Ансамбълът ни за Париж 2024 беше подменен на 40%

Стилияна Николова спечели общо три златни медала на турнир за Гран при в Испания

10 Март 2024Обновена
Фейсбук/БФХГ
Новият състав на ансамбъла заедно със Стилияна Николова (вляво) и Ева Брезалиева позират заедно в Испания, където са за турнира за Гран при на Марбея.

Промените в ансамбъла по художествена гимнастика вече, за които треньорът Весела Димитрова се закани, вече са факт и петорката ни за олимпийските игри в Париж е в нов състав. Всъщност са подменени две от титулярните гимнастички, което е 40% от състава. От ансамбъла, който се представи много неубедително на световното първенство в Испания през м.г. и завърши на 12-то място в многобоя, са отпаднали Радина Томова и Женина Василева. На тяхно място са избрани Маргарита Василева и Магдалина Миневска, които досега бяха сред резервите. Сред титулярките остават Камелия Петрова, София Иванова и Рейчъл Стоянов.

Новият състав на ансамбъла показа в края на февруари новите си композиции в присъствието на спортния министър Димитър Илиев, а снощи се представи и в чужбина, като изигра демонстративно съчетание с пет обръча по време на Гран при в Марбея, Испания.

Още след провала на световното във Валенсия Весела Димитрова бе заявила: "Ще ни се наложи да променим някои неща в подготовката, в работата, в състава, за да може да тръгнат нещата по-добре...На мнение съм, че трябва да играят най-добрите, най-подготвените. Така че, който не се справя по време на състезание и в тренировките трябва да бъде заменен в името на отбора."

Тя започна след това тренировки с 10 състезателки, от които в крайна сметка отся настоящия ансамбъл (Камелия Петрова, София Иванова, Рейчъл Стоянов, Маргарита Василева и Магдалина Миневска). Това ще са и състезателките, които ще представят България на игрите в Париж, където ансамбълът ще има тежката задача да се защитава титлата от Токио.

В самото състезание за Гран при в Марбея фурор направи Стилияна Николова, която спечели общо три титли. Тя стана първа многобоя с резултат от 132.169 т. (35.167 на обръч, 32.801 на топка, 33.434 на бухалки и 30.767 на лента). Втора остана Тахмина Икромова (Узбек) - 128.369 т., а бронзовият медал остана за световната шампионка Даря Варфоломеев (Гер) - 127.936 т. Другата ни представителка Ева Брезалиева остана на седмо място заради сериозни грешки на лента. Тя събра 124.469 т. (33.834 на обръч, 31.167 на топка, 32.334 на бухалки и 27.134 на лента).

Във финалите на уредите Николова триумфира след съчетанията с лента (31.950 т.) и бухалки (34.550). На топка и обръч тя завърши на шесто място. На тези уреди шампионки станаха съответно Елжана Таниева (Каз) и Дария Варфоломеев (Гер).

Ева Брезалиева спечели бронзов медал на бухалки и остана на 4-о място на топка. Тя записа също така 7-о място на обръч.