Медия без
политическа реклама

Асен Василев нападна остро президента заради "Газпром"

Искането на Радев КС да се произнесе срещу таксата за газа в "Турски поток" е срам, каза финансовият министър

26 Окт. 2023Обновена
Снимка БГНЕС Очакваме първото плащане на новата такса от "Газпром" на 14 ноември, обяви финансовият министър Асен Василев.

В изявление финансовият министър Асен Василев нападна остро президента Радев заради решението му да сезира Конституционния съд за разпоредби в закона за контрол по прилагането на ограничителните мерки спрямо Русия, с които се въведе такса от 20 лв. за мегаватчас върху вноса и транзита на руски природен газ през територията на България. В закона тази такса е определена като "енергийна вноска".

Нарушава се принципът на законоустановеност на данъците и таксите, тъй като изначално не е ясна правната природа на нововъведената „вноска“ и дали тя представлява данък, такса или мито, се казва в мотивите на президента. Отбелязва се също, че са нарушени принципите за гарантиране на правото на собственост и на свободната стопанска инициатива. Наред с това законът е приет в противоречие с правилата за упражняване на законодателна инициатива и принципа на правовата държава, смята държавният глава.

"Това е срам за президентската институция", реагира финансовият министър Асен Василев, който свика пресконференция по този повод.  "Учудващо е, че президентът не защитава националния интерес, а интересът на Русия и на "Газпром". С това си действие България се обявява като защитник на "Газпром" в разрез с българския национален интерес и с политиката на България и на ЕС", обяви Василев.

Малко по-късно в същия дух се изказа и премиерът Николай Денков. От Брюксел той заяви пред журналисти, че с този акт президентът не защитава интересите на България. "Може би защитава интересите на други държави – Русия Унгария, Сърбия, но не защитава българските интереси", категоричен беше Денков.

Допълнителната такса за преноса на руски газ по газопровода "Турски поток" бе гласувана наскоро от парламента и влезе в сила от 13 октомври. "Турски поток" захранва с руски газ няколко държави в Източна Европа. Сърбия, Унгария и  Северна Македония остро реагираха срещу новата такса, защото очакват силно оскъпяване на доставяния им руски газ. Българското правителство уверява, че не крайните получатели, а "Газпром" трябва да плаща таксата. Това ще свие печалбата на руската газова компания и финансирането на войната в Украйна, а в същото време ще донесе допълнителни приходи за бюджета ни, от които досега държавата ни се е лишавала. По данни на МФ годишно страната ни ще получава над 2.5 млрд. лв. постъпления.

Президентът Румен Радев за втори път в рамките на месец атакува пред Конституционния съд законови промени. Наскоро той сезира съда за промени в Закона за опазване на земеделските земи, които широко разширяват възможността да се изграждат фотоволтаици върху обработваеми земи. 

Държавите-членки на ЕС са в митнически съюз помежду си и е въведена забрана не само за мита между държавите членки, но и за едностранно налагане на „всички такси с равностоен на мито ефект“, пише в мотивите си президентът относно от новата транзитна такса за руския газ, която засяга пряко страна-член на ЕС - Унгария. В същото време при отношенията на държавите членки на ЕС с трети страни се прилага Обща митническа тарифа, която се определя от Съвета по предложение на Европейската комисия. Що се отнася до Русия, режимът на санкциите е наложен с нормативен акт на ЕС и държавите членки следва да осигурят еднаквото им прилагане като не се предвижда те да налагат самостоятелно допълнителни ограничения, отбелязва държавният глава.

Румен Радев вече изрази позиция, че начинът, по който е въведено събирането на новата транзитна такса, ще доведе до декапитализация и фалит на държавното дружество „Булгартрансгаз“ и това е допълнително основание той да упражни своето правомощие да сезира Конституционния съд.

Трябва да се отбележи, че ГЕРБ и ДПС също изразиха критики към начина на събиране на новата "енергийна вноска", въпреки че са гласували тази законова промяна.

Проблемен е начинът, по който ще се събират тези 20 лв. на мегаватчас - от дружеството "Булгартрансгаз", а после то да си ги търси от "Газпром". Ако "Газпром" не ги плати, има риск да се фалира "Булгартрансгаз",  обясни депутатът от ДПС Делян Пеевски. "Разбрахме се с министър Василев, че ще променим закона, така че ако  "Булгартрансгаз" не си получи парите от "Газпром", ще си ги търси Министерството на финансите чрез Агенция "Митници" директно от "Газпром" и руската страна, за да няма риск за българското дружество", обясни Пеевски.

Искът на президена към КС не спира действието на новата транзитна такса за руския газ.

Очакваме първото плащане по новата енергийна такса на 14 ноември, обяви днес финансовият министър. Пред журналисти той разясни, че са уведомени всички компании, които ползват газопреносната мрежа на България, за това какъв е режимът, с който те трябва да докажат дали газът идва от Русия. Ако не е руски -  те ще бъдат освободени от такса за пренос от 20 лв. за мегаватчаса. 

Ако "Газпром" откаже да плати транзитната такса, имаме всички инструменти за налагане на обезпечителни мерки като изземване на авоари и други ресурси, каза Асен Василев. Той уточни, че при неизпълнение на задължения обикновено се активират банковите гаранции. "Газпром" са дали банкови гаранции, които може да бъдат усвоени, ако откажат да платят, посочи Василев.

Тези дни бе разпространена информация, която показва, че Европейската комисия подкрепя въведените от страната ни транзитни такси за руския природен газ. “Оценяваме и обсъждаме с българските власти тези наскоро въведени мерки. Политиката на санкции към Русия е очертана, преразгледана и приета на ниво ЕС и той трябва да остане единен в подкрепата си за Украйна”, заяви говорителят на ЕК Улоф Гил.  Премиерът Николай Денков в сряда проведе среща и с посланиците на страните от ЕС, за да разясни действието на новата такса.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?