Медия без
политическа реклама

Българките почнаха с бронз на световното по художествена гимнастика

Стилияна Николова стана трета във финала на топка, а Боряна Калейн два пъти зае 4-о място

23 Авг. 2023
Фейсбук/БФХГ
Боряна Калейн (вляво) и Стилияна Николова засега държат България на първо място в отборното класирне на световното първенство

Българските грации започнаха с бронзов медал 40-ото световно първенство по художествена гимнастика във Валенсия.

Стилияна Николова, която вчера навърши 18 г., се класира трета във финала на топка и по този начин спечели петото световно отличие в кариерата си (след четирите от София 2022). В зала "Feria València" Николова изигра добре съчетанието си и получи точно колкото и в квалификациите 35.150 т.

Над нея на почетния подиум застанаха Дария Варфоломеев (Гер, 35.800) и абсолютната световна шампионка от София 2022 - София Рафаели (Ит, 35.200).

Рожденичката Боряна Калейн, който днес навърши 23 г., пък остана без отличие, след като получи четвърта оценка - 33.800.

Калейн не взе медал и в другия финал - на обръч, където получи 0.1 т. по-малко от третата - Фани Пигнички. Българката бе оценена с 33.950 т., а унгарката - с 34.050, за първото световно отличие  в кариерата.

Световната вицешампионка на обръч от София 2022 - Стилияна Николова, обаче два пъти изпусна уреда и логично остана на последното осмо място с 32.250, макар да влезе с втора оценка във финала.

Титлата и на този уред спечели Дария Варфоломеев (Гер), получила 35.750 за изпълнението си. Втора пак бе София Рафаели (Ит) с 35.250.

По-рано днес, след квалификациите на топка и обръч България поведе в отборната надпревара, тъй като Стилияна Николова е втора във временното класиране на многобоя, а Боряна Калейн - четвърта.

Стилияна получи 34.700 на обръч и 35.150 на топка, като с 69.850 т. изостава във временното подреждане след София Рафаели, заслужила 70.100 (35.850 и 34.250). Абсолютната европейска шампионка Калейн пък има сбор от 68.000 (33.900 и 34.100) и е на 1.3 т. от третата - Дария Варфоломеев (Гер), събрала 69.300 (34.300 и 35.000).

Така България е №1 в отборната надпревара със 137.850 т., следвана от Италия (133.600) и Германия (133.450) преди утрешния ден.

Утре следобед гимнастичките ще играят съчетанията си с бухалки и лента, за да определят финалистките на тези два уреда за същата вечер (отново от 22:00 ч. наше време), а новата абсолютна световна шампионка в многобоя ще бъде определена в събота.