Два пропуснати мачбола и горчив край за Григор Димитров в Монте Карло

Първата ни ракета изигра два мача за деня и отпадна от "Мастърс" след драма срещу световния №7

11 Апр. 2024Обновена
ЕПА/БГНЕС
Григор Димитров имаше две възможности да затвори двубоя срещу Холгер Руне, но датчанинът се измъкна на собствен сервис.

Денят за Григор Димитров на "Мастърс" в Монте Карло започна щастливо и приключи горчиво. Най-добрият български тенисист първо спечели доиграването от II кръг срещу Миомир Кецманович, но няколко часа по-късно отпадна на 1/8-финалите срещу Холгер Руне, след като пропусна два мачбола.

В ранния следобед първата ни ракета се класира за III кръг на първата за годината надпревара на клей от категория "АТР 1000". В мач, игран в два дни, поставеният под №9 българин се справи в два сета със сърбина Кецманович - 6:4, 6:3 за час и половина игрово време.

В сряда следобед срещата беше прекъсната за кратко след края на първия сет, а след това и прекратена при 2:1 гейма за хасковлията във втората част и пренасрочена за четвъртък заради дъждовна вечер в Княжеството. Днешното подновяване дойде при слънчево време и Григор довърши започнатото за по-малко от 30 минути - първата ни ракета осъществи пробив в 7-ия гейм и веднага затвори двубоя още с първия си мачбол.

След около три часа почивка Димитров отново излезе на второто по големина игрище - "Корт де Пренс", за мача си от 1/8-финалите. Негов съперник беше №7 в схемата и в световната ранглиста Руне, който преди това се справи с квалификанта Сумит Нагал (Индия) също след двудневен мач. При прекъсването снощи датчанинът водеше с 6:3, 2:1 и имаше сервис при предимство за азиатеца.

В доиграването днес скандинавецът срещна неочаквано много трудности, след като моментално позволи връщане на пробива, а впоследствие допусна още един брейк и загуби сета. В решаващата част Нагал още веднъж навакса пробив пасив, но в крайна сметка не издържа и датчанинът затвори двубоя с 6:3, 3:6, 6:2 за общо 2:11 ч. игра, последният час от която се състоя днес.

Мачът между 32-годишния Григор Димитров и 20-годишния Холгер Руне беше четвърти в съперничеството им на ниво АТР и българинът имаше предимство от 2-1 победи, след като спечели последните две срещи, включително на финала в Бризбън през януари, където спечели 9-ата титла в кариерата си. Сблъсъкът им в Монте Карло обаче се разви крайно болезнено за Григор и той го загуби с 6:7 (9), 6:3, 6:7 (2) след точно три часа и половина битка.

Най-голямата драма дойде в края на решаващия сет, когато в 12-ия гейм Димитров стигна до два мачбола в подаването на Руне. Първоначално датчанинът поведе с 40:0, допусна изравняване, след което два пъти беше изправен пред предимство за българина, но и двата пъти се справи хладнокръвно. Това сякаш предопредели развоя на тайбрека, в който скандинавецът поведе с 4:0 т. и повече не изпусна контрол.