Медия без
политическа реклама

Прокуратурата размрази и разследването за "Турски поток"

Констатирани са нарушения на Закона за обществените поръчки

12 Юни 2023
БГНЕС
"Турски поток" беше любимият на Бойко Борисов газов проект, за който бяха похарчени 3 млрд. лева.

Софийска апелативна прокуратура рестартира разследването за закононарушения от длъжностни лица във връзка със строежа на газопровода „Турски поток“. Въззивната инстанция е отменила отказа на Софийска градска прокуратура за образуване на досъдебно производство, съобщиха от държавното обвинение

В разследването са посочени установените от Агенцията за държавна финансова инспекция конкретни нарушения на Закона за обществените поръчки при строителството на газопровода. Апелативната прокуратура е дала мотивирани указания относно прилагането на материалния и процесуалния закон.

"Сега" припомня, че преди година кабинетът "Петков" оповести, че са констатирани сериозни нарушения при при проверката на "Турски поток". Бяха проверени оществените поръчки, проведени от „Булгартрансгаз“ във връзка с проектирането и изграждането на газопровода и с доставките и въвеждането в експлоатация на компресорните станции „Расово“ и „Нова Провадия“, както и на изпълнението на сключените договори за обществени поръчки. От МС съобщиха тогава, че са установили много нарушения - на екологичното и трудовото законодателство, при обществените поръчки, при финансирането на дейности и др.

Екоминистерството не е провело задължителните процедури за преценка необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда и човешкото здраве, въпреки че е бил информиран от възложителя за необходимостта да се променят сондажните дейности (от безизкопен метод към траншеен – пресичане с изкоп през воден обект).  В нарушение на Закона за околната среда МОСВ е уведомило "Булгартрансгаз",  че тъй като пресичането на големи реки вече е било оценено в рамките на ОВОС за друг проект - „Южен поток““, няма нужда от нови оценки. 

Нарушения, свързани с обществените поръчки: 

Договорът от 18 септември 2019 г. е сключен, с ,Консорциум Аркад”, без определеният изпълнител да е представил всички необходими документи по ЗОП. 

Обявлението за изменение на договора за обществена поръчка (ДС № 2 от 11.11.2020 г.) не е изпратено за публикуване регистъра по ЗОП в законоустановения срок.

При сключването на договора на 03.10.2019 г. с ДЗЗД ,,Ферощал Балкангаз”, гр. София обявлението за изменение на договора за обществена поръчка (ДС № 1 от 18.12.2020 г.) не е изпратено за публикуване в РОП в законоустановения срок.

Същият проблем е установен и за договора от 1 септ. 2019 г. с ДЗЗД ,,ГИН Консорциум”.  

При сключване на договор  с Обединение ,,КС Нова Провадия” определеният изпълнител не е представил пълния набор документи по ЗОП.   Обявлението за приключване на договора не е изпратено за публикуване в РОП в законоустановения срок.

Не са проведени две обществени поръчки по реда на ЗОП-  възложителят не е спазил предвидения в ЗОП ред за възлагане на обществени поръчки, когато са налице основания за това.

Въпреки предоставения от „Булгатрансгаз“ ЕАД допълнителен срок (повече от един месец) за представяне на документите, необходими за сключване на договор с избрания изпълнител – ДЗЗД Обединение „Консорциум АРКАД“, при извършената финансова инспекция от органите на Агенцията за държавна финансова инспекция (18 март 2022 г.) е констатирано, че при сключване на договора (18 септември 2019 г.) е допуснато нарушение на Закона за обществените поръчки - изпълнителят не е представил част от изискуемите документи.

В процеса по избор на изпълнител и сключване на договор с ДЗЗД Обединение „Консорциум АРКАД“ е допусната намеса от страна на министъра на енергетиката (без същият да е едноличен собственик на капитала на дружеството) чрез даване на конкретни писмени указания на изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД (по закон възложителите отговарят за правилното прогнозиране, планиране, провеждане, приключване и отчитане за резултатите от обществените поръчки).

Фирми, работещи по българската част на газопровода "Турски поток", са уличени в злоупотреби с еврофондове и са обект на прокурорски разследвания. Това става ясно от писмо на Европейската комисия до председателя на Гражданско сдружение БОЕЦ Георги Георгиев.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?