Медия без
политическа реклама

КНСБ иска 8,5 млн. лв. за ръст на заплатите на училищните мед.-сестри

04 Март 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

8,5 млн. лв. са нужни, за да бъдат повишени до 900 лв. заплатите на всички медицински специалисти, работещи в детското и училищното здравеопазване. Това са сметнали от КНСБ, а още днес синдикатът ще изпрати данните на премиера Бойко Борисов данните. Очакваме тези пари да бъдат осигурени от бюджета през допълване на единните разходни стандарти, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Към момента заплащане от 900 лв. вече е постигнато за медицинските сестри в детските ясли в 26 общини и в училищните кабинети в 31 общини. Синдикатът даде пример с Бургас, Кнежа, Сандански, Сопот, Бяла и Добрич, където възнагражденията дори надхвърля 900 лв.
Между 610 и 700 лв. продължават да получават медицинските специалисти в яслите в 40 общини и в училищата в 65 общини. "Основната причина е, че няма деца, единният стандарт е нисък и няма как да покрие увеличението", обясниха от КНСБ.
В София, където работят 2 000 от общо 11 000 сестри в цялата страна, е договорен ръст от 264 лв., но колективният трудов договор със Столичната община още не е подписан.

Общините са дофинансирали по-високите заплати на медицинските специалисти, но на много места не могат да бъдат подписани колективни договори с кметовете заради недостиг на средства. Заради това КНСБ ще изпрати писмо до премиера и финансовия министър с искания за увеличение на парите за този сектор.

Най-ниски са заплатите в Созопол, където мед.-сестрите в детските ясли получават 610 лв., в Бобошево - 610 лв. в здравните кабинети, и в Долни Дъбник - 620 лв. 

От КНСБ предупредиха и за друг проблем, който няма решение. Работещите сестри в системата застаряват и според Кодекса на труда те имат право на допълнително обезщетение от 6 работни заплати при пенсиониране и съответно 7 по Колективен трудов договор, а пари за осигуряването им няма. 

Д-р Иван Кокалов обясни каква е ситуацията със заплатите на медицинските сестри и в болничното здравеопазване. След протеста им през октомври 2019 г. бяха договорени допълнителни 200 млн. лв. за повишение на всички заплати до 900 лв. в общинските болници и 950 лв. в големите областни и университетски лечебни заведения. На много места минималните възнаграждения са увеличени между 50 и 150 лв. Има и такива, в които изоставането е сериозно – като Видин и Враца, където бяха затворени отделения, и там министерство на здравеопазването трябва да има специално поведение по отношение на гаранциите за осигуряване на лечебна помощ, каза д-р Кокалов. След сключването на националния рамков договор в края на миналата година сега през март ще стане ясно какви са новите цени и обеми, договорени през февруари от здравната каса с контрагенти. През април ще се работи по тях и реално през май ще се види резултатът. През юни ще пристъпим към нови преговори за нови заплати в сектор здравеопазване, обясни Кокалов.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?