Медия без
политическа реклама

Радев наложи вето на "поправката на поправките" в съдебния закон

Тя беше внесена изненадващо от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС само дни след приемането на механизма за разследване на главния прокурор

01 Авг. 2023
Илияна Димитрова

Президентът Румен Радев наложи вето на промените в Закона за съдебната власт, с които се направи поправка на поправките, свързани с механизма за разследване на главния прокурор. С последните промени, които сега държавният глава връща на парламента, се въвеждаше нова система за избор на разследващ главния прокурор.

ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС изненадващо и тихомълком решиха да ремонтират сърцевината на собствената си съдебна реформа в средата на юли, само дни след като пак те бяха гласували самият механизъм за разследване. След като на случаен принцип във Върховния касационен съд (ВКС) беше избран съдия Даниела Талева за ad hoc прокурор, който да разследва изпълняващия функцията главен прокурор Борислав Сарафов, трите партии внесоха промени в Закона за съдебната власт, които изменят начина на назначаване на разследващ по новия механизъм.

Вносители на проекта бяха все знакови имена - Десислава Атанасова, Кирил Петков, Атанас Атанасов, Надежда Йорданова и Хамид Хамид.

Измененията в ЗСВ бяха внесени точно в деня, в който ВКС избра през ЕИСС на случаен принцип съдията от Софийския градски съд (СГС) Даниела Талева. Ако бъде назначена от прокурорската колегия на ВСС, тя ще трябва да разследва сигналите срещу Борислав Сарафов, който наследи на поста Иван Гешев.

Промените на ПП-ДБ, ДПС и ГЕРБ, които минаха много бързо през комисия и пленарна зала, предвиждат и сегашният състав на ВСС да остане поне до края на годината. С тях се предлага новият състав на ВСС да започне да се избира 6 месеца след влизане в сила на измененията в ЗСВ. Ако процедурата по избор се проточи, то изборът може да завърши и след година.

Сега Радев налага вето именно на тези промени. Според него приетите поправки не допринасят "за трайни и ефективни реформи в правосъдната система и това има пряко отношение към борбата срещу беззаконието и безнаказаността". "Напротив, внасяйки съществени изменения в току-що приетия механизъм за определяне на специален прокурор, той е приет в ущърб на принципите на предвидимост и стабилност на нормотворческия процес. Законовата регламентация на нов срок за избор на членове на Висшия съдебен съвет накърнява принципа на мандатност като базисно правило за конституирането и функционирането на органите на публичната власт", мотивира се президентът, цитиран в съобщението на прессекретариата си.

Президентът смята, че не е известно и дали въвеждането на нова система за подбор няма да забави допълнително процеса по назначаване на разследващ магистрат. "Това е отстъпление от реализираните ангажименти, които бяха позитивно оценени от Европейската комисия в последния й Годишен доклад относно върховенството на закона", пише още в прессъобщението от президентството.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?