Медия без
политическа реклама

НС увеличи парите за висшите училища с бурни спорове

Според ПП-ДБ това може да окаже лошо влияние на влизането ни в еврозоната

Илияна Кирилова
С приемането на законопроекта средната работна заплата на университетите не трябва да е по-ниска от 180% от средната брутна заплата в страната за последните 12 месеца. С промените депутатите приеха да се увеличат и стипендиите на докторантите. 

След повече от четири часа бурни дебати депутатите приеха да увеличат заплатите на академичния състав на държавните висши училища. Подкрепата дойде главно от ГЕРБ-СДС, които са и вносителите на предложението, както и от ИТН, "Възраждане'' и БСП. С приемането на законопроекта средната работна заплата на университетите не трябва да е по-ниска от 180% от средната брутна заплата в страната за последните 12 месеца. С промените депутатите приеха да се увеличат и стипендиите на докторантите. 

Интересно беше разцеплението между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, които в качеството си на ''некоалиция'' и ''сглобка'' стигаха до съгласие по почти всеки един приет от парламента законопроект за последните 9 месеца. Този път обаче единствените гласове ''против'' увеличението на парите за висшите училища се чуха от ПП-ДБ. От дясното обединение ''за'' гласуваха 13 души, трима бяха против, а 19 се въздържаха. ПП-ДБ заподозряха целенасочена атака към финансовия министър Асен Василев, който, по думите им, дърпа България към еврозоната. Те уточниха, че не са срещу увеличаването на заплатите на университетите, но че това трябва да стане според бюджетната процедура, в която тази година не са предвидени такива разходи. Според депутата от дясното обединение Венко Сабрутев в бюджета към момента не са заложени нужните 206 млн. лв. за увеличението на заплатите. Той изтъкна, че тази сума ще бъде дефицит на държавата и може да повлияе негативно на влизането ни в Еврозоната. Поради тази причина ПП-ДБ поискаха увеличението да не е от средата на тази година, както е заложено в законопроекта, а от 2025 г.

Председателят на парламентарната комисия по образование Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС заяви, че с идването на настоящия министър на финансите бюджетът за образование е най-малък. ''Щом Асен Василев може да намери 150 млн. за отпадане на семестриалните такси на студентите, то ще намери и пари за по-високи заплати на преподавателите в университетите'', настоя Вълчев. От "Възраждане'' пък иронично поздравиха ПП-ДБ, че може и да влезем в Еврозоната, но научни работници няма да получат увеличение на заплатите си. От БСП пък изпаднаха в недоумение как така има пари за помощ за Украйна, а за висшето образование няма. Зам.-председателят на ИТН Тошко Йорданов припомни, че Асен Василев е казал как има 1,2 млрд. лв. излишък в бюджета, така че парите за повишението могат да бъдат взети именно от излишъка. 

В крайна сметка дебатите бяха прекратени по искане на Ирена Анастасова от БСП, която пък се извини на унивеситетските преподаватели и на синдикатите, че е трябвало да станат свидетели на дебата.

Ключови думи:

заплати, университети

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?