ахмед Доган, той не беше съгласен", заяви Мустафа Карадайъ за БНТ в първото си телевизионно интервю няколко месеца след внезапното си оттегляне като оперативен лидер на партията. 

В ''Денят започва" с Георги Любенов Карадайъ обясни, че причината за оставката е, че ''човек се амортизира''. ''При мен, както виждате, има и натрупана умора от партийната ми битност през целия този период'', заяви председателят в оставка. И изтъкна, че е в структурите на движението от 1991-а г. и  с решението си е дал път на следващите поколения в политиката: ''Има ново поколение по-млади политици, които се позиционират в партията. Те имат своята амбиция и трябва да имат този шанс за развитие", пнясни Карадайъ, но без да споменава имена. 

Макар че водач на парламентарната група на ДПС сега е Делян Пеевски, Карадайъ все още е депутат. Той обаче не се е появявал в парламента откакто подаде оставка. Причината, по думите му, е, че не иска да бъде на политическия терен, за да не пречи на подготовката на евентуални бъдещи кандидати за ръководни позиции в партията. Карадайъ обаче уточни, че е в централата на ДПС почти всеки ден, както и че редовно се вижда с Ахмед Доган и Делян Пеевски. ''Търсенето на интрига замъглява процеса'', каза председателят в оставка по повод многото теории за оставката му.

ТАНДЕМ ОГЛАВЯВА ДПС?

Карадайъ не отговори на въпроса кого вижда като водач на ДПС. В началото на януари в свое обръщение почетният председател на движението прокара идеята за ''тандем'' съпредседатели - Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Решението трябва да бъде взето на предстоящата на 24 февруари национална конференция на ДПС. ''Аз съм се оттгелил от терена, за да дам шанс за сериозен дебат. Има доста време до конференцията. Нека извървим своя нормален път'', каза Карадайъ.

По думите му, предложението за двама лидери се корени в очакванията на различните групи симпатизанти на партията. ''Новото поколение са по-практични, нетърпеливи да реализират амбициите си, които са комерсиални. Те искат всичко да се случи тук и сега. Не предават такава значимост на ценностите. Има и няколко поколения депесари, които са преживели Възродителния процес'', обясни Карадайъ. Според него именно чрез съпредседателство могат да се покрият очакванията на тези различни групи.

ДПС В КРИЗА

 По повод думите на Доган в същото обръщение, че ДПС е на път да се превърне в "корпоративна, платена партийна организация", Карадайъ отрече да става въпрос за него. ''Нито една персона не е партия. Става въпрос за определени структури в някои райони'', поясни той. Според него почетният председател на партията е имал предвид, че отделни структури в определени региони работят само срещу финансиране. 

Карадайъ отрече движението да е застрашено от криза, като обясни, че ''нетипични ялвния за обществото се възприемат и се представят като кризи". И допълни, че е нормално в различните структури да има промени в ръководните позиции, включително и по отношение на председателя на партията. 

КАКВО СЕ СЛУЧИ?

През октомври, само два дни след местните избори, стана ясно, че влиятелният политик Делян Пеевски, който постепенно се превърна в говорител на движението по всички важни теми от дневния ред, става съпредседател на парламентарната група на ДПС заедно с Мустафа Карадайъ. До този момент Карадайъ управляваше както групата, така и председателството на движението, т.е. в йерархията на ДПС той се водеше оперативен лидер. Ахмед Доган пък беше почетен председател. В началото на ноември обаче Карадайъ внезапно подаде оставка като оперативен лидер и контролът върху партията бе поет отново пряко от Доган. Това обаче е временно, защото на 24 февруари предстои национална конференция на ДПС, на която ще бъде решено кой да оглави партията. Веднага след оставката на Карадайъ Делян Пеевски застана начело на парламентарната група на ДПС, а Карадайъ бе ''понижен'' в депутат.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?